Wciąż chce ci się pić? Lekarz: To może być poważny objaw
Gdy jest gorąco, chce nam się pić bardziej i częściej, i to całkowicie naturalne. Latem trzeba porządnie się nawadniać, dlatego wielu z nas pije o wiele więcej wody, niż przez resztę roku. Bywa jednak, że mimo wypijania sporych ilości płynów, wciąż jest nam mało.
Takie wzmożone pragnienie powinno nas zaalarmować. Może świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się jakaś choroba. Często chodzi o cukrzycę, jednak powodów nadmiernego pragnienia jest znacznie więcej.
Wzmożone pragnienie latem jest naturalne, ale nie zawsze
Wzmożone pragnienie powinno nas zaalarmować. Nie chodzi o to, że chce nam się pić, bo jest upał. Intensywny trening także powoduje, że bardziej potrzebujemy nawodnienia. To efekt intensywnego pocenia się – w ten sposób organizm domaga się wyrównania strat. Podczas upałów musimy więcej pić, żeby się schłodzić. Nawet jeśli mamy wrażenie, że pijemy "non-stop”, w tych przypadkach to norma.
A kiedy powinniśmy wzmóc swoją czujność? Na pewno wtedy, kiedy przebywamy w stosunkowo chłodnym otoczeniu, a w gardle aż suszy. Mimo tego, że dopiero co piliśmy. Jeżeli nie dzieje się nic takiego, co mogłoby powodować uczucie wzmożonego pragnienia – np. nie zjedliśmy akurat bardzo pikantnej potrawy (ostre przyprawy, a także sól, także wzmagają pragnienie), nie powinniśmy bagatelizować tego objawu, bo może świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się jakaś choroba.
Powody nadmiernego pragnienia
W rozmowie z Fox New dr Atil Kargi, endokrynolog kliniczny z oddziału neurochirurgii na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill, podał kilka możliwych przyczyn, dla których bardziej chce nam się pić:
-
odwodnienie
– jak wyżej, może do niego dojść z różnych powodów: z przegrzania, nadmiernego wysiłku, ale także w wyniku infekcji przebiegającej z biegunką i/lub wymiotami;
-
alkohol
i kofeina
– działają moczopędnie, nie zapominajmy o tym;
-
cukrzyca
lub wysoki poziom wapnia we krwi
. "Pragnienie jest pierwszą linią obrony organizmu przed odwodnieniem” – powiedział doktor;
-
nadmierne pragnienie może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, chodzi tu o wszelkie
leki moczopędne, także o lit, czy leki przeciwdepresyjne;
-
moczówka prosta
– to choroba, do której prowadzi niedobór hormonu zwanego wazopresyną (AVP), wydzielanego przez przysadkę. "Niedobór AVP lub niektóre zaburzenia nerek mogą prowadzić do zwiększonej utraty wody podczas oddawania moczu, co pobudza mechanizm pragnienia, aby zapobiec odwodnieniu” – wyjaśnia lekarz. "Osoby chore na moczówkę prostą nie mają podwyższonego poziomu cukru we krwi, dlatego tego stanu nie należy mylić z cukrzycą” – dodał;
-
choroby autoimmunologiczne
, jak mukowiscydoza, zespół Sjogrena, czy inne zaburzenia autoimmunologiczne o podłożu hormonalnym;
- czynniki psychogenne : "Czasami spotykam się z przypadkami, w których czynniki psychologiczne powodujące uczucie suchości w ustach mogą imitować nadmierne pragnienie bez żadnej innej wyraźnej przyczyny” – powiedział lekarz. Np. jednym z objawów nerwicy jest uczucie suchości w ustach;
Kiedy udać się do lekarza?
Zawsze, kiedy niepokoi nas coś związanego ze zdrowiem, powinniśmy udać się do lekarza. Nie inaczej jest w przypadku nadmiernego pragnienia. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, zapewne zleci też szereg badań, np.z krwi i moczu, i na tej podstawie wyda diagnozę.
Być może nie ma powodów do niepokoju, a drobna korekta stylu życia sprawi, że pragnienie się unormuje. A może uda się wykryć jakąś chorobę we wczesnej fazie i ją wyleczyć. Pamiętajmy, że kiedy zgłaszamy się do lekarza z jakimkolwiek problemem, powinniśmy dokładnie poinformować go o wszelkich objawach, a także o lekach, które przyjmujemy.
Zobacz także:
Tyle wody trzeba pić w ciągu dnia. GIS podaje normy
To najgorszy rodzaj wody. Pijemy go niemal codziennie
Sól jest niezdrowa? W najbliższych dniach będzie wręcz niezbędna