Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Kawa to też napój na zimne dni. Jednak trzeba dodać ten jeden składnik
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.02.2024 21:26

Kawa to też napój na zimne dni. Jednak trzeba dodać ten jeden składnik

kawa na zimę
canva

Kto powiedział, że kawa nie jest napojem rozgrzewającym? Jednak staje się nim dopiero, gdy dodamy do niej przyprawę, którą tradycyjnie stosuje się do ciast takich jak mazurek, keks czy piernik. Okazuje się, że świetnie łączy się także z kawą. I wtedy powstaje kawa zimowa. Składnik ten ma równie właściwości prozdrowotne. 


 


 

Kawa z anyżem gwiaździstym – idealna na zimę

Dodawanie anyżu gwiaździstego do kawy nie jest często spotykane – używa się go raczej do zup, dań rybnych i mięsnych. Służy również do przygotowywania chińskiej herbatki masala czaj. Jest to wysuszony owoc wiecznie zielonego drzewa o nazwie badian właściwy. Potocznie nazywa się go anyżkiem lub anyżem – jest to jednak błąd. Anyż i anyżek to nazwy zarezerwowane dla rośliny z innego gatunku.

By przygotować kawę z anyżem gwiaździstym potrzebne będą następujące składniki:

  • 2 łyżeczki ulubionej kawy mielonej,
  • szklanka wody,
  • miód płynny,
  • gwiazdki anyżu

Kawę wsypujemy do dzbanka do zaparzania kawy. Następnie dolewamy gorącą wodę i dosypujemy gwiazdki anyżu. Dobrze jest poczekać ok.6-10 minut, aż się zaparzy. Miód dodajemy już na końcu.

Projekt bez nazwy - 2024-01-16T201220.610.png

Mleko do kawy. Które jest najzdrowsze? Kawa z cynamonem - idealne połączenie. Działa odchudzająco i nie tylko!

Anyż gwiazdkowy ma też właściwości lecznicze

Anyż gwiaździsty pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Działa wiatropędnie i rozkurczowo, więc może pomagać w leczeniu niestrawności, wzdęć i gazów. Może być pomocny w leczeniu kaszlu ze względu na to, że stymuluje wydzielanie śluzu i ma działanie wykrztuśne. Co ciekawe, z anyżu gwieździstego pozyskuje się kwas szikimowy, substrakt do syntezy oseltamiviru, który na aptecznych półkach znany jest jako Tamifil, służący do leczenia grypy.

Gwiazdki anyżu mogą działać przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Jednak każde zastosowanie anyżu gwiazdkowego w celu leczniczym, powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Mają też właściwości rozgrzewające, dlatego tak przygotowana kawa sprawdzi się również w zimowe popołudnia.

Jak zdrowo pić kawę?

Z kawą lepiej nie przesadzać – zalecana dawka, którą można uznać za bezpieczną, to 2-3 filiżanki dziennie.

Kawa bez mleka na pusty żołądek może bardzo podrażniać jelita. W przypadku, kiedy mamy problemy z jelitami, na pewno nie jest to zalecane, gdyż może skutkować bólem brzucha i dolegliwościami związanymi z jelitami. Jeśli zaś pijemy na pusty żołądek kawę z mlekiem, będzie to traktowane przez nasz organizm jako oddzielny posiłek. Mleko zawiera laktozę, a laktoza to cukier, zatem kawa z mlekiem wypita bez posiłku spowoduje wyrzut insuliny, a co za tym idzie duży wyskok cukru i bardzo szybki jego spadek. Nie będzie to więc dobre rozwiązanie dla osób przy insulinooporności i cukrzycy typu drugiego lub pierwszego. Kawę najlepiej pić z dodatkiem białka i zbilansowanego posiłku” – powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska

Polecane