Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Kiedy kaloryfery zaczną grzać? Jest jeden warunek
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 09.10.2023 12:33

Kiedy kaloryfery zaczną grzać? Jest jeden warunek

grzejnik
canva

Początek jesieni okazał się wyjątkowo ciepły, jednak chłodniejsze dni już nadchodzą. Coraz zimniejsze nocy i wieczory sprawiają, że wielu z nas z utęsknieniem oczekuje, aż zaczną działać grzejniki. Kiedy w Polsce zacznie się sezon grzewczy? Jak się do niego przygotować? Jaka temperatura jest najlepsza do spania? Wyjaśniamy. 

 

Sezon grzewczy 2023/2024 w Polsce

W poprzednich latach kaloryfery włączano najwcześniej pod koniec września. Nie ma jednak przepisów, które precyzowałby kiedy należy uruchomić centralne ogrzewanie. Zgodnie z dość niejasnym rozporządzeniem ministra gospodarki z 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych, sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Zazwyczaj jest to przełom września i października. Wytyczne te nie dotyczą spółdzielni mieszkaniowych, lecz one również często się do nich stosują.

Gdy zarządca wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni zgłosi zapotrzebowanie na włączenie grzejników, kaloryfery najczęściej zaczną działać w ciągu 24 godzin.

Jeśli przez 3 kolejne dni temperatura w ciągu dnia nie przekracza 10-12 stopni Celsjusza, w mieszkaniu oscyluje około 20 stopni Celsjusza i 24 stopni Celsjusza w łazience, to jest sygnał, by włączyć grzejniki w blokach.

Obecnie nieliczne spółdzielnie i wspólnoty uruchomiły już grzejniki.

Projekt bez nazwy - 2023-10-09T121439.166.png

Masz już dość bezsennych nocy? Dietetyk wskazał najskuteczniejszy sposób na głęboki sen Czy katar jest zaraźliwy? Ekspert wyjaśnia

Jak zadbać o grzejniki przed rozpoczęciem sezonu grzewczego?

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zadbać o stan grzejników. Od zewnątrz i od wewnątrz powinno się usunąć z nich kurz i inne zanieczyszczenia. Grzejniki należy też odpowietrzyć – w tym celu odkręca się zawór specjalnym kluczem lub śrubokrętem.

By grzejnik działał prawidłowo, nie powinno się dopuścić, by uległ korozji. Dlatego na bieżąco usuwajmy z nich wszelkie rysy i zadrapania – można je zniwelować za pomocą specjalnej farby do kaloryferów.

Jaka temperatura jest najlepsza do spania?

Optymalna temperatura w czasie snu powinna mieścić się w zakresie 16-20 stopni Celsjusza. Gdy jest wyższa, trudniej jest wówczas zasnąć i pogarsza się również jakość snu i zaburzony zostaje proces regeneracji organizmu. Spanie w pobliżu rozgrzanego kaloryfera i innych źródeł ciepła może spowodować ból głowy, zmęczenie i drażliwość o poranku.

Gdy powietrze w pokoju jest zbyt ogrzane i suche, przyczynia się do wysuszenia śluzówek i tym samym do bólu gardła, kichania, zatykania nosa i duszności.

Cieszący się dużą popularnością na TikToku brytyjski lekarz dr Karan Raj w jednym z filmików wskazał na korzyści spania w nieogrzanym pomieszczeniu. Według lekarza zasypianie w takich warunkach korzystnie wpływa na jakość snu.

Tagi: Zdrowie
Ból gardła – przyczyny i leczenie infekcji gardła. Domowe sposoby na ból gardła
Ból gardła – przyczyny i leczenie infekcji gardła. Domowe sposoby na ból gardła
Ból gardła – przyczyny i leczenie infekcji gardła. Domowe sposoby na ból gardła
Czytaj dalej
Katar u dzieci - przyczyny i sposoby leczenia
Katar u dzieci - przyczyny i sposoby leczenia
Katar u dzieci - przyczyny i sposoby leczenia
Co może oznaczać katar u dzieci? Każdy z nas walczył kiedyś z uporczywym katarem w przebiegu przeziębienia lub też alergii. Ta przypadłość dotyka również naszych podopiecznych, także najmłodszych. W ich przypadku długo utrzymujący się katar może powodować nawet zaburzenia oddychania, zwłaszcza z uwagi na niewielkich rozmiarów kanały nosowe u dzieci. Dlatego też w przypadku kataru, dziecko może mieć stale otwarte usta i rozszerzone skrzydła nosowe. Ze względu na wiek, katar u dzieci jest najbardziej uciążliwy w przypadku najmniejszych z nich – niemowląt. Zapalenie błony śluzowej nosa w ich przypadku może stanowić przyczynę bardziej poważnych niż przeziębienie chorób i skutkować zapalenia ucha czy też zatok. Ze względu na ryzyku zaburzeń oddychania, nos małego dziecka musi być regularnie udrożniany poprzez specjalne przyrządy, co wymaga od rodzica stałego kontrolowania poziomu wydzieliny zapychającej nos. Jeśli katar nie ustępuje może oznaczać to, że jeden z migdałów jest przerośnięty lub przegroda nosowa jest nieprawidłowo skrzywiona.Katar u dzieci - rodzaje Jednym z najczęstszych rodzajów kataru – również w przypadku dzieci – jest katar wirusowy, do którego dochodzi na skutek stanu zapalnego śluzówki spowodowanego drobnoustrojami. Taki typ kataru jest tym najłatwiej przenoszonych z osoby na osobę, a w miejsc charakterystycznych dla dzieci, takich jak przedszkola czy place zabaw, zwiększa się ryzyko zarażenia. Z początku, wydzielina posiada bezbarwny kolor i przypomina śluz, towarzyszą mu ból gardła i ucha oraz problemy z oddychaniem, skutkujące częstym wybudzaniem się w nocy. Katar u dzieci może przybrać również formę bakteryjną, którą można rozpoznać po kolorze wydzieliny z nosa, jest ona wtedy bardziej gęsta a jej kolor można określić jako żółto-zielony.W jego przebiegu można zauważyć również gorączkę i niepokój ruchowy, w przypadku których należy zgłosić się do lekarza, aby zapobiec rozwinięciu zapalenia oskrzeli czy płuc. W takiej sytuacji najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia. Wodnisty katar u dziecka, najczęściej ma podłoże alergiczne i pojawia się najczęściej w okresie wiosenno-letnim, podczas pylenia roślin. Taki rodzaj kataru u dzieci nie wywołuje innych reakcji, przypominających grupę i powinien zasygnalizować nam wykonanie badań, aby wyodrębnić alergeny uczulające dziecko. W przypadku pojawienia się kataru o charakterze krwawej wydzieliny, powinniśmy udać się do lekarza. Taki katar u dzieci może sygnalizować rozwijający się proces chorobowy np. gruźlicę lub mechanicznego uszkodzenia, które może zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Ze względu na to, że dzieci mogą trudniej radzić sobie z pozornie błahymi problemami zdrowotnymi warto monitorować długość trwania kataru i częstotliwość jego powracania, aby w razie potrzeby udać się do lekarza w odpowiednim momencie.
Czytaj dalej
Polecane