Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Leki i suplementy diety — jak powstają? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.03.2024 16:50

Leki i suplementy diety — jak powstają? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta

leki a suplementy diety
Fot. Pixaby/mizianitka

Leki to produkty medyczne produkowane, by zwalczyć objawy i przyczyny choroby. Suplementy to składniki odżywcze stosowane, by wzbogacić dietę. Co jeszcze je różni? Jak powstają leki a jak suplementy? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem.

Leki a suplementy diety

W lekach znajdują się substancje mające zapobiegać chorobom. Suplementy z kolei są to środki spożywcze, więc ich celem nie jest leczenie, ale uzupełnianie diety o składniki odżywcze. Różnice między nimi widoczne są również w kwestiach prawnych – by lek trafił do sprzedaży, musi uzyskać zgodę Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. By suplement natomiast trafił do sprzedaży, musi zostać o tym poinformowany Główny Inspektor Sanitarny.

- Suplementy, jak podaje definicja, są to środki spożywcze, czyli zalecane w celu uzupełnienia codziennej diety. Nie muszą przechodzić przez szereg badań, aby zostały dopuszczone do obrotu. Lek to środek mający właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. Aby został dopuszczony do obrotu, musi być bardzo dokładnie przebadany spełniać bardziej restrykcyjne normy. Kupując suplement, nie mamy pewności, czy został przebadany i nie zawsze znajdziemy pełną informację o jego składzie - powiedziała psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Projekt bez nazwy - 2023-06-08T074901.406.png

Jak medyczna marihuana pomaga na ból? W wielu przypadkach może zastąpić leki Jaki skład suplementów diety oferuje "złota" marka?

Jak powstają leki?

Przed rozpoczęciem produkcji leku istotne jest rozpoznanie mechanizmu choroby. Później naukowcy szukają sposobów na zahamowania jego rozwoju – to niezwykle czasochłonny etap, wymagający wielu prób. Gdy zostanie to już ustalone, przystępują do badań laboratoryjnych, podczas których ustalają, które cząstki mają największy potencjał terapeutyczny. Następnie cząstki te testowane są na zwierzętach np. szczurach i psach.

Wpływ leku na żywy organizm to długotrwały proces – trwa nieraz nawet 10 lat. Niektóre z cząstek badanych w etapie przedklinicznym może przejść do kolejnej fazy badań, podczas której sprawdza się ich wpływ na organizm ludzki – celem jest ustalenie ewentualnych efektów ubocznych oraz tego jak lek się wydala, wchłania i metabolizuje.

Nawet jeśli dany produkt przejdzie wszystkie etapy, czeka go jeszcze proces rejestracji – celem tego jest sprawdzenie, czy preparat jest bezpieczny i skuteczny.

Jak powstają suplementy?

Suplementy diety produkuje się w zakładzie produkcyjnym. Jednak by było to możliwe, stacja sanitarno-epidemiologiczna wcześniej sprawdza, czy miejsce to spełnia określone wymogi. Pierwszy etap produkcji suplementu polega na ustaleniu jego składu. W odróżnieniu od leków w skład suplementów wchodzą witaminy i minerały, więc opatentowanie ich przez pojedynczą firmą jest niemożliwe.

Następnie suplement zostaje sprawdzony przez stację sanitarno-epidemiologiczną. Co więcej, kontroli zostają poddane także procedury produkcji i sposób dystrybucji suplementu. W składzie suplementu nie mogą znaleźć się składniki, które byłby zakazane przez przepisy krajowe i europejskie.

W odróżnieniu od leków suplementy diety nie muszą być magazynowane w specjalistycznych warunkach. Ich sprzedażą zajmują się zarówno apteki, jak i sklepy sieciowe i niezależni sprzedawcy.

Polecane