Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Wielu Polaków na to czekało. Ten lek będzie wkrótce dostępny bez recepty
canva

Wielu Polaków na to czekało. Ten lek będzie wkrótce dostępny bez recepty

25 lutego 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego obejmującego dostępność bez recepty octanu uliprystalu, hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Tym samym, Polska przestanie być, obok Węgier, jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie dostęp do tego środka jest ograniczony. W jednej kwestii Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Prezydenta mają jednak odmienne zdanie.

Tabletka "dzień po" w Polsce bez recepty

W lipcu 2017 roku, panujący wówczas w Polsce rząd dokonał zmiany w prawie farmaceutycznym, wprowadzając konieczność posiadania recepty do zakupu tzw. pigułki „dzień po", będącej metodą antykoncepcji awaryjnej.

Wówczas, Polska stała się jedynym, obok Węgier, krajem w Unii Europejskiej, gdzie pigułka „dzień po” dostępna jest wyłącznie na receptę. Donald Tusk po objęciu rządów zapowiedział zmiany i zadeklarował, że antykoncepcja awaryjna, tzw. pigułka „dzień po”, będzie w Polsce dostępna bez recepty.

W czwartek, w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym, która zakładała wprowadzenie tzw. pigułki "dzień po" bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. 224 posłów zagłosowało za, 196 zgłosiło przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Projekt bez nazwy - 2024-02-25T123649.856.png

Uwaga na te alergeny! Właśnie zaczyna się na nie sezon
Te owoce są pełne chemii. Ewa Wachowicz ostrzega kupujących w supermarketach

Tabletka "dzień po" tylko dla osób pełnoletnich?

Prezentując projekt w Sejmie, minister zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała, że ​​w Polsce stosunek płciowy z osobą poniżej 15 roku życia jest uważany za przestępstwo. W związku z tym wiek 15 lat uznano za „konieczną granicę”.

W trakcie prac komisji nie przyjęto poprawek zgłoszonych przez posłów PiS, w tym poprawki podnoszącej wiek uprawniający do uzyskania pigułki „dzień po” do 18 lat.

W kwestii granicy wieku, od której pacjent ma być uprawniony do nabycia tabletki “dzień po”, Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Prezydenta mają odmienne zdanie.

- Te wątpliwości, które są przedstawiane Kancelarii Prezydenta dotyczą przede wszystkim kwestii wieku. I faktu, że pewne kluczowe elementy, możliwości korzystania z tych pigułek są przekazane do rozporządzenia, nie będą regulowane na poziomie ustawy. To jest przede wszystkim kwestia recepty, które dokładnie leki będą przepisywane na receptę - powiedziała Małgorzata Paprocka podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie.

źródło: prawo.pl

Jak działa tabletka „dzień po” ?

Pigułka „dzień po” nie jest tabletką wczesnoporonną, a niedopuszczającą do zapłodnienia. Jej działanie polega na tym, że opóźnia lub blokuje owulację, więc komórka jajowa nie trafia do jajowodu, gdzie mogłaby się połączyć z plemnikiem.

Pigułka "dzień po" nie jest przeznaczona do stosowania jako stała metoda antykoncepcji. Możemy po nią sięgnąć w nagłych przypadkach, jeśli doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy zawiodła zastosowana metoda antykoncepcji, np. pękła prezerwatywa.

Aby tabletka „dzień po” była skuteczna, należy ją zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia. Skuteczność tabletki szacuje się na 99%, jednak im później ją przyjmiemy, tym skuteczność jest mniejsza.

Wykryto ją łącznie w 27 państwach. Zbiera śmiertelne żniwo
Zmiana czasu na letni. W 2024 r. data wypada szczególnie
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko