Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza W zimnych miesiącach częściej sięgamy po słodycze. Lekarka tłumaczy, dlaczego słodkości są tak groźne
Fot. Freepic/ Instagram/lekarz.kardiolog

W zimnych miesiącach częściej sięgamy po słodycze. Lekarka tłumaczy, dlaczego słodkości są tak groźne

4 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Jesień sprzyja jedzeniu słodyczom. Chcąc osłodzić sobie ten pochmurny i zimny już czas, sięgamy po ciasteczka, batoniki, ciasto czy inne słodkości. Trzeba pamiętać, że słodycze, choć tak bardzo uwielbiane przez wielu z nas,  są bardzo groźne dla naszego organizmu.

Anna Bartusiak-Chatys - Lekarz Medycyny Stylu Życia tłumaczy za pośrednictwem mediów społecznościowych, dlaczego słodycze są takie groźne.

Żywność przetworzona jest udokumentowanym czynnikiem ryzyka większości chorób

W jednym z wpisów na Instagramie Anna Bartusiak-Chatys tłumaczy, że żywność przetworzona jest udokumentowanym czynnikiem ryzyka większości chorób - wywołując stan zapalny o niskiej aktywności. Naruszając mikrobiom jelitowy doprowadza do kaskady objawów i chorób, z jakimi boryka się dzisiejsze społeczeństwo, w tym również coraz częściej dzieci. - czytamy.

Lekarka tłumaczy, że słodycze są tak bardzo groźne, gdyż zawierają ogromną ilość cukru, zwiększającego ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego, otyłości, wzrasta nam ilość tkanki tłuszczowej trzewnej.

"W naszym organizmie dochodzi do spadków energii, napadów głodu, braku uczucia sytości. Dodatkowo słodycze zawierają ogromne ilości tłuszczów, są to utwardzane oleje roślinne, które wywołują w naszym organizmie i nasilają stan zapalny. który leży u podłoża rozwoju większości chorób w naszym organizmie  - tłumaczy Bartusiak-Chatys, dodając, że dodatkowo tłuszcze trans powodują wzrost lipoproteiny odpowiedzialnych za tworzenie blaszek miażdżycowych i obniżają poziom dobrego cholesterolu HDL.

Połączenie cukru i tłuszczu w słodyczach jest ogromnym obciążeniem dla wątroby

To jeszcze nie wszystko, bo jak tłumaczy lekarka, połączenie cukru i tłuszczu w słodyczach jest ogromnym obciążeniem dla naszej wątroby. Wywołuje to stłuszczenie wątroby. Na koniec lekarka zaapelowała, by lepiej nie sięgać po słodycze ze sklepowych półek.

Oczywiście nie znaczy to, że mamy całkowicie wstrzymać się od słodkości. W sieci znajdziemy mnóstwo przepisów na zdrowe i dietetyczne słodycze, które nie tylko są zdrowe, ale też świetnie smakują. Oczywiście na sklepowych półkach znajdziemy również zdrowe słodkości z dobrym składem. Warto ich szukać w przedziałach ze zdrową żywnością w drogeriach oraz supermarketach.

Czekolada zwiera cenne dla zdrowia składniki

Warto dodać, że dietetycy wśród sklepowych słodyczy jako zdrową słodycz polecają czekoladę . Najzdrowsza jest oczywiście gorzka, bez żadnych dodatków. Poza walorami smakowymi, czekolada zawiera cenne dla zdrowia składniki, takie jak mikroelementy, witaminy oraz korzystne związki chemiczne.

Czekolada opóźnia też procesy starzenia, obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, nowotworów oraz chorób neurodegeneracyjnych, wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego, zwiększa odporność na stres oraz łagodzi procesy zapalne.

Zobacz też:

Naukowcy przebadali czekoladę. Takich zanieczyszczeń się nie spodziewaliśmy

Gorzka czekolada jako zdrowy zamiennik słodyczy. Dlaczego warto ją jeść?

Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy

Brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych. Tyle wynosi ich wynagrodzenie na start
Gdzie wyrzucić stare kosmetyki? Polki nagminnie popełniają ten błąd
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko