Izomery trans, czyli tłuszcze trans, to niebezpieczne składniki obecne w wielu przetworzonych produktach spożywczych, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Tłuszcze te powstają w procesie utwardzania (uwodornienia) olejów roślinnych i są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym, ponieważ poprawiają smak, konsystencję i trwałość produktów. Znajdziemy je w fast foodach, margarynach, słodyczach, ciastkach i przekąskach, takich jak chipsy i popcorn do mikrofalówki. Jak się okazuje, już niewielka ich ilość może negatywnie wpłynąć na nasz organizm.
Dane NFZ odnośnie otyłości nie napawają optymizmem. Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. NFZ szacuje, że za kilka lat otyłych osób będzie aż 30 proc.Jeśli chcemy zmienić styl życia, a co najważniejsze zdrowo się odżywiać i zmienić dietę, z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Na stronie Diety NFZ można za darmo wybrać dla siebie oraz bliskich odpowiedni plan żywieniowy. To jeszcze nie wszystko, bo nawet jeśli mierzymy się z chorobami takimi jak cukrzyca czy depresja, również możemy pobrać ze strony internetowej odpowiednio dopasowany jadłospis.
Ziemniaki to popularny składnik wielu dań, ale warzywa te nie zawsze są najlepszym wyborem dla osób dbających o sylwetkę czy zdrowie – zwłaszcza jeśli łączą je z masłem, śmietaną czy tłustym mlekiem. Na szczęście istnieje wiele warzyw, które z powodzeniem mogą zastąpić ziemniaki, zawierając przy tym mniej kalorii, więcej błonnika i cennych składników odżywczych. Puree z kalafiora, brokułów czy dyni to doskonałe alternatywy. Dzięki nim można ograniczyć spożycie węglowodanów i uniknąć skoków cukru we krwi.
Ważny komunikat Lidl Polska. W mące znanej marki wykryto zbyt wysoki poziom ochratoksyny A. Jak się okazuje, jest to niebezpieczna i rakotwórcza substancja, a sieć sklepów Lidl podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu skażonego produktu.
Jesień sprzyja jedzeniu słodyczom. Chcąc osłodzić sobie ten pochmurny i zimny już czas, sięgamy po ciasteczka, batoniki, ciasto czy inne słodkości. Trzeba pamiętać, że słodycze, choć tak bardzo uwielbiane przez wielu z nas, są bardzo groźne dla naszego organizmu.Anna Bartusiak-Chatys - Lekarz Medycyny Stylu Życia tłumaczy za pośrednictwem mediów społecznościowych, dlaczego słodycze są takie groźne.
Lekarka Poonam Desai publikuje w mediach społecznościowych pod pseudonimem "DoctorandDancer". Jej nagrania cieszą się ogromną popularnością. W jednym z nich zdradziła, że picie kawy o tej porze jest niedopuszczalne. Z pewnością ten błąd popełnia wielu Polaków. Coraz więcej osób chce prowadzić zdrowy tryb życia. To nie tylko gwarancja lepszego samopoczucia, ale też recepta na dłuższe życie, gdyż zdrowe nawyki zapobiegają wielu chorobom. Nie warto więc zwlekać i jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajenia, by żyć lepiej.
Kotlet schabowy to jedno z najpopularniejszych dań polskiej kuchni. Nic dziwnego, że większość z nas zajada się nimi w najlepsze, bo smakują obłędnie. Są jednak kotlety, które są o wiele lepsze w smaku od schabowych, a ponadto obniżają cholesterol.Coraz więcej osób eksperymentuje w kuchni i odkrywa nowe smaki. Bezmięsny schabowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wykonany z tego grzyba obniża cholesterol i ma wiele innych pozytywnych właściwości na nasz organizm.
Chętnie robimy zakupy w popularnych dyskontach spożywczych. Wybór produktów jest ogromny, lecz spora część z nich jest niestety bardzo niezdrowa. Doktor dietetyki Michał Wrzosek wziął pod lupę produkty z Biedronki, których absolutnie trzeba unikać. Wybrał również te zdrowe. Czego absolutnie unikać, a co warto kupować?
Wiele osób zastanawia się, co jest lepszym wyborem – masło czy margaryna? To niezwykle ważne zarówno dla tych, którzy są na redukcji, jak i dla tych, którym zależy wyłącznie na tym, by jeść zdrowo. Dietetyk Michał Wrzosek zabrał głos w tej sprawie i rozwiał wszelkie wątpliwości.Polacy nie wyobrażają sobie kromki chleba bez masła czy margaryny. Wielu nawet nie tknie przygotowanej kanapki, jeśli pieczywo nie jest posmarowane którymś z nich. Ale które smarowidło jest lepszym wyborem? Sprawdźmy.
Ten, kto chce się zdrowo odżywiać, mniej więcej wie, czego powinien w swojej diecie unikać. Takie podstawowe informacje łatwo znaleźć – chodzi o produkty wysoko przetworzone, chipsy, słodycze, słodkie napoje gazowane, zupki instant, gotowe sosy, czy wszelkie fast-foody.Jednak jest wiele takich produktów, które sprawiają wrażenie zdrowych, a wcale nie są. Przykład? Choćby musli. Nawet jeśli na opakowaniu wyczytamy, że to same zboża i suszone owoce, to w składzie często możemy znaleźć mnóstwo cukru, a nawet soli. Na które jeszcze produkty powinniśmy uważać? Wymienia je lekarz, Marek Skoczylas.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w Bydgoszczy poinformowała o zatrzymaniu blisko 40 ton suszonych śliwek z USA. Owoce nie mogą zostać wprowadzone do obrotu ze względu na niechciany dodatek. To, co znaleziono w żywności, przyprawia o ciarki.Łączna masa przetransportowanych do Polski suszonych śliwek wynosi 39 916 kg. Nie nadają się one do jedzenia. Wszystko przez szkodniki, które postanowiły się w nich rozgościć na dobre.
Mnóstwo osób stosuje diety, choć niektóre z nich nie należą do zdrowych oraz dobrych dla naszego organizmu. Amerykański magazyn "U.S. News & World Report" co roku zajmuje się publikacją najlepszych oraz najzdrowszych diet. Zdaniem magazynu to właśnie dieta śródziemnomorska należy do tych najzdrowszych. Kolejne miejsca należą do diet: Dash oraz diety MIND. Które diety z kolei nie cieszą się uznaniem dietetyków?