Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > W tych sytuacjach farmaceuta może odmówić sprzedaży leku. Przepisy są bezwzględne
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 12.03.2024 17:44

W tych sytuacjach farmaceuta może odmówić sprzedaży leku. Przepisy są bezwzględne

kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży leku
Fot. Freepic/ zinkevych

Czy można odmówić pacjentowi wydania leku w aptece? Choć dla niektórych może wydawać się to zaskakujące, zarówno farmaceuta, jak i technik farmaceutyczny może odmówić danej osobie wydania środków medycznych.

Taka sytuacja wiąże się z uregulowanymi przepisami prawa, wskazującymi na rodzaje leków, ale też wiek pacjenta. Te elementy nadają pracownikom aptek prawo do tego, by odmówić realizacji recepty oraz sprzedaży danego specyfiku.

W jakich sytuacjach farmaceuta może odmówić sprzedaży leków?

Zdarza się, że po przyjściu do apteki farmaceuta może nam odmówić wydania danego leku. Jak to możliwe? Zachodniopomorska Okręgowa Izba Lekarska przypomina, w jakich sytuacjach farmaceuta czy też technik farmaceutyczny mogą odmówić realizacji recepty. Wskazuje się na wiele przepisów, regulujących to prawo.

I tak zgodnie z zapisem art. 71 a ust. 3:

"Art.71a. 3. Farmaceuta i technik farmaceutyczny odmawia wydania produktu leczniczego, o którym mowa w ust. 1 lub 2, osobie, która nie ukończyła 18. roku życia, lub jeżeli uzna, że może on zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia".

wepik-export-20240312155208r6ve.jpeg
Fot. Freepic/ Zinkevych
Nigdy nie przechowuj tych produktów w lodówce. Stracą smak i wszelkie właściwości Bolą cię plecy po przebudzeniu? Sprawdź, co może być przyczyną

O jakich lekach mowa?

O jakich środkach dokładnie mowa? Chodzi o leki zawierające pseudofedrynę, kodeinę, dekstrometorfan. To leki, które objęte są bezwzględnym zakazem wydawania u osób poniżej 18 roku życia bez względu na zawartą w opakowaniu sumaryczną ilość substancji czynnej.

Warto podkreślić, że zgodnie z art. 96,6 pracownik apteki ma prawo, by zażądać pokazanie dokumentu, potwierdzającego wiek osoby, realizującej receptę. Jeśli osoba z jakiegoś powodu nie okaże dowodu osobistego, lub innego dokumentu potwierdzającego wiek, wspomnianych specyfików po prostu nie dostanie. To jednak jeszcze nie wszystko, gdyż danego leku farmaceuta może też nie wydać w momencie, gdy osoba powyżej 18 roku życia chce go kupić.

Dany środek może być przeznaczony do celów pozamedycznych

Dzieje się to w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że dany specyfik przeznaczony ma zostać do celów pozamedycznych.

Co więcej, zgodnie z brzmieniem art.96 ust.5, również osobom powyżej 18 roku życia farmaceuta/technik farmaceutyczny może odmówić wydanie leku (w tym leku wydawanego na podstawie recepty), jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dany preparat ma być użyty w celach pozamedycznych - informuje Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska.

Warto wspomnieć, że substancje wymienione wcześniej w lekach jak m.in. kodeina dotyczą środków na kaszel, katar czy też środków przeciwbólowych. Zgodnie z prawem farmaceutycznym osoba pracująca w aptece nie może wydać leku osobie, która nie skończyła 13 lat. Nawet jeśli młoda osoba poda wszystkie potrzebne dane do realizacji recepty. 

Jeśli farmaceuta ma pewne wątpliwości, ma prawo zażądać dokumentu od pacjenta. Aptekarz nie wyda też leku, jeśli na e-recepcie znajdują się błędy, ale też brakuje ważnych informacji. Chodzi o dawkowanie leku lub też ilości substancji czynnej zawartej w lekach.

Źródło:  Rynekzdrowia.pl/ Poradnikzdrowia

Czytaj też:

Wielkie zmiany w dyżurach aptek. Od 1 stycznia możesz nie kupić leków w tych godzinach

Przez lata zapomniana, znów wraca do łask. Tania maść z apteki hitem na zmarszczki

Zbigniew Ziobro zamieścił wpis. Potwierdził druzgocące doniesienia