Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Tych leków nie stosuj dłużej niż kilka dni. Mogą powodować groźne skutki uboczne
fot. pixels / Polina Tankilevitch

Tych leków nie stosuj dłużej niż kilka dni. Mogą powodować groźne skutki uboczne

12 marca 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Nie jest tajemnicą, że Polacy łykają leki na potęgę, często samolecząc się w domu. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż leki, nawet te dostępne w sklepie czy na stacji benzynowej, mogą powodować groźne dla zdrowia skutki uboczne. Jakich leków nie powinno się przyjmować na własną rękę dłużej niż kilka dni? Wyjaśniamy.

ibuprofen i paracetamol - skutki uboczne

Należy mieć świadomość, że to, iż lek jest dostępny bez recepty nie oznacza, że można go przyjmować bez żadnych ograniczeń. Pamiętajmy, aby stosować się do zaleceń podanych na ulotce dołączonej do opakowania. Ponadto, nie powinniśmy przyjmować leków na własną rękę dłużej niż kilka dni. Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.

Najczęściej stosowanymi w Polsce lekami bez recepty są leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen i paracetamol. Nie każdy ma świadomość, że są one obarczone wieloma działaniami niepożądanymi. Ich przyjmowanie w nadmiarze może powodować m.in. dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wrzody trawienne, a nawet poważne uszkodzenia wątroby.

Projekt bez nazwy - 2024-03-12T182807.174.png
fot. canva / kanchanachitkhamma
Historia jego życia została nagrodzona Oscarem. Oppenheimer ciężko chorował
Czy koty potrafią wyczuć choroby? Sprawdzamy, ile prawdy jest w tym micie

Tych leków nie stosuj na własną rękę dłużej niż kilka dni

Inne leki, przy których należy zachować ostrożność to:

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) – jest to lek o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwzakrzepowym, który stosuje się głównie w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy. Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się go przyjmować przez okres dłuższy niż 3-5 dni.

Metamizol (pyralgina) – jest to nieopioidowa pochodna pirazolonu o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz słabym działaniu przeciwzapalnym. Wykorzystuje się ją w leczeniu silnego bólu i gorączki. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić duszności, zawroty głowy i uczulenie. Ponadto, może dojść do polekowego uszkodzenia wątroby.

Loperamid – jest to lek przeciwbiegunkowy stosowany w leczeniu objawowym ostrej i przewlekłej biegunki. Wśród działań niepożądanych loperamidu wymienia się m.in. zaparcia, bóle i wzdęcia brzucha oraz objawy niedrożności jelit. Jego przedawkowanie może prowadzić do bardzo poważnych skutków ubocznych, m.in. zaburzeń rytmu serca.

Skutki uboczne nadmiernego stosowania NLPZ

Co niepokoi specjalistów, Polacy nadużywają niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) . Przez to, że są one powszechnie dostępne, panuje błędne przekonanie, że nie są obarczone poważniejszymi działaniami niepożądanymi. Niestety, w rzeczywistości to właśnie leki z tej grupy powodują najwięcej skutków ubocznych i interakcji .

Skutki nadużywania leków z grupy NLPZ mogą być bardzo poważne, dlatego przed ich zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączoną do opakowania, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nadmierne stosowanie NLPZ może powodować między innymi:

  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • biegunki,
  • zaparcia,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • perforację przewodu pokarmowego,
  • zespół Lyella,
  • uszkodzenie wątroby,
  • problemy ze słuchem.

źródła: zdrowie.radiozet.pl, medicover.pl

Przeczytaj też:

Po tych lekach nie wsiadaj za kółko. Możesz stracić prawo jazdy

Te leki nakręcają zaparcia. Codziennie stosuje je tysiące Polaków

Leki i suplementy diety — jak powstają? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta

Pielęgniarki dla Pacjenci.pl: „Polacy bez fachowej opieki? Potrzebujemy wsparcia"
W tych sytuacjach farmaceuta może odmówić sprzedaży leku. Przepisy są bezwzględne
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja