Uroflowmetria - co to jest? Na czym polega? Przebieg, wskazania
Uroflowmetria to proste i bezpieczne badanie wykonywane w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń w mikcji, czyli oddawaniu moczu. W jakich przypadkach lekarz urolog może zlecić badanie uroflowmetryczne? Jakie objawy są wskazaniem do przeprowadzenia tego badania? Czy istnieją przeciwwskazania?
Uroflowmetria - co to jest?
Uroflowmetria to metoda diagnostyczna umożliwiająca ocenę siły strumienia moczu, jego objętość, tempo przepływu oraz ilość, w jakiej zalega. Metoda ta okazuje się skuteczna w rozpoznawaniu nieprawidłowości mikcji. Jest nieinwazyjna i bezpieczna, umożliwia diagnozowanie chorób układu moczowego.
Uroflowmetria - na czym polega i jak wygląda przebieg?
Przed badaniem, jakim jest uroflowmetria, lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad, oparty o informacje dotyczące aktualnych schorzeń pacjenta, wpływających negatywnie na codzienne funkcjonowanie.
Lekarz urolog może zalecić kilkudniowe prowadzenie dzienniczka mikcji, gdzie zapisywane są informacje na temat ilości wypitych w ciągu dnia płynów, ilość oddawanego moczu, godziny, w jakich ono nastąpiło oraz wszelkiego rodzaju uwagi i spostrzeżenia mogące być dla lekarza wskazówką.
Uroflowmetria to cewkowe badanie polegające na oddaniu moczu do specjalnie do tego przygotowanego urządzenia zwanego uroflowmetrem. Do badania należy przystąpić z pełnym pęcherzem i oddać około 150-200 ml płynu. W trakcie przeprowadzania badania na ekranie komputera powstaje krzywa mikcji, jednocześnie powstają obliczenia parametrów umożliwiających wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Czas trwania badania wynosi około 10 minut, a samo badanie jest bezbolesne. O dalszym postępowaniu decyduje lekarz urolog, który na podstawie wyniku badania oraz badania przedmiotowego i podmiotowego, stwierdza czy zachodzi konieczność wykonania dalszych badań.
Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy, może to świadczyć o wystąpieniu obniżenia pęcherza, zaburzeniach w oddawaniu moczu, osłabieniu mięśnia wewnętrznego zwieracza w cewce moczowej, o obecności przeszkody podpęcherzowej lub o nadreaktywnym funkcjonowaniu mięśnia wypieracza pęcherza.
Wskazania do wykonania uroflowmetrii
Wskazaniem do wykonania badania uroflowmetrycznego są nieprawidłowości w działaniu układu moczowego, mogące objawiać się w następujący sposób:
trudności w opróżnianiu pęcherza,
częstomocz,
nietrzymanie moczu,
osłabiony strumień moczu,
oddawanie moczu po kilka kropel podczas jednej mikcji,
częste, nawracające infekcje układu moczowego,
pojawiające się nagle uczucie parcia na pęcherz.
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest krwawienie miesiączkowe oraz infekcja układu moczowego.