Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Truskawkowe nogi - czym są, jak im zapobiegać?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 11.04.2024 13:41

Truskawkowe nogi - czym są, jak im zapobiegać?

Truskawkowe nogi - tak nazywamy czerwone kropki na nogach po goleniu
Fot. Canva

Czerwone, nieestetyczne kropki na nogach, z małą czarną kropeczkę w środku, po goleniu lub po depilacji to twój problem? Zobacz, skąd się biorą i jak im zapobiegać. Tak zwane truskawkowe nogi to częsty problem, ale można mu zaradzić. 

Truskawkowe nogi - czym są?

Nazwa truskawkowe nogi dość dobrze opisuje ich wygląd - na skórze na nogach robią się czerwone plamki, a w ich środku znajduje się mała, czarna kropeczka. Jest to częsty problem, głównie natury estetycznej, występujący u kobiet zaraz po goleniu. Strawberry legs nie są problemem zdrowotnym - dość często prawidłowa pielęgnacja pomaga uporać się z przypadłością. 

Najczęstsze przyczyny truskawkowych nóg

Przyczyną truskawkowych nóg jest bakteryjne zapalenie mieszków włosowych lub ich podrażnienie na skutek golenia. Ma to związek z nieodpowiednią pielęgnacją lub higieną. Przykładowo pozostawienie maszynki do golenia pod prysznicem sprawia, że w wilgotnym środowisku namnażają się bakterie, które później przenosimy na skórę. Dlatego maszynka do golenia powinna być zawsze wysuszona i odłożona w suche miejsce. 

Kolejnym powodem jest podrażnienie skóry w trakcie golenia, co ma miejsce np. podczas golenia na sucho lub golenia pod włos. Duże znaczenie ma też pianka do golenia, która ułatwia ruch maszynki i nie powoduje mikrouszkodzeń skóry. 

Truskawkowe nogi mogą pojawiać się po depilacji woskiem lub depilatorem i mieć związek z wrastaniem włosków. Zrogowaciały naskórek zatyka pory skóry i powoduje nieprawidłowy wzrost włosa, który rośnie wtedy pod skórą. Nie wolno zdrapywać takich włosków, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia skóry i pozostania blizny.

Jak zapobiegać truskawkowym nogom?

Jeśli zmagasz się z problemem truskawkowych nóg, to przede wszystkim musisz wprowadzić prawidłową pielęgnację skóry. W tym celu zalecane jest regularne złuszczanie i stosowanie kosmetyków z mocznikiem w stężeniu 10%. Należy wykonywać peelingi skóry oraz jej szczotkowanie na sucho, aby uniknąć wrastania włosków. Jeśli jednak skóra jest zaogniona nie powinno się ich wykonywać - zabiegi takie należy przeprowadzać na zdrowej skórze, najlepiej przed goleniem lub depilacją. Warto także wypróbować depilacji pastą cukrową, która sama w sobie jest delikatnym peelingiem i pomaga w usunięciu martwego naskórka. 

W przypadku używania maszynki do golenia należy pamiętać, że nogi goli się zawsze w kierunku wzrostu włosa, nigdy pod włos. Należy stosować pianki do golenia, unikać golenia na sucho oraz dbać o higienę maszynki do golenia - tzn. suszyć ją i pilnować, aby nie była tępa. 

Truskawkowe nogi należy nawilżać balsamem z zawartością mocznika, a aby pozbyć się szybko efektu truskawkowych nóg można wspomóc się kosmetykami na bazie kwasu glikolowego, np. przetrzeć skórę nóg tonikiem do twarzy z 5% kwasem glikolowym. Przy stosowaniu kwasów należy zabezpieczyć skórę przed słońcem. Zalecane jest także wykonanie próby uczuleniowej na małej powierzchni skóry przed zastosowaniem kwasu na całe nogi. 

Alternatywą dla klasycznych metod golenia i depilacji jest depilacja laserowa, która eliminuje problem truskawkowych nóg całkowicie. 

Polecane