Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zatrucie

Zatrucie

tampony, metale ciężkie, toksyczne, badania
28.10.2024 08:32 Toksyczne metale w tamponach. Czy środki higieny mogą zagrażać zdrowiu kobiet?

Ponad 100 milionów kobiet na całym świecie używa tamponów podczas menstruacji każdego dnia. To najpopularniejsze środki higieny osobistej, jednak ich stosowanie wzbudziło obawy naukowców, którzy w przeprowadzonym badaniu próbek 14 marek tamponów wykazali obecność toksycznych metali, m.in arsenu, rtęci i ołowiu.Choć samo wykrycie metali nie przesądza o ich negatywnym wpływie na zdrowie, badania dowodzą, że narażenie na kontakt z nimi może zwiększać ryzyko demencji, niepłodności oraz nowotworów. 

Skażenie wody, komunikat sanepidu
16.10.2024 17:53 Skażona woda na Podkarpaciu. Sanepid alarmuje

Sanepid ostrzega mieszkańców Jarosławia i okolic przed skażeniem wody w lokalnych wodociągach. W wodzie wykryto groźne bakterie z grupy coli oraz nadmiar innych mikroorganizmów, co zadecydowało o wprowadzeniu zakazu jej spożywania. Zakaz obejmuje nie tylko picie wody, ale także jej używanie do mycia naczyń czy prania. Nawet przegotowanie wody nie sprawia, że staje się ona bezpieczna. 

Muszki owocówki w domu
30.08.2024 12:52 Muszki owocówki w domu. Ten produkt rozprawi się z nimi raz na zawsze

Muszki owocówki potrafią być prawdziwą plagą w domu. Nikomu nie trzeba przy tym mówić, że muszki roznoszą bakterie i wirusy, dlatego w trosce o zdrowie powinniśmy podjąć z nimi walkę. Czy ta walka będzie skuteczna? Jest kilka produktów, które pozwalają na zmniejszenie ich populacji. Jeden na pewno masz w swoim domu!

Sinice w Bałtyku
22.08.2024 19:17 Sinice nad Polskim morzem. Gdzie nie można się kąpać? Ostrzeżenie GIS

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenia dotyczące zakazu kąpieli w kilku nadmorskich plażach. Wszystkiemu winne są kwitnące sinice. Gdzie nie można się kąpać? Mapa.

Salmonella w sałatach z Lidla
21.08.2024 09:31 Pilny apel do klientów Lidla. Salmonella w popularnym produkcie

GIS wydał pilny apel dotyczący wykrycia bakterii Salmonelli w mieszankach sałat, m. in. z Lidla. Spożycie tych produktów wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego. Zatrucie produktami skażonymi Salmonellą objawia się nie tylko problemami ze strony układu pokarmowego, ale i gorączką. 

To nie zemsta faraona, a sułtana, ale też potrafi dać w kość. Lekarz radzi, co robić
20.08.2024 11:20 To nie zemsta faraona, a sułtana, ale też potrafi dać w kość. Lekarz radzi, co robić

Wybierając się na wymarzone wakacje, mamy nadzieję, że unikniemy wszelkich przykrych dolegliwości i chorób. Życie lubi jednak płatać figle. Warto więc być przygotowanym na najgorsze. Co robić, gdy podczas wakacji w Turcji dopadnie nas zemsta sułtana? Lekarz odpowiada.Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że popularna zemsta dotyka nie tylko turystów w Egipcie, ale też w Turcji. W tym kraju mowa więc nie o zemście faraona, ale o zemście sułtana. Ta biegunka podróżnych potrafi zepsuć każde wakacje. Czy da się jej uniknąć? A jeśli już się pojawi – jak sobie z nią radzić? 

Herbata
04.08.2024 12:34 Popularna herbata wycofana ze sklepów. Jest zagrożeniem dla zdrowia

Czarna herbata, niezwykle popularna w Polsce, zostaje wycofana! Znaleziono w niej niebezpieczne substancje, takie jak bifenyl i antrachinon, które stanową poważne zagrożenie dla zdrowia. 

Ryba, pieczona ryba
26.07.2024 11:46 Tych ryb nie jedz nad polskim morzem. Są najgorsze

Mnóstwo Polaków pojedzie w tym roku nad Bałtyk, gdzie na każdym kroku można natknąć się na smażalnię ryb. Każda z nich reklamuje się “świeżą rybką” i “bogactwem smaku”. Są jednak ryby, których na urlopie nad polskim morzem zdecydowanie lepiej nie jeść.

Wędlina
24.07.2024 08:45 2 zgony i 28 hospitalizacji po zakażeniu listerią. Źródłem bakterii wędlina

2 osoby zmarły, a 28 zostało hospitalizowanych po zjedzeniu wędliny ze znanej sieci delikatesów. Na terenie USA, w 12 stanach, wykryto w tej wędlinie bakterie listeria. Nie ma jednak nakazu wycofania żywności z rynku, bo… trwa dochodzenie w tej sprawie

Masowe zatrucia we włoskim kurorcie
03.07.2024 14:40 Masowe zatrucia w popularnym kurorcie. Setki osób w szpitalu

Masowe zatrucia w znanym włoskim kurorcie. Lokalne media poinformowały o kryzysie sanitarnym w miejscowości Torri del Benaco na północy Włoch. Do miejscowych szpitali miało zgłosić się aż kilkaset osób z poważnymi objawami.Łącznie w miasteczku stwierdzonych zostało już ok. tysiąca przypadków zakażenia przewodu pokarmowego. Do szpitala trafiły osoby z bardzo podobnymi objawami żołądkowo-jelitowymi. Niektórzy z poszkodowanych mieli też bardzo silne skurcze oraz gorączkę. Zdaniem włoskich mediów odpowiadają za to norowirusy, które rozprzestrzeniają się przez skażoną wodą i żywność.

ludzie na plaży
24.06.2024 10:35 Sinice są niebezpieczne nie tylko podczas kąpieli. Uważać trzeba nawet na spacery

Kąpiel w morzu to główna atrakcja wakacji, zarówno tych zagranicznych, jak i krajowych. Bałtyk, choć zimny, również potrafi dać wiele przyjemności podczas urlopu. Pływanie, skoki przez fale i zabawa na deskach – kto tego nie lubi? Gorzej, kiedy w morzu pojawią się sinice. Wtedy kąpiel odpada. A spacer? Okazuje się, że również nie jest wskazany.Każdego roku śledzimy jednak informacje na temat czystości wody. Bywa, że kąpiele w morzu są bardzo niewskazane, np. z powodu sinic. A co to w ogóle jest i dlaczego jest niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Czereśnie i pestki czereśni
29.05.2024 10:41 Czy można jeść pestki od czereśni?

Czy można jeść pestki od czereśni? Co się stanie jeśli będziemy jeść czereśnie w całości, nie wypluwając pestek? Czy pestki można rozgryzać? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Starzec jakubek
12.05.2024 16:55 Rakotwórcza roślina w Polsce. Rośnie na łąkach i w parkach, właśnie zaczęła kwitnąć

Kiedyś uważano ją za roślinę leczniczą, pomagającą na nadciśnienie, choroby wątroby czy trądzik. Dziś już wiadomo, że jest szkodliwa, na nawet - rakotwórcza. Starzec jakubek, chociaż wygląda uroczo, jest toksyczny.

Straż pożarna
10.05.2024 15:58 Wpływ pożaru w Siemianowicach Śląskich na zdrowie. Palą się chemikalia

W Siemianowicach Śląskich wybuchł pożar na składowisku odpadów. Wysłany został alert RCB do okolicznych mieszkańców, także mieszkańców Katowic, odnośnie zachowania w tej sytuacji. Należy unikać wychodzenia na dwór i wietrzenia pomieszczeń. Pożar może być zagrożeniem zdrowotnym.

Kobieta w sklepie wybiera wodę mineralną
27.04.2024 16:28 Bakterie kałowe w wodzie mineralnej. Chodzi o znaną markę

W  wodzie butelkowanej znanej marki wykryto bakterie kałowe. Ponieważ jej picie jest niebezpieczne, producent będzie musiał zniszczyć 2 miliony butelek.Bakterie kałowe wykryto w wodzie gazowanej "Perrier" firmy Nestle. Wyniki badań dotyczą partii pochodzącej z odwiertu Gard we Francji. Z informacji francuskiej prasy wynika, że przedsiębiorstwo nie będzie już z niego korzystać. Wszystko przez ulewne deszcze – to z nimi zanieczyszczenia miały trafić do wody. 

muchomor
13.04.2024 15:46 Grzyb, którym najczęściej zatruwają się Polacy. Zna go niemal każdy z nas

Moda na muchomora trwa. Od pewnego czasu można zaobserwować wzmożone zainteresowanie muchomorem czerwonym, którego spożywanie w ubiegłym sezonie zostało „wypromowane” przez pewną influencerkę. Co więcej, jak wynika ze świeżo opublikowanego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Polacy w 2022 r. najczęściej zatruwali się właśnie muchomorem.  

Zatrucie w szkole w Przasnyszu
12.04.2024 14:37 Zatrucie w szkole w Przasnyszu. Uczniowie tracili przytomność

Strażacy ewakuowali 340 uczniów uczniów ze szkoły w Przasnyszu. Sześcioro dzieci zabrała karetka i trafiły do szpitala. Uczniowie tracili przytomność po tym, jak ktoś rozpylił w budynku nieznaną substancję.Pierwsze objawy, które pojawiły się u uczniów Zespołu Szkół Powiatowych przy ul. Sadowej w Przasnyszu w województwie mazowieckiem, to ból brzucha i podkrążone oczy.

Zatrucie lekami - pierwsza pomoc
08.04.2024 18:52 Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

Truskawki
06.04.2024 13:04 Truskawki zakażone wirusem w polskich sklepach. Jest reakcja GIS

W truskawkach importowanych z Maroka wykryto wirus WZW typu A. GIS skontaktował się ze sprzedawcami z Polski, którzy importują truskawki informując ich o problemie. Wydał także ostrzeżenie dla konsumentów. 

Kobieta rozpakowuje zakupy z warzywami i owocami
26.03.2024 14:35 Tak przechowuj jedzenie w lodówce. Zmniejszysz ryzyko chorób

Można to jeszcze zjeść, czy lepiej wyrzucić do kosza? Bądźmy szczerzy, każdy z nas miał kiedyś taki dylemat. Boimy się pleśni i słusznie, bo wywołuje wiele chorób. Są jednak skuteczne sposoby na to, by opóźnić jej pojawienie się na warzywach i owocach. Oto one!Pleśń to bardzo szkodliwy związek, który przy długotrwałym spożywaniu, może wywołać nawet raka, a w krótszej perspektywie biegunkę i wymioty. Jak tego uniknąć? Dowiedz się, jak przechowywać warzywa, aby zachowały świeżość na dłużej i dokładnie oglądaj je przed spożyciem – to jedyna droga.

leki
13.03.2023 14:05 Pierwsza pomoc przy zatruciach lekami. To powinien wiedzieć każdy z nas!

Pamiętajmy, że każdy lek w nadmiernej dawce, może stać się trucizną i wywołać niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki uboczne. Toksyczne działanie może wystąpić także wskutek długotrwałego przyjmowania dawek leczniczych. Leki są najczęstszą przyczyną zatruć w Polsce. Zazwyczaj do zatruć dochodzi wskutek nieświadomego przedawkowania medykamentów, jednak coraz częściej leki wykorzystywane są do podejmowania prób samobójczych. 

ratownik
07.11.2022 15:09 Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy

Według badań po 4-5 minutach od zatrzymania się krążenia mózg zaczyna umierać. Jeśli do tych czterech minut rozpoczniemy resuscytację, poszkodowany ma bardzo duże szanse na przeżycie. Nie należy więc się stresować, czy uszkodzimy komuś np. żebra, ponieważ chodzi tu o życie i zachowanie funkcji mózgu. Co zrobić, kiedy ktoś straci przytomność? Jak wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową u dorosłych, dzieci i niemowląt? Jak udzielić pierwszej pomocy przy zadławieniu? Jak postępować w sytuacji zatrucia? Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniach termicznych i chemicznych? Jak pomóc osobie z zawałem serca? Na te i inne pytania odpowiada ratownik medyczny Sebastian Jaworski. Pierwsza pomoc przy utracie przytomności. Co zrobić, kiedy ktoś straci przytomność?Kiedy widzimy osobę, która leży na ulicy, czy w innym miejscu publicznym, często myślimy, że śpi. Powinniśmy jednak sprawdzić, czy nie potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy wokół jest bezpiecznie. Przykładowo nie możemy wejść na ruchomą ulicę, aby komuś pomóc, ponieważ w tym momencie zwiększamy ilość poszkodowanych. Jeśli jest bezpiecznie i możemy podejść do takiej osoby, próbujemy nawiązać z nią kontakt i sprawdzamy, czy nas słyszy. Jeżeli nie odpowiada, możemy dotykiem, potrząsając za ramię, dalej mówiąc do tej osoby patrzeć, czy reaguje. Przy braku reakcji z jej strony, musimy sprawdzić, czy oddycha. Aby to zrobić, przekładamy nieprzytomnego na plecy i udrażniamy drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy do tyłu. Pamiętajmy, że w momencie udzielania pierwszej pomocy nie powinniśmy się stresować, że zrobimy coś źle, ponieważ tak naprawdę tej osobie nie da się bardziej zaszkodzić. Nie obawiajmy się, że możemy spowodować złamanie odcinka szyjnego. Pochylając głowę nieprzytomnego do tyłu, sprawdzamy przez 10 sekund, czy oddycha. Jeśli oddycha, jedyne co musimy zrobić to przełożyć tą osobę w tak zwaną pozycję bezpieczną ustaloną. Jest to bezpieczne ułożenie nieprzytomnego, które ułatwia oddychanie i pozwala na wypłynięcie treści z jamy ustnej (np. krwi, śliny, wymiotów) bez ryzyka zakrztuszenia się. Następnie wzywamy pomoc i do przyjazdu karetki monitorujemy stan nieprzytomnego. Należy podkreślić, że nie będziemy układać w pozycji bezpiecznej ofiar wypadków, czyli z urazem fizycznym. Taka osoba może mieć takie obrażenia wewnętrzne, że przy gwałtownym ruchu może dojść do dekompensacji takiego pacjenta, czyli pogorszenia się stanu ogólnego razem z zatrzymaniem krążenia.Jak sprawdzić, czy nieprzytomny oddycha? Po udrożnieniu dróg oddechowych, czyli odchyleniu głowy ku tyłowi za pomocą naszych obu rąk, przykładamy policzek do ust lub nosa osoby poszkodowanej i próbujemy poczuć lub usłyszeć, czy oddycha. Obserwujemy też jej klatkę piersiową i sprawdzamy, czy się unosi. Jeżeli przez 10 sekund usłyszymy minimum dwa oddechy, to znaczy, że taka osoba oddycha i nie wymaga od nas prowadzenia innych czynności niż przełożenie na bok i wezwanie zespołu ratownictwa medycznego. Warto podkreślić, że istnieje coś takiego jak oddech agonalny, który charakteryzuje się pojedynczymi, ciężkimi westchnieniami osoby poszkodowanej. Taki oddech traktujemy jako nieprawidłowy i postępujemy z nieprzytomnym tak, jakby nie oddychał. Co robić w sytuacji, kiedy nieprzytomny nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo? W każdym przypadku, kiedy osoba nie oddycha lub nie oddycha prawidłowo, powinniśmy wdrożyć resuscytację krążeniowo - oddechową. Jak wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową? W pierwszej kolejności szukamy kogoś do pomocy, aby wezwał pomoc. Dobrze b było, gdyby druga osoba zaczęła szukać defibrylatora, który może nam bardzo pomóc w prowadzeniu resuscytacji, a ponadto znacznie zwiększy szanse na przeżycie osoby w nagłym zatrzymaniu krążenia. Jeżeli chodzi o same czynności związane z resuscytacją, pamiętajmy, aby uciskać klatkę piersiową na środku, szybko i mocno za pomocą dwóch rąk (dolna połowa mostka na 5-6 cm grubości). Kolejną kwestią są oddechy ratownicze, ponieważ stosunek uciśnięć do oddechów to 30 do 2. Jeśli jednak czujemy obawę przed robieniem oddechów ratowniczych obcej osobie i nie posiadamy specjalnej maseczki, nie musimy tego robić. Możemy wykonywać same uciski klatki piersiowej. Robimy to do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Jeśli będziemy mieć do dyspozycji automatyczny defibrylator zewnętrzny, należy go podłączyć i wykonywać po kolei wszystkie jego polecenia. Każdy defibrylator w Polsce wydaje komendy w języku polskim. W jakich miejscach możemy znaleźć defibrylator?Przede wszystkim w miejscach, gdzie jest bardzo dużo ludzi, m.in. na stacjach metra, w galeriach handlowych, czy w niektórych instytucjach państwowych. Na smartfonach możemy zainstalować specjalne aplikacje, które będą pokazywały nam najbliższy defibrylator. Po jakim czasie od zatrzymania się krążenia mózg zaczyna umierać?Według różnych badań jest to 4 - 5 minut. Tak naprawdę, jeśli do tych czterech minut rozpoczniemy resuscytację, poszkodowany ma bardzo duże szanse na przeżycie. Nie należy więc się stresować, czy uszkodzimy komuś np. żebra, ponieważ chodzi tu o życie i zachowanie funkcji mózgu. Jak wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową u dzieci? W przypadku dzieci, jeśli nie jesteśmy nauczycielami, opiekunkami, czy innymi przeszkolonymi osobami, przeprowadzamy te same czynności, co u dorosłych: uciski klatki piersiowej i wdechy ratownicze w stosunku 30 do 2. Należy jednak pamiętać, że u dzieci nagłe zatrzymanie krążenia z reguły jest spowodowane asfiksją, czyli stanem, kiedy brakuje tlenu w organizmie. Dlatego więc przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, wykonujemy 5 wdechów, a następnie przeprowadzamy resuscytację, czyli 30 ucisków do 2 wdechów ratowniczych. Pamiętajmy też, że u dzieci wykonujemy uciski klatki piersiowej jedną ręką, a nie dwoma, tak jak w przypadku osób dorosłych. Jak wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową u niemowląt? U niemowląt będzie podobnie, jak w przypadku dzieci. Na początku wykonujemy 5 wdechów, a następnie przeprowadzamy resuscytację, czyli 30 ucisków do 2 wdechów ratowniczych. Różnica polega na tym, że uciski klatki piersiowej wykonujemy nie ręką, a dwoma palcami. Podkreślam, że są to wskazówki dla osób, które nie skończyły żadnego przeszkolenia i nie zajmują się zawodowo opieką nad dziećmi. Warto już na samym początku udzielania pomocy zadzwonić na dyspozytornię medyczną i włączyć tryb głośnomówiący. Dyspozytor będzie nas instruował krok po kroku, jak mamy wykonać dane czynności. Myślę, że to będzie najlepsza pomoc. Jak udzielić pierwszej pomocy przy zadławieniu u dorosłych?Zadławienie to stan, kiedy cząstka pokarmu lub innego ciała obcego dostanie się do dróg oddechowych, uniemożliwiając oddychanie. Możemy rozpoznać to przede wszystkim wtedy, gdy dana osoba nie może wypowiadać się pełnymi zdaniami. Najczęściej dzieje się to podczas spożywania pokarmów. Wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu: efektywny i nieefektywny. O kaszlu efektywnym mówimy wtedy, kiedy osoba kaszląca jest jeszcze w stanie wypowiedzieć jakieś słowa, nie robi się sina i nie odczuwa dużej duszności. W tym przypadku jedyne, co możemy zrobić, to motywować tę osobę, żeby dalej kaszlała. Jeśli kaszel stanie się nieefektywny, czyli osoba nie będzie mogła wypowiedzieć żadnego słowa, zacznie się dusić i zrobi się sina, musimy rozpocząć szersze działania. Układamy dłoń w kształt łódeczki i wykonujemy 5 uderzeń w środkową część między łopatkami. Jeśli nie zaobserwujemy poprawy, obejmujemy taką osobę od tyłu, zaciskając obie pięści w nadbrzuszu i ruchem haczykowatym ku górze naciskamy nadbrzusze. Powtarzamy obie czynności w stosunku 5 do 5, do momentu wydostania się ciała obcego z dróg oddechowych. Jeśli jednak poszkodowany straci przytomność, w tym momencie traktujemy taką osobę jak z zatrzymaniem krążenia i wykonujemy resuscytację krążeniowo – oddechową (czyli 30 ucisków klatki piersiowej do 2 wdechów ratowniczych).Jak udzielić pierwszej pomocy przy zadławieniu u dzieci?Postępujemy podobnie, jak w sytuacji zadławienia u dorosłych, czyli uderzamy ręką okolicę między łopatkami i wykonujemy ucisk podbrzusza w stosunku 5 do 5. Inaczej będziemy postępować w przypadku niemowląt. Jak udzielić pierwszej pomocy przy zadławieniu u niemowląt?Wykonujemy 5 pierwszych uderzeń w okolicę między łopatkami, natomiast nie będziemy uciskać nadbrzusza. Zamiast tego uciskamy dwoma palcami klatkę piersiową, tak samo jak przy resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Wykonujemy obie czynności w stosunku 5 do 5, czyli 5 uderzeń między łopatki i 5 ucisków klatki piersiowej. Warto dodać, że nawet jeśli uda nam się usunąć ciało obce z dróg oddechowych, musimy pilnie jechać do lekarza lub do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Jakaś cząstka pokarmowa lub część innego ciała obcego mogła pozostać w drogach oddechowych i należy to sprawdzić. Jak udzielić pierwszej pomocy przy zawale serca?Przede wszystkim zawał serca należy rozpoznać. Typowym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej promieniujący od serca do lewej kończyny górnej, czasem do żuchwy. Jest opisywany z reguły jako ból piekący i ściskający, który pojawia się nagle. Musimy jednak pamiętać, że objawy te nie będą zawsze charakterystyczne. U osób z cukrzycą bardzo często przebiegają w inny sposób, a według badań u kobiet są inne niż u mężczyzn. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek podejrzenia, należy przede wszystkim jak najszybciej wezwać zespół ratownictwa medycznego. Tak naprawdę jedyną formą pierwszej pomocy w tym przypadku będzie pomóc takiej osobie ułożyć się w pozycji, która będzie zmniejszała ból. Nie podajemy żadnych leków, chyba że dyspozytor nas o to poprosi. Czekamy na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego.Czy przy zawale serca nie podajemy aspiryny? Istnieją takie wytyczne, jeśli chodzi o medyczne czynności ratunkowe. Należy jednak najpierw wykonać EKG i ocenić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z bólem kardiologicznym. Lepiej poczekać na decyzję dyspozytora medycznego lub na przyjazd zespołu ratownictwa, który wdroży odpowiednią farmakoterapię.Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniach termicznych?Przede wszystkim należy oddalić taką osobę od źródła, które spowodowało oparzenie. Po odsunięciu poszkodowanego w bezpieczne miejsce, przez 15 minut schładzamy poparzone miejsce w letniej wodzie. Pamiętajmy, że nie może to być zimna woda, ponieważ wywoła to drastyczny skok temperatury dla skóry. Ranę możemy zabezpieczyć suchym bandażem, aby się nie zanieczyściła. Jeśli jest to nasza bliska osoba, możemy zaproponować, żeby wzięła leki przeciwbólowe. Następnie musimy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli poparzeniu uległa większa część ciała, nie będziemy jej schładzać, ponieważ może to spowodować wstrząs termiczny. Najlepiej wezwać zespół ratownictwa medycznego, który udzieli specjalistycznej pomocy.Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniach chemicznych?Przede wszystkim musimy jak najszybciej umyć miejsce oparzenia, ponieważ substancje chemiczne mogą pozostać na skórze i dalej penetrować tkanki. Nie używamy żadnych środków typu mydło. Stosujemy tylko czystą wodę! Następnie schładzamy poparzony obszar, tak jak w przypadku oparzeń termicznych i konsultujemy się z lekarzem. Jak udzielić pierwszej pomocy przy zatruciu gazem?Przede wszystkim należy taką osobę wyprowadzić z zatrutego pomieszczenia. Bądźmy jednak ostrożni i pamiętajmy, że na pierwszym miejscu jest nasze bezpieczeństwo. Jeżeli doszło do zatrucia czadem, musimy iść nisko, gdyż czad jest lżejszy od powietrza i z reguły unosi się na górze, przy suficie. Następnie wzywamy odpowiednie służby. Jak udzielić pierwszej pomocy przy zatruciu lekami?Jeżeli chodzi o zatrucia lekami, czy jakimiś substancjami chemicznymi, pamiętajmy, że nie należy wywoływać wymiotów! Takie substancje wchodzą w różne reakcje z naszym kwasem żołądkowym i wywołując wymioty, możemy spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet jego poparzenie. Nie podajemy wody, ani węgla. Jedyne co możemy zrobić, to jak najszybciej wezwać zespół ratownictwa medycznego, aby móc w szpitalu podjąć kroki w celu eliminacji trucizny. Z Joanną Kamińską rozmawiał ratownik medyczny Sebastian Jaworski, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2016 - 2018 pełnił funkcję Członka Zarządu Fundacji Ochotniczej Grupy Ratowniczej Musso4x4. W latach 2020 - 2021 działał w Szpitalu Tymczasowym CSK MSWiA na Stadionie Narodowym. Obecnie pełni funkcję ratownika medycznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie.