Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > USG grasicy - Jakie choroby wykrywa? Kiedy wykonać badanie?
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:28

USG grasicy - Jakie choroby wykrywa? Kiedy wykonać badanie?

USG grasicy - Jakie choroby wykrywa? Kiedy wykonać badanie?
pixabay.com

Grasica to mało znany nam gruczoł znajdujący się tuż pod mostkiem, który odpowiedzialny jest za ważne procesy w organizmie człowieka. Nieprawidłowe funkcjonowanie grasicy świadczyć może m.in. o zaburzeniach autoimmunologicznych lub obecności zmian nowotworowych. Co wykrywa USG grasicy i jakie są wskazania do wykonania badania?

Co to jest grasica?

Grasica jest gruczołem zlokalizowanym w śródpiersiu, tuż za mostkiem. Ma nieregularny kształt i dzieli się na dwie części, tzw. płaty. Grasica rośnie do około 3. roku życia człowieka, wówczas jej wielkość osiąga swój maksymalny rozmiar, a jej waga to ok. 25 gramów. W procesie dojrzewania, pod wpływem działania hormonów płciowych aktywujących się w tym czasie, grasica częściowo zanika. 

Jakie funkcje w organizmie pełni grasica?

Rola grasicy w organizmie jest niezwykle istotna. Przede wszystkim, gruczoł ten wytwarza komórki, które organizm wykorzystuje do zwalczania szkodliwych i zakażonych komórek. 

Komórki T, które wytwarza grasica pomagają w sposób właściwy rozrastać się narządom układu odpornościowego. Produkowane przez grasicę komórki są niezwykle cenne i często są przekazywane potrzebującym - grasica jest głównym dawcą komórek układu limfatycznego.

Badanie USG grasicy 

USG grasicy jest badaniem prostym, bezbolesnym i nieinwazyjnym, choć nie jest na tyle dokładne, aby na jego podstawie dokonać szczegółowej analizy i postawić konkretnej diagnozy. Wobec tego, USG grasicy najczęściej stanowi wstęp do przeprowadzenia tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego. 

Jakie choroby wykrywa USG grasicy? 

USG grasicy wykonuje się w podejrzeniu zmian nowotworowych w jej obrębie oraz w przypuszczeniu obecności guzków, tzw. grasiczaków lub obecności tzw. przetrwałej grasicy. Przez pojęcie ,,przetrwałej grasicy” rozumie się jej przerost, który zazwyczaj prowadzi do miastenii, czyli przewlekłej męczliwości mięśniowej. 

Przerost grasicy obserwowany jest także u osób z toczniem układowym, nadczynnością tarczycy oraz w przebiegu niedokrwistości aplastycznej. Inne zmiany w okolicy grasicy, to tzw. grasiczaki, będące nowotworem złośliwym lub niezłośliwym. Do ustalenia typu nowotworu wykorzystywane jest badanie diagnostyczne, jakim jest USG grasicy, podczas którego wykonuje się także biopsję i na tej podstawie ocenia, czy mamy do czynienia z guzem złośliwym, czy niezłośliwym.

Tagi:
Polecane