Trądzik kontaktowy - co to jest? Metody leczenia
Trądzik kontaktowy to często spotykana dolegliwość skórna, która zazwyczaj dotyczy osób znajdujących się w okresie dojrzewania. Zmiany chorobowe zauważalne są w obrębie twarzy, co niestety bardzo często wywołuje kompleksy oraz obniżenie poczucia własnej wartości i atrakcyjności. Czym jest trądzik kontaktowy i jakie są przyczyny jego występowania? Czy istnieją skuteczne metody leczenia tego typu trądziku?
Czym jest trądzik kontaktowy?
Trądzik kontaktowy atakuje głównie nastolatków. Wywoływany jest poprzez kontakt z substancjami chemicznymi, które na skutek kontaktu ze skórą, wywołują silne działanie toksyczne.
**Do czynników wpływających na rozwój trądziku kontaktowego zalicza się:
**
przebyty lub aktualnie przechodzony trądzik pospolity,
tendencja do rozszerzonych porów skórnych,
łojotok,
krosty,
grudki na skórze,
ekspozycja na promieniowanie jonizujące, cieplne oraz pozafioletowe.
Rodzaje trądziku kontaktowego
Trądzik kosmetycznyTen rodzaj trądziku dotyczy zazwyczaj kobiet po 20. roku życia, posiadających cerę tłustą lub kobiet używających tłustych kosmetyków np. na bazie olejów roślinnych. Także używanie pudrów, czy podkładów przyczynia się do występowania tego schorzenia. Inną przyczyną mogą być zmiany hormonalne wynikające z różnego rodzaju zaburzeń gospodarki hormonalnej lub nadczynności gruczołów androgenowych.
Trądzik zawodowyJak sama nazwa wskazuje trądzik zawodowy wynika z wykonywania danego zawodu. Powstaje pod wpływem długotrwałego kontaktu z nierozpuszczalnymi substancjami zamykającymi ujścia mieszków włosowych. Do takich substancji zalicza się asfalt, smołę oraz oleje mineralne. Na wystąpienie trądziku zawodowego narażeni są najbardziej pracownicy warsztatów samochodowych, przemysłu naftowego, budowlańcy oraz osoby pracujące w przemyśle kosmetycznym. Na wykwity tego rodzaju trądziku szczególnie narażone są miejsca, mające bezpośredni kontakt ze szkodliwymi substancjami. Mają postać grudek, krostek, i zaskórników.
Istnieją trzy rodzaje trądziku zawodowego:
trądzik olejowy - powstaje on w wyniku oddziaływania olejów wykorzystywanych w przemyśle.
trądzik chlorowy - atakuje miejsca pozałojotokowe, wykwity występują zazwyczaj na uszach i głowie. Zmiany skórne przyjmują postać ropiejących guzów i zaskórników.
trądzik dziegciowy - występuje w wyniku działania przetworów smolowcowych i dziegciu, np. u dekarzy. Dopiero bezpośredni kontakt substancji ze skórą powoduje toksyczne działanie i reakcję skórną.
Trądzik polekowyKolejnym rodzajem trądziku kontaktowego jest trądzik polekowy. Powstaje w wyniku przyjmowania leków takich jak np. testosteron. Charakteryzuje się wykwitami w postaci grudek, ulokowanych na klatce piersiowej, plecach oraz na twarzy. Bardzo często towarzyszy mu stan zapalny. Co ważne, trądzik polekowy mogą wywoływać także środki antykoncepcyjne.
Istnieją dwa rodzaje trądziku polekowego:
trądzik wodorostowy - występuje w efekcie spożywania dużej ilości roślin morskich oraz wodorostów, zawierających jod. W przypadku tej odmiany trądziku zmiany na skórze mają ostry, nasilony charakter i mają postać twardych grudek. W tym przypadku krosty mogą zamienić się w owrzodzenia.
trądzik halogenowy - ten rodzaj trądziku jest także wywoływany przez jod, ale ten znajdujący się w: lekach wykrztuśnych (np. przeciw astmie); preparatach wielowitaminowych oraz w środkach kontrastowych.
Trądzik detergentowyPowstaje w efekcie bezpośredniego kontaktu z detergentami. Na tę odmianę trądziku najbardziej narażone są młode osoby mające łojotok, które jednocześnie używają syntetycznych mydeł, czy szamponów do włosów.
Jakie są metody leczenia trądziku kontaktowego?
Metody leczenia trądziku kontaktowego zależą od przyczyn jego wystąpienia. Jeśli wykwity skórne nie są narażone na kontakt z toksycznymi substancjami, powinny one zniknąć nie pozostawiając śladów. Najtrudniejszy w leczeniu jest trądzik zawodowy z uwagi na brak możliwości eliminacji codziennego kontaktu ze szkodliwymi czynnikami.
W leczeniu trądziku kontaktowego używa się miejscowo kremów o właściwościach przeciwzapalnych i oczyszczających skórę.