Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bolą cię plecy po przebudzeniu? Sprawdź, co może być przyczyną
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 12.03.2024 11:39

Bolą cię plecy po przebudzeniu? Sprawdź, co może być przyczyną

Plecy, kręgosłup, zdrowie
Fot. Pexels/ Karolina Grabowska

Wstajesz rano i zamiast czuć się dobrze i rześko, jedyne, co czujesz, to ból pleców. Ta uciążliwość jest powszechnym problemem wielu osób i wynika z kilku czynników, m.in. z wymuszonej postawy ciała na przykład podczas pracy czy zbyt rzadkiej aktywności fizycznej.

Nawet jeśli ból pojawia się sporadycznie, nie warto go bagatelizować.  Aby ból pleców po przebudzeniu zniknął, można oczywiście spróbować samodzielnie zadbać o poprawę jakości życia lub też udać się do lekarza. Podpowiadamy co zrobić, by poranny ból pleców zniknął.

 

Poranny ból pleców to częsta dolegliwość

Wielu z nas to zna. Budzimy się rano i zamiast czuć się wypoczętym i z dobrą energią wejść w dzień, dokucza nam ból pleców. Poranna dolegliwość nie należy do najprzyjemniejszych. Mimo że po kilku godzinach ustępuje, warto poznać jej przyczyny i dowiedzieć się, jak sobie z nią radzić. 

Jeśli boli nas górna część pleców lub szyi, schorzenie określane jest jako nerwoból szyjny. Ból środkowej części pleców w okolicach kręgów piersiowych to ból kręgosłupa. Z kolei ból dolnej części pleców w okolicy kręgów lędźwiowych to ból krzyża. Jest to najczęstszy typ bólu pleców. 

Zobacz też: Co drugie dziecko ma zbyt ciężki plecak. Ból pleców to niejedyny problem

pexels-andrea-piacquadio-3771115.jpg
Fot. Pexels/ Andrea Piacquadio

 

W Polsce powstaje nowe uzdrowisko. To raj dla chorych na nadciśnienie Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej Polsce

Dlaczego bolą nas plecy rano?

Za ból pleców zwłaszcza w tym odcinku lędźwiowym, często odpowiada długotrwały stres. Poranny ból pleców może być spowodowany również wymuszoną postawą naszego ciała, na przykład w pracy, długim siedzeniem w jednej pozycji, zbyt rzadką aktywnością fizyczną, chodzeniem w butach na wysokim obcasie czy przyjmowaniem złej pozycji podczas snu.

Zwłaszcza niewłaściwa pozycja podczas snu może powodować spłaszczenie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Będzie to przyczyną dolegliwości bólowych po obudzeniu się. Warto dodać, że osoby śpiące na brzuchu, doświadczają tej porannej dolegliwości o wiele częściej, niż na przykład osoby śpiące na plecach czy też lewym boku w pozycji embrionalnej.

Co możemy zrobić, by ból pleców zniknął?

  • Aby po przebudzeniu czuć się dobrze i nie mieć problemów z porannym bólem kręgosłupa, trzeba zadbać o kilka rzeczy. Oczywiście jeśli ból jest częsty i uporczywy, warto skonsultować się z lekarzem. Sami może też spróbować poprawić jakość naszego życia. W sytuacji, gdy występują poranne bóle pleców możemy bardziej zadbać o aktywność fizyczną, ćwiczenia rozciągające czy też spacery na świeżym powietrzu.  

 

  • Unikajmy dźwigania ciężarów, zadbajmy o odpowiednią wagę, zainwestujmy też w odpowiednią poduszkę ortopedyczną. Jej wyprofilowanie podpiera odcinek szyjny kręgosłupa, dzięki czemu można odciążyć kręgosłup i uwolnić go od nadmiernych napięć. Warto też zainwestować w odpowiedni materac. Za miękki powoduje zapadanie się ciała, natomiast zbyt twardy utrudni krążenie krwi. 

 

  • Pamiętajmy o zdrowej i dobrej pozycji snu w nocy. Najlepiej na lewym boku, z lekko zgiętymi kolanami. Gdy się obudzimy wstawajmy powoli. Przygotowuje to ciało do przyjęcia pionowej pozycji. Szybkie wstawanie może prowadzić nawet do urazu. Jeśli budzimy się z bólem pleców, starajmy się najpierw odrobinę pochodzić, dopiero potem siadać. Delikatne ćwiczenia rozluźniające mogą sprawić, że kręgosłup przestanie być sztywny i napięty, natomiast ból zmniejszy się.

Źródło: Medonet, Sissel Polska

Czytaj też: 

Boli cię kark po przebudzeniu? Sprawdź, jak załagodzić ból. Wystarczy kilka prostych sposobów

Polacy łykają je jak cukierki. Lekarz wskazuje, które z nich mają najwięcej skutków ubocznych

Endometrioza - problem tysięcy Polek. Jak ją leczyć? Pytamy specjalistów