Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty
Mammografia to badania wykrywające raka piersi, gdy nie ma jeszcze żadnych objawów. Niewiele kobiet wie, że można je wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak taki przywilej nie przysługuje wszystkim. Sprawdź, czy jesteś na liście i dowiedz się, dlaczego warto.
Bezpłatną mammografię raz na 2 lara mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lat, a te z grupy ryzyka oraz z dawniej zdiagnozowanym nowotworem piersi, nawet co rok. Do badania nie jest potrzebne skierowanie. Jak je załatwić?
Czym jest mammografia i co wykrywa?
Mammografia, nazywana inaczej MMG lub MRTG, to badania obrazowe, które dzięki promieniowaniu rentgenowskiego pozwala na przebadanie piersi w kierunku raka. Badanie można wykonać je na jednej lub obu piersiach.
To najdokładniejsze badanie umożliwiające wykrycie raka piersi. Pozwala ono na wykrycie nawet bardzo małych zmian i to na długo, zanim będą one wyczuwalne w badaniu palpacyjnym Zaleca się, aby pierwsze badanie mammograficzne wykonać najpóźniej w wieku 40 lat.
– Każda zwłoka w leczeniu choroby nowotworowej to ogromne ryzyko dla zdrowia i życia tłumaczy w rozmowie z Pacjentami prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski Tadeusz Pieńkowski, onkolog, Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.
Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne? Rak piersi nie będzie już tak łatwo mógł uciec. Polska firma szykuje rewolucję
Jakie są wskazania do mammografii?
Badanie mammograficzne co 2 lata obowiązkowo powinny wykonywać kobiety między 50. a 69. rokiem życia, ale im wcześniej i częściej będzie wykonane badanie, tym większa szansa wyleczenia raka.
Wskazania do mammografii:
- podejrzenie patologicznych zmian w sutku;
- powiększenie węzłów chłonnych pachowych;
- długi okres (przynajmniej 10-letni) stosowania hormonalnej terapii zastępczej;
- potwierdzona mutacja genów BRCA1 lub BRCA2;
- stwierdzenie zmian w trakcie badania palpacyjnego;
- wykrycie zmian podczas badania USG piersi.
Jednym z niewielu przeciwskazań do mammografii jest ciąża – pacjentkom ciężarnym zaleca się ograniczenie do USG. U młodych kobiet badanie ma mniejszą skuteczność ze względu na specyficzną budowę piersi.
Jak przebiega mammografia?
Mammografia trwa ok. 15 minut, jest badaniem bezbolesnym. Podczas badania należy rozebrać się od pasa w górę i umieścić pierś na specjalnej płycie, która zostanie uciśnięta przez specjalny mechanizm.
Uciśniecie piersi jest konieczne ze względu na wygładzenie obecnych w piersi zgrubień i równomierne rozłożenie tkanek. Pozwala to też na ich unieruchomienie i zmniejszenie ryzyka rozmazania obrazu.
Badanie mammograficzne nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjentki. Lekarze zalecają jednak, aby na wizytę umówić się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, gdy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.
Jak skorzystać z bezpłatnej mammografii?
Aby skorzystać z rządowego programu bezpłatnej mammografii, najlepiej zgłosić się do placówki, która realizuje taki program. Ich lista jest dostępna tutaj. Z badania można skorzystać również w "mammobusie" – tutaj można sprawdzić, gdzie i kiedy będzie.
W darmowym badaniu mammograficznym można brać udział co 2 lata, a jeśli jest się pacjentką z grupy ryzyka, co roku – podobnie kobiety z wcześniej zdiagnozowaną zmianą nowotworową piersi. Do badania nie potrzeba skierowania. A czy warto wziąć w nim udział? Oczywiście.
Badania kliniczne dowodzę, że w grupie kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które poddawały się badaniu mammograficznego co rok lub co 2 lata, umieralność na raka piersi zmniejszyła się o 30 proc. – tak więc nie czekaj i zbadaj piersi.
Zobacz też:
Janina Ochojska wyleczona z raka. Ten sam problem ma wiele Polek
Jerzy Stuhr szczerze o chorobie. Aktor choruje na nowotwór
Pięć Polek dziennie umiera na ten nowotwór. Jak go rozpoznać?