Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Rak piersi u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:32

Rak piersi u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie

Rak piersi u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Rak piersi u mężczyzn – przyczyny

Rak piersi u mężczyzn – objawy

Rak piersi u mężczyzn – diagnostyka i leczenie

Rak piersi u mężczyzn – rokowania

Rak piersi u mężczyzn – przyczyny

Przyczyny pojawiania się raka piersi u mężczyzn leżą u podstaw hormonalnych. Na ten złośliwy nowotwór najczęściej chorują mężczyźni, którzy mają w organizmie zbyt wysoki poziom estrogenów, tj. żeńskiego hormonu płciowego. Kiedy poziom estrogenów podnosi się, automatycznie poziom testosteronu spada, co jest niekorzystne dla mężczyzny. Rak piersi najczęściej pojawia się u panów między 50 a 70 rokiem życie, kiedy męskie hormony i tak ulegają zmniejszeniu.

Hormony to nie jedyna przyczyna raka piersi u mężczyzn. Winowajcą może być także uraz jąder, który doprowadza do nadmiaru estrogenu w organizmie. Inną przyczyną raka piersi u mężczyzn jest marskość wątroby. Warto pamiętać, że rak piersi może być także kwestią genetyczną. Manifestuje się obecnością mutacji w genie BRCA1 i BRCA2. Co więcej, możliwość zachorowania zwiększa się także u mężczyzn nadużywających alkohol, otyłych lub chorych na zespół Klinefeltera.

Rak piersi u mężczyzn – objawy

Objawy raka piersi u mężczyzn to przede wszystkim:

- guzek lub kilka guzków, które są twarde, nie dają się przesuwać wraz z fałdem skóry i nie bolą; guzki są zlokalizowane w rejonie piersi lub w dole pachowym,

- zmiana w rozmiarze i kształcie piersi,

- zmiana w wyglądzie sutka,

- wydzielina wyciekająca z sutka po jego naciśnięciu,

- owrzodzenie na klatce piersiowej lub poszerzenie żył w jej obrębie.

Warto wiedzieć, że zmiana w wyglądzie piersi nie zawsze musi wskazywać na nowotwór piersi. W takim przypadku można także podejrzewać ginekomastię, która także wynika ze zwiększonej ilości estrogenu we krwi lub przeciwnie – zmniejszonej ilość androgenu, czyli męskiego hormonu.

Rak piersi u mężczyzn – diagnostyka i leczenie

Rak piersi u mężczyzn diagnozowany jest w trakcie badania ultrasonograficznego, tj. USG. Badanie to pokazuje zmiany w obrębie klatki piersiowej i wskazuje, czy cierpimy na nowotwór piersi. Poza USG warto wykonać także biopsję, która zwiększa trafność diagnozy raka piersi u mężczyzn. Biopsja polega na pobraniu za pomocą igły komórki piersi lub płyn z powstałych torbieli. Próbki bada się pod mikroskopem.

Leczenie raka piersi u mężczyzn zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. Lekarz najczęściej decyduje się na usunięcie chorej piersi, czyli mastektomię. Jeśli choroba ma poważne stadium, wówczas usuwa się także węzły chłonne. Na tym etapie lekarz wskazuje, w jaki sposób pacjent powinien dalej się leczy i decyduje na którąś z metod: radioterapię, leczenie hormonalne czy chemioterapię. Warto wiedzieć, że lekarz prowadzący często decyduje się na podawanie tamoksifenu, który hamuje nowotwór i blokuje wydzielanie estrogenów u pacjenta.

undefined

Rak piersi u mężczyzn – rokowania

Rokowania po wykryciu raka piersi u mężczyzn zależą od stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, szanse na całkowite pokonanie go są duże. Jeśli nie, niestety pacjent jest narażony na bardzo groźne powikłania, które obejmują przerzuty do płuc, kości, wątroby, mózgu i innych. Rak piersi u mężczyzn, który przerzuca się na inne organy i narządy, daje bardzo małe szanse na przeżycie chorego.

Zdarzają się zarówno przypadki całkowitego wyzdrowienia i pokonania nowotworu piersi, jak chwilowej reemisji choroby i nawrotów nawet po 7 czy 10 latach. Dlatego w tym aspekcie dużo ważniejsze jest zapobieganie i profilaktyka raka piersi u mężczyzn, ponieważ kiedy już na niego zachorujemy, będziemy musieli przejść długą drogę, by wyzdrowieć.

Tagi:
Polecane