Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty
Daria  Siemion
Daria Siemion 06.03.2024 19:05

Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty

 darmowa mammografia piersi
Fot. East News / Wojciech Olkusnik

Mammografia to badania wykrywające raka piersi, gdy nie ma jeszcze żadnych objawów. Niewiele kobiet wie, że można je wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak taki przywilej nie przysługuje wszystkim. Sprawdź, czy jesteś na liście i dowiedz się, dlaczego warto.

Bezpłatną mammografię raz na 2 lara mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lat, a te z grupy ryzyka oraz z dawniej zdiagnozowanym nowotworem piersi, nawet co rok. Do badania nie jest potrzebne skierowanie. Jak je załatwić?
 

Czym jest mammografia i co wykrywa?

Mammografia, nazywana inaczej MMG lub MRTG, to badania obrazowe, które dzięki promieniowaniu rentgenowskiego pozwala na przebadanie piersi w kierunku raka. Badanie można wykonać je na jednej lub obu piersiach.


To najdokładniejsze badanie umożliwiające wykrycie raka piersi. Pozwala ono na wykrycie nawet bardzo małych zmian i to na długo, zanim będą one wyczuwalne w badaniu palpacyjnym Zaleca się, aby pierwsze badanie mammograficzne wykonać najpóźniej w wieku 40 lat.


– Każda zwłoka w leczeniu choroby nowotworowej to ogromne ryzyko dla zdrowia i życia  tłumaczy w rozmowie z Pacjentami prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski Tadeusz Pieńkowski, onkolog, Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.

EN_01512196_0006.jpg
Bezpłatną mammografię można wykonać w “mammobusie” Fot. East News / Marek Bazak

 

Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne? Rak piersi nie będzie już tak łatwo mógł uciec. Polska firma szykuje rewolucję

Jakie są wskazania do mammografii?

Badanie mammograficzne co 2 lata obowiązkowo powinny wykonywać kobiety między 50. a 69. rokiem życia, ale im wcześniej i częściej będzie wykonane badanie, tym większa szansa wyleczenia raka.


Wskazania do mammografii:

  • podejrzenie patologicznych zmian w sutku;
  • powiększenie węzłów chłonnych pachowych;
  • długi okres (przynajmniej 10-letni) stosowania hormonalnej terapii zastępczej;
  • potwierdzona mutacja genów BRCA1 lub BRCA2;
  • stwierdzenie zmian w trakcie badania palpacyjnego;
  • wykrycie zmian podczas badania USG piersi.

Jednym z niewielu przeciwskazań do mammografii jest ciąża  – pacjentkom ciężarnym zaleca się ograniczenie do USG. U młodych kobiet badanie ma mniejszą skuteczność ze względu na specyficzną budowę piersi.

Jak przebiega mammografia?

Mammografia trwa ok. 15 minut, jest badaniem bezbolesnym. Podczas badania należy rozebrać się od pasa w górę i umieścić pierś na specjalnej płycie, która zostanie uciśnięta przez specjalny mechanizm.


Uciśniecie piersi jest konieczne ze względu na wygładzenie obecnych w piersi zgrubień i równomierne rozłożenie tkanek. Pozwala to też na ich unieruchomienie i zmniejszenie ryzyka rozmazania obrazu.


Badanie mammograficzne nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjentki. Lekarze zalecają jednak, aby na wizytę umówić się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, gdy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.
 

Jak skorzystać z bezpłatnej mammografii?

Aby skorzystać z rządowego programu bezpłatnej mammografii, najlepiej zgłosić się do placówki, która realizuje taki program. Ich lista jest dostępna tutaj. Z badania można skorzystać również w "mammobusie"tutaj można sprawdzić, gdzie i kiedy będzie.


W darmowym badaniu mammograficznym można brać udział co 2 lata, a jeśli jest się pacjentką z grupy ryzyka, co roku – podobnie kobiety z wcześniej zdiagnozowaną zmianą nowotworową piersi. Do badania nie potrzeba skierowania. A czy warto wziąć w nim udział? Oczywiście.

Badania kliniczne dowodzę, że w grupie kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które poddawały się badaniu mammograficznego co rok lub co 2 lata, umieralność na raka piersi zmniejszyła się o 30 proc. – tak więc nie czekaj i zbadaj piersi.

Zobacz też:

Janina Ochojska wyleczona z raka. Ten sam problem ma wiele Polek

Jerzy Stuhr szczerze o chorobie. Aktor choruje na nowotwór

Pięć Polek dziennie umiera na ten nowotwór. Jak go rozpoznać?

Polecane