Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Toksyczne metale w tamponach. Czy środki higieny mogą zagrażać zdrowiu kobiet?
Fot. Canva/matka_Wariatka, Getty Images

Toksyczne metale w tamponach. Czy środki higieny mogą zagrażać zdrowiu kobiet?

28 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Ponad 100 milionów kobiet na całym świecie używa tamponów podczas menstruacji każdego dnia. To najpopularniejsze środki higieny osobistej, jednak ich stosowanie wzbudziło obawy naukowców, którzy w przeprowadzonym badaniu próbek 14 marek tamponów wykazali obecność toksycznych metali, m.in arsenu, rtęci i ołowiu.

Choć samo wykrycie metali nie przesądza o ich negatywnym wpływie na zdrowie, badania dowodzą, że narażenie na kontakt z nimi może zwiększać ryzyko demencji, niepłodności oraz nowotworów.

Metale ciężkie szkodzą zdrowiu

Metale ciężkie mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu, a zwłaszcza układu hormonalnego, wątroby, nerek i mózgu, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów. Szczególne zagrożenie mogą stanowić dla kobiet stosujących tampony, ponieważ skóra pochwy, z uwagi na swoją budowę, ma większą zdolność absorpcji substancji chemicznych niż inne części ciała. Jak dowiedziono, metale ciężkie mogą wywoływać negatywny wpływ na rozwój płodu i zdrowie kobiet.

tampony metale ciężkie.png
Badania dowiodły, że tampony mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia metale ciężkie. Fot. Canva/zoranm, Getty Images
#PrawoiZdrowie. Pacjenci nie mają pełnej wiedzy nt. swoich praw. Radca prawny wyjaśnia
Niedokrwistość (anemia) – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Toksyczne metale w produktach codziennego użytku

Wyniki badań opublikowane w lipcu tego roku ujawniły obecność toksycznych metali, takich jak arsen, kadm, rtęć i ołów w próbkach 14 najpopularniejszych marek tamponów. Badania przeprowadzili naukowcy z Columbia University i UC Berkeley School of Public Health, a ich wyniki opublikowano w czasopiśmie Environment International. Choć metale ciężkie występują w środowisku naturalnie i wszyscy jesteśmy narażeni na kontakt z nimi w niskich dawkach, ich obecność w produktach higieny intymnej wywołuje niepokój. Analiza naukowców dowiodła, że poziom tych metali w tamponach różnił się w zależności od miejsca zakupu (USA vs. Unia Europejska i Wielka Brytania) oraz typu produktu (m.in. organiczne i nieorganiczne).

Czy kobiety mają się czego obawiać?

Upubliczniona analiza w badań nie pozostała długo bez komentarza. Przeciętna kobieta zużywa około 7,4 tys. tamponów w ciągu życia , co oznacza regularne narażenie jej organizmu na potencjalnie szkodliwe substancje. W odpowiedzi amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA wszczęła niezależne dochodzenie, aby szczegółowo zbadać potencjalne skutki toksycznych metali obecnych w tamponach i innych produktach menstruacyjnych.

„FDA jest świadoma obaw dotyczących bezpieczeństwa tamponów po wynikach z 2024 r., które wskazują na obecność metali ciężkich” – czytamy na stronie agencji.

Badania Agencji ds. Żywności i Leków FDA mają ustalić, ile toksycznych metali może przedostawać się z tamponów do organizmu i czy stężenia te są niebezpieczne dla zdrowia użytkowniczek. Dodano, że dalsze badania pozwolą ocenić ryzyko, a ich wyniki zostaną upublicznione po analizie eksperckiej .

Źródło: Berkely Public Health, NBC News, FDA

Zobacz także:

Wyższe dawki witaminy D niezwykle korzystne dla zdrowia. Nowe badania zaskakują

Opracowano innowacyjną diagnostykę raka piersi. Medyczny przełom w Polsce

Lekarz dla Pacjenci.pl: Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Czy choroba nasila się jesienią i zimą?

Samoleczenie coraz popularniejsze wśród Polaków. Farmaceutka wyjaśnia, jakie zagrożenia ze sobą niesie
Czy leki będą tańsze? Ta decyzja nie należy do rządu. Podejmą ją firmy
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko