Ważna zmiana dla pacjentów. Przez ten przepis unikną kolejek do okulisty
Szykują się zmiany, które mogą ułatwić życie wielu pacjentom. Chodzi konkretnie o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach gwarantowanych. Ten przewiduje włączenie optometrystów do państwowego systemu opieki zdrowotnej. Teraz już nie tylko okulista będzie mógł wystawić receptę na okulary, ale również optometrysta. Zobaczcie szczegóły.
Ważna zmiana i ułatwienie dla wielu pacjentów
W nowelizacji ustawy o świadczeniach gwarantowanych chodzi o istotne zmiany dla tych pacjentów, którzy potrzebują recepty na okulary. Dzięki temu, że optometryści zostali włączeni do państwowego systemu opieki zdrowotnej, wszyscy pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do usług optometrycznych, ale również możliwość uzyskania refundowanej recepty na okulary bez konieczności umawiania się na wizytę do okulisty.
Warto wspomnieć, że te zmiany wynikają z ustawy z 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, która weszła w życie 26 marca 2024 r. - przyznaje optometrystom status zawodu medycznego. Co ważne dotychczas optometryści swoje usługi mogli świadczyć tylko prywatnie, natomiast recepty na okulary mogły być wystawiane jedynie przez okulistów.
Nowe przepisy - bez potrzeby skierowania
Trzeba wspomnieć, że nowe przepisy wprowadzają możliwość korzystania z usług optometrystów w ramach NFZ - lecz bez potrzeby uzyskania skierowania. W praktyce oznacza to, że pacjenci będą mogli szybciej uzyskać potrzebną pomoc dotyczącą zakresu wyboru okularów i soczewek kontaktowych.
Co ważne, w ramach tej zmiany wszyscy potrzebujący nie będą musieli udawać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do okulisty. Natomiast optometryści będą mogli wystawiać recepty na okulary refundowane przez NZF. Z kolei wizyty u optometrysty będą dostępne bezpłatnie w ramach NFZ.
Optometryści uzyskają ważne uprawnienia
Optometryści uzyskają uprawnienia do wystawiania recept na okulary. Do tej pory było to zarezerwowane jedynie dla okulistów . Ta zmiana jest po to, by zredukować kolejki do okulistów, ale też usprawnić dostęp do podstawowej opieki okulistycznej.
Na pewno ta zmiana będzie znacznie prostsza, bo w końcu będzie można mieć możliwość skorzystania z refundacji okularów bez potrzeby wizyty u okulisty. Zmiana skróci również czas oczekiwania na badanie wzroku oraz receptę na okulary. Odciąży też tych okulistów, którzy będą mogli w pierwszej kolejności skupić się na pacjentach wymagających specjalistycznego leczenia. Dodajmy, że refundacja przysługuje osobom spełniającym określone kryteria dotyczące wady wzroku. NFZ przewiduje różne limity finansowania w zależności od stopnia wady wzroku oraz wieku pacjenta.
Dodajmy, że okulary w świetle prawa to wyrób medyczny, na który przysługuje refundacja z NFZ. Kryteria przyznawania, limity finansowania, ale też wysokość udziału pacjenta w tym limicie są określone w rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Okulary z refundacją wykonują optycy. Mają oni podpisaną umowę z NFZ.
Czytaj też:
Pracodawca zrefunduje Ci nie tylko okulary, ale i szkła kontaktowe
Zaćma (katarakta) – przyczyny występowania i leczenie
Życie z zasłoniętymi ustami i nosem – to teraz nasz obowiązek i codzienność!