To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet
Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet. Sprzyja mu wczesny wiek pierwszej miesiączki, predyspozycje genetyczne, nadwaga i otyłość. Wykrycie go na wczesnym etapie jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa szanse przeżycia. Jak go rozpoznać i jak wykonać samobadanie piersi krok po kroku?
Z tego tekstu dowiesz się, ile kobiet choruje na raka piersi, jak wygląda jego diagnostyka i jak zminimalizować ryzyko choroby.
Rak piersi – najczęstszy nowotwór u kobiet
Szacuje się, że w 2020 roku na całym świecie wykryto ponad 18 milionów przypadków raka . Z tego aż 9,3 milionów przypadków dotyczyło mężczyzn, a 8,8 milionów kobiet. W Polsce nowotwory stanowią przyczynę aż 20 proc. ich zgonów.
Najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet był rak piersi. W 2020 roku stanowił on aż 25,8 proc. wszystkich przypadków. Na kolejnym miejscu, tuż za rakiem piersi, uplasował się rak jelita grubego i płuc – te nowotwory odpowiadają za 44,5 proc. wszystkich przypadków.
Z danych
Krajowego Rejestru Nowotworów
wynika, że w Polsce
diagnozę złośliwego raka piersi
co roku słyszy
ponad 20 tys. kobiet
, a nawet u 10 proc. z nich choroba jest zaawansowana w zaawansowanym stadium.

Rak piersi – jakie badania?
Nic tak nie poprawia rokowania w onkologii, jak wczesne wykrycie choroby, a ponieważ w wielu przypadkach rak piersi jest wykrywany zbyt późno, pacjentkom zaleca się regularne badania . Najważniejsze z nich dla danego wieku to:
- 20-40 lat – samobadanie piersi raz w miesiącu i badanie palpacyjne piersi przez lekarza raz na rok lub dwa lata,
- 40-49 lat – samodzielne badanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza raz w roku, mammografia minimum raz na dwa lata,
- po 50 roku życia – samobadanie piesi raz w miesiącu, raz w roku badanie palplacyjne piersi przez lekarza, mammografia co rok.
Należy pamiętać, że kobiety znajdujące się w grupie ryzyka, np. takie, w których rodzinie występowała choroba, powinny rozpocząć badania wcześniej i wykonywać je w krótszych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Inne badania przydatne w diagnostyce raka piersi :
- mammografia ,
- USG piersi,
- rezonans magnetyczny piersi,
- elastrografia piersi,
- termografia ciekłokrystaliczna,
- badania genetyczne.
Samobadanie piersi – krótka instrukcja
Samobadanie piersi przynajmniej raz w miesiącu to nawyk, który warto sobie wyrobić – dobrze przeprowadzone może uratować życie. Tylko jak wykonać je prawidłowo? Oto instrukcja zalecana przez lekarzy .
Stań przed lustrem nago i unieś ręce do góry. Sprawdź, czy nie widzisz zmian w kolorze bądź strukturze skóry lub kształcie piersi. Następnie oprzyj ręce na biodrach i powtórz uważnie czynność. Później ściśnij brodawkę i sprawdź, czy nie wycieka z niej płyn.
Będąc pod prysznicem, oprzyj prawą rękę z tyłu głowy, a lewą zbadaj prawą pierś. Jeśli wyczujesz niepokojącą zmianę, której nie było wcześniej, udaj się do lekarza na konsultację. Pamiętaj jednak, że nie każdy guzek jest rakiem .
Jak zapobiegać rakowi piersi?
Fakty są takie, że na raka piersi zaczynają chorować coraz młodsze kobiety. Niestety dzieje się tak z powodu zaniedbań profilaktycznych, przede wszystkim unikania badań. Pomijając to, jest wiele rzeczy, na które warto uważać.
– Większość nowotworów stanowią przypadki podyktowane czynnikami środowiskowymi, co oznacza, że nie jesteśmy całkowicie bezradni i w dużym stopniu mamy wpływ na nasze zdrowie – tłumaczy Pacjentom lek. Olga Urbanowska – Domańska, onkolog.
Czynniki sprzyjające rozwojowi raka piersi:
- palenie papierosów,
- dieta bogata w tłuszcze,
- nadwaga,
- otyłość,
- spożywanie alkoholu.
Czynnikiem wpływającym na rosnącą zachorowalność na raka piersi są też zanieczyszczenia powietrza i sztuczna żywność. Nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne – w Polsce
mutację genu BRC1
może mieć nawet 500 tys. kobiet.
Pamiętajmy, że odpowiednio wcześnie wykryty
rak piersi jest chorobą uleczalną
. Jeżeli guzek ma mniej niż 2 cm i nie spowodował przerzutów do węzłów chłonnych, rokowanie jest bardzo dobre.
źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów
Zobacz też:
Rak piersi – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania
Legenda polskiej muzyki przeszła poważną operację. Jak się czuje?
Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty