Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne W tych sytuacjach dostaniesz świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jak je uzyskać?
Fot. Freepic

W tych sytuacjach dostaniesz świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jak je uzyskać?

22 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Zdarza się tak, że kończy się zasiłek chorobowy, a ty dalej nie możesz pracować. Dzięki leczeniu oraz rehabilitacji można wrócić do zawodowych obowiązków. Warto wtedy pamiętać, że można dostać świadczenie rehabilitacyjne z ZUS. Takie świadczenie można otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy.

W rehabilitacji najważniejsze jest jej szybkie rozpoczęcie, zwiększające szansę na powrót do pełni zdrowia. Skraca również czas powrotu do normalnego funkcjonowania. Mówiąc o rehabilitacji warto wiedzieć, że jej metody polegają na zmniejszaniu nabytej utraty sprawności na skutek m.in. urazów, złamań kości, schorzeń kręgosłupa, problemów ze stawami, chorób czy długotrwałego unieruchomienia. Dowiedz się, w jakiej sytuacji otrzymać świadczenie rehabilitacyjne oraz ile wynosi.

Kiedy można uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne można uzyskać, gdy m.in.

  • przyznano ci wcześniej zasiłek chorobowy i niedługo kończy się maksymalny okres, przez który możesz go pobierać (182 dni, a w przypadku gruźlicy lub ciąży – 270 dni),
  • mimo leczenia nadal nie możesz wrócić do pracy,
  • twoje dalsze leczenie albo rehabilitacja mogą ci pomóc w powrocie do pracy,
  • spełniasz JEDEN z poniższych warunków:
    • jesteś pracownikiem (masz umowę o pracę),
    • pracujesz na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług albo współpracujesz z taką osobą, pracujesz na podstawie umowy uaktywniającej, np. jesteś nianią,
    • wykonujesz pracę nakładczą na podstawie umowy nakładczej (pracujesz w domu, na przykład składasz długopisy, szyjesz, tworzysz biżuterię pasmanteryjną z filcu)

By je otrzymać musisz przygotować wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, zaświadczenie o stanie zdrowia, wywiad zawodowy z twojego miejsca pracy oraz oświadczenie Z-10. Dokumenty złóż do ZUS. Wszystkie dokumenty szczegółowo rozpisane są na stronie Gov.pl.

Wniosek musisz złożyć co najmniej 6 tygodni przed końcem okresu, przez który możesz pobierać zasiłek chorobowy (ten okres to 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub ciąży – 270 dni). Dzięki temu nie będziesz czekać na świadczenie. Dostaniesz je, gdy skończy się zasiłek. Wniosek trzeba złożyć najpóźniej w czasie 18 miesięcy po okresie, w którym pobierałeś zasiłek chorobowy.

Otrzymasz:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni),
  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za pozostały okres,
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – jeżeli świadczenie pobierasz w czasie ciąży.
2149115642.jpg
Fot. Freepic
Ten popularny lek może zwiększać ryzyko demencji. Nowe wnioski badaczy
Okulista: Te objawy mogą wskazywać na zaćmę. Nigdy ich nie ignoruj

Na czym polegają metody rehabilitacji?

Warto podkreślić, że rehabilitacja jest procesem, który dzięki wykorzystaniu różnych technik prowadzi do poprawy zdrowia oraz przywrócenia sprawności ruchowej. Przywracanie sprawności może dotyczyć zarówno sfery psychicznej, ale też fizycznej.

Metody rehabilitacji polegają na zmniejszaniu nabytej utraty sprawności, na skutek m.in. urazów, złamań kości, schorzeń kręgosłupa, problemów ze stawami, długotrwałego unieruchomienia oraz chorób . Odzyskiwanie sprawności narządu ruchu to  proces długotrwałym. Najczęściej zajmuje około 6 tygodni, natomiast w trudnych przypadkach trwa dłużej.

Zobacz też:

Największy dodatek dla seniorów. ZUS wypłaca 4113 zł

Rehabilitacja wiąże się ze stosowaniem określonych ćwiczeń

Rehabilitacja medyczna układu ruchu wiąże się ze stosowaniem określonych ćwiczeń, technik i zabiegów, które poprawiają sprawność ciała. W pracy z układem kostno-mięśniowym bardzo ważne są odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne.

Im wcześniej rozpoczniemy rehabilitację, tym lepiej. Jeśli stan pacjenta pozwala zalecana jest już od pierwszego dnia po urazie lub chirurgicznej interwencji. Tak szybkie rozpoczęcie rehabilitacji jest możliwe jedynie wtedy, gdy zatrudniony korzysta z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. Warto wiedzieć, że techniki rehabilitacji są skuteczne, lecz trzeba pamiętać, że można przyspieszyć leczenie odpowiednią dietą, ale też suplementami diety. Z kolei składniki takie jak wapń, magnez fosfor i mangan wspomagają zrastanie się kości.

Czym jest kinezyterapia?

Jak podkreśla fizjoterapeutka mgr Dorota Szczerska, Kinezyterapia, obok fizykoterapii i masażu leczniczego, jest jednym z trzech podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez fizjoterapeutów do pracy z pacjentami.

Szczerska dodaje, że kinezyterapia to dziedzina fizjoterapii, której podstawowym narzędziem jest ruch. Często jest też nazywana gimnastyką ruchową, która działa nie tylko na narząd ruchu, ale pośrednio na wszystkie narządy.  Warto wiedzieć, że kinezyterapia to zbiór środków, działań, ćwiczeń i metod, które mają przynieść określony efekt terapeutyczny, np. brak bólu, zwiększenie zakresu ruchu, rozluźnienie lub wzmocnienie mięśni, korekcja postawy itp.

Z kolei jej głównym zadaniem jest przywrócenie sprawności narządów ruchu i/lub maksymalne ograniczenie niepełnosprawności związanej z chorobą. Osiąga się to poprzez stosowanie różnych metod, dobieranych indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz postępów procesu. Ćwiczenia korzystnie wpływają na strukturę kości, siłę i wytrzymałość mięśni, koordynację ruchową, a także ogólną wydolność organizmu.

Czytaj też:

Posiadanie "brzuszka" dotyczy też szczupłych osób. Dietetyczka radzi, jak pozbyć się oponki

Dwie czynności obniżają ryzyko raka nawet o 30 procent! Kluczowa jest liczba minut

Jak poprawić wygląd brzucha? Pytamy lekarza - Marka Wasiluka z kliniki L’experta

Pomijany czynnik, który prowadzi do otyłości. Przez niego jemy więcej i tyjemy na potęgę
Ta maść nie ma sobie równych w walce z problemami skórnymi. Zapłacisz za nią tylko 20 zł
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko