Zakrzepica to problem, który dotyka wiele osób, bez względu na wiek. Zaczyna się w nogach, a pierwsze objawy mogą być niepozorne. Ratownik medyczny postanowił ujawnić, jak mogą wyglądać nogi 70-letniego pacjenta, który zmagał się z tym bolesnym schorzeniem. Widok wręcz mrozi, a pacjent musiał naprawdę cierpieć. Co zrobił ratownik medyczny?
Zakrzepica, która niektórym znana jest również pod nazwą zakrzepicą żył głębokich, to groźna choroba. Może nie dawać żadnych sygnałów, dopóki pacjent nie znajdzie się w stanie zagrożenia życia i nie trafi do szpitala. W jej przypadku niezwykle ważne jest więc, by nie lekceważyć objawów, a natychmiast udać się po pomoc.„W większości przypadków dotyczy żył kończyn dolnych lub żył segmentu udowo-biodrowego, jednak może również wystąpić w zakresie żył kończyn górnych, trzewnych, a nawet żyły próżnej. Choroba ta jest następstwem zmian określanych jako triada Virchowa, w skład której wchodzą: uszkodzenie ściany naczynia, zwolnienie przepływu krwi oraz zmiany jej składu. Do powstania zakrzepicy z reguły wystarczają 2 z 3 wymienionych czynników triady Virchowa” – czytamy w badaniu „Zakrzepica żył głębokich - czy nadal jest wyzwaniem diagnostycznym?” przeprowadzonym przez Marię Kałas, Mariusza Siemińskiego i Łukasza Skorupę.
Nasz chód ma większe znaczenie, niż mogłoby się nam wydawać. Niezwykle ważna jest więc uważna obserwacja. Kroki stawiane w ten sposób mogą bowiem świadczyć o chorobach. Nie wolno więc bagatelizować nieprawidłowości.
Czerwone plamy na nogach, przypominające krostki lub kropki, nie muszą być jedynie problemem natury estetycznej. Mogą świadczyć o wielu poważnych dolegliwościach, więc nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Problem może zostać rozwiązany szybko i bezboleśnie.Wystąpienie czerwonych zmian na skórze może mieć wiele przyczyn i aby ją ustalić nie wystarczy zgłosić się do lekarza - należy obserwować swoje ciało i dodatkowe objawy. Czym mogą być spowodowane czerwony kropki na nogach? Sprawdźmy.
Uczucie ciężkości nóg jest problemem, którego nie należy lekceważyć-ostrzegają lekarze. To uczucie powstaje pod wpływem zastoju krwi w żyłach, co może świadczyć o ich chwilowej niewydolności. W momencie, gdy prowadzony tryb życia sprzyja powtarzalności tych sytuacji, dochodzi do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, która określana jest powszechnie jako żylaki. Lekarz dr Adam Zieliński z Polskiego Towarzystwa Flebologicznego wymienia główne przyczyny.
Wiele osób zastanawia się, czy często bolące nogi mogą świadczyć o jakiejś chorobie. Oczywiście, że tak. Za bólem kończyn mogą kryć się różnorodne dolegliwości. Jak je rozpoznać? Podpowiadamy, o jakich chorobach może świadczyć ból nóg.
Drobne naczynia krwionośne, wyraźnie poszerzone i widoczne przez skórę noszą nazwę teleangiektazji. Na ogół pojawiają się na nogach, chociaż mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Ich obecność świadczy o osłabieniu ściany naczynia krwionośnego lub o wadliwej zastawce. Mimo że nie są bolesne, to mogą być pierwszym objawem wskazującym na chorobę żył.
Czerwone, nieestetyczne kropki na nogach, z małą czarną kropeczkę w środku, po goleniu lub po depilacji to twój problem? Zobacz, skąd się biorą i jak im zapobiegać. Tak zwane truskawkowe nogi to częsty problem, ale można mu zaradzić.