Uważasz się za zmarzlucha? To nie przypadek. Poznaj 6 możliwych przyczyn
Gdy inni zdejmują ubrania, Ty zakładasz na siebie kolejne warstwy? Wiecznie marzniesz, choć osoby przebywające w Twoim towarzystwie twierdzą, że im ciepło? Sprawdź, co może być przyczyną. Ciągle uczucie zimna bywa też objawem m.in. rozwijających się chorób.
Niedobory żywieniowe, anemia
Osoby stale odchudzające się lub omijające spożywanie śniadań, mogą mieć deficyty minerałów i witamin. Spożywanie małej ilości kalorycznych dań powoduje, że organizm nie ma zasobów potrzebnych do wytwarzania energii niezbędnej do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. By to zmienić, wskazane bywa zwiększenie liczby spożywanych posiłków do 4 lub 5 dziennie – ważne, by spożywać je w regularnych odstępach.
Przeszła wielką metamorfozę. Dziś pomaga innym w redukcji wagi:
Anemia rozwija się m.in. z powodu utajonej utraty krwi, chorób krwi lub niezdrowego odżywiania. Gdy liczba krwinek czerwonych spada, tkanki nie są prawidłowo dotlenione i metabolizm zostaje zaburzony i jest nam zimno . Anemii towarzyszyć może też zmęczenie i bladość skóry. Jeśli widzisz u siebie te symptomy, nie zwlekaj i udaj się do lekarza – skutkiem nieleczonej anemii bywa osłabienie układu odpornościowego i zwiększenie ryzyka infekcji wirusowych.
Stres i starzenie się organizmu
Życie w przewlekłym stresie powoduje fizyczne i psychiczne zmęczenie. Mózg to odczuwa, więc kieruje najwięcej dobrze utlenowanej krwi do serca i innych najważniejszych narządów. Wówczas inne narządy, uznane za układ współczulny za mniej ważne, stają się niedożywione i w rezultacie marzną. Sprawia to, że dłonie i stopy są zimne. W tym przypadku należy odpocząć i spowolnić tempo codziennych obowiązków.
Nie zawsze mamy wpływ na zanik receptorów ciepła – przyczyną bywają też zmiany biologiczne np. starzenie. Im jest się starszym, tym mniejszy jest próg wrażliwości termicznej – dotyczy zarówno odczuwania ciepła, jak i zimna. Zamiast podkręcać grzejniki, można pomóc organizmowi np. wykonując lekkie ćwiczenia, dopasowane do jego możliwości.
W Polsce nawet osoba chora psychicznie może dostać pozwolenie na broń:
Niedoczynność tarczycy, nadużywanie alkoholu
Jednym z symptomów niedoczynności tarczycy jest silniejsze odczuwanie zimna. Chorzy mogą stale skarżyć się, że jest im zimno, mimo iż są ubrani ciepło. Do rozwoju schorzenia dochodzi, gdy pojawia się niedobór tyroksyny i tym samym niedostatecznie działa trójjodotyronina. Niedoczynność tarczycy niekiedy powoduje niedobór jodu w pożywieniu. By upewnić się, że przyczyną odczuwania zimna jest akurat niedoczynność tarczycy, należy wykonać badania, by oznaczyć poziom TSH we krwi.
Naczynia krwionośne rozszerzają się z powodu picia alkoholu. Krew wtedy może szybciej krążyć, lecz wątroba zaczyna zwalczać toksyczne działanie alkoholu i nie może ogrzać ciała, by miało odpowiednią temperaturę . Nadużywanie alkoholu może więc powodować dreszcze. W tym przypadku spożycie należy ograniczyć.
Jak wygląda delirium po alkoholu? “Katastroficzne sceny!”