Pacjenci.pl Choroby W Polsce odnotowano wiele przypadków tej choroby. Należy zachować ostrożność
Fot. davemhuntphotography/Shutterstock

W Polsce odnotowano wiele przypadków tej choroby. Należy zachować ostrożność

27 grudnia 2024
Autor tekstu: Alina Gałka

To jedna z najgroźniejszych dla człowieka chorób odzwierzęcych. Obecnie w samej wschodniej Polsce stwierdzono w sumie 39 ognisk wścieklizny, w tym 32 w woj. lubelskim i 7 w woj. podkarpackim.

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna jest jedną z najdłużej znanych zoonoz, czyli chorób, które są zdolne przenosić się ze zwierząt na ludzi . Wywołuje ją wirus z rodzaju Lyssavirus , który atakuje centralny układ nerwowy. Okres inkubacji, a więc czas od zarażenia wirusem do wystąpienia pierwszych objawów, wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Do zarażenia wścieklizną dochodzi poprzez kontakt zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową , np. przez ugryzienie. Rzadziej spotykane, ale możliwe jest przenoszenie się wirusa drogą spojówkową, aerogenną lub przez transplantację organów.

Wścieklizna to śmiertelna choroba. Jak jej zapobiegać?
Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Rezerwuar wścieklizny, czyli które zwierzęta chorują

Według komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii dotyczącego stwierdzenia ognisk wścieklizny u zwierząt w 2024 roku w woj. podkarpackim i woj. lubelskim chorobę dotychczas stwierdzono głównie u lisów i bydła. Wścieklizna może przenosić się między wszystkimi gatunkami ssaków , dlatego warto na bieżąco śledzić sytuacje i dbać o bezpieczeństwo własne oraz swoich zwierząt.

Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Wszyscy właściciele psów są zobowiązani do szczepienia swoich pupili regularnie co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Dodatkowo Wojewoda Lubelski rozporządził obowiązkowy nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w powiatach: biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim. Decyzją Wojewody Podkarpackiego obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciw wściekliźnie na obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt w powiatach jarosławskim oraz przemyskim. Podobne rozporządzenie dla mieszkańców gminy Narol wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubaczowie.

Zabieg szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie jest prosty, szybki i niedrogi, a może uratować życie twojemu pupilowi i zabezpieczyć przed śmiertelną chorobą również ciebie.

Jakie są objawy wścieklizny?

Objawy wścieklizny są różne u poszczególnych gatunków. U psów i kotów występują głównie: niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie/nieustanne miauczenie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia poprzedzające śmierć.

U ludzi wścieklizna daje zazwyczaj niespecyficzne objawy . Po okresie inkubacji mogą pojawić się:

  • bóle głowy ,
  • gorączka,
  • nudności,
  • niepokój,
  • podniecenie,
  • obrzęk skóry wokół miejsca ugryzienia,
  • porażenia mięśni,
  • śpiączka.

Do charakterystycznych objawów wścieklizny u ludzi zalicza się światłowstręt i wodowstręt . Należy nadmienić, że w momencie wystąpienia pierwszych objawów u człowieka zwykle jest już za późno na wdrożenie skutecznego leczenia.

W przypadku pogryzienia lub oplucia przez zwierzę, co do którego masz podejrzenia, że może być chore, dokładnie przemyj ranę wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Czytaj także:

Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy

Tymi pasożytami można się zarazić od psa i kota! Jakie są objawy zakażenia larwami?

Dogoterapia, czyli rola psa w leczeniu ciała i umysłu człowieka

Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko