Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Zmiana czasu na letni. W 2024 r. data wypada szczególnie
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 24.02.2024 14:04

Zmiana czasu na letni. W 2024 r. data wypada szczególnie

zmiana czasu
canva

Już niedługo pożegnamy czas zimowy.  W tym roku roku data ta wypada w wyjątkowym dniu. Na ten moment z pewnością czeka wielu z nas, choć paradoksalnie dwukrotna zmiana czasu nie ma najlepszego wpływu na naszą psychofizyczyność. Kiedy więc przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni w 2024 r.

Czas zimowy zmieniamy na letni zawsze w ostatni weekend marca. Wprowadzamy wówczas czas środkowoeuropejski letni. W tym roku jednak zmiana ta nastąpi wyjątkowo późno – ostatni weekend marca przypada w dwa ostatnie jego dni. Jest to wyjątkowy czas ze względu na to, że tego samego dnia w Polsce będziemy obchodzić Wielkanoc. Czas z zimowego na letni zmienimy więc w nocy z 30 na 31 marca 2024 r.

Zobacz też: Wpływ pogody na nasze samopoczucie - te objawy to znak, że cierpisz na meteoropatię

2.png

Spacer wpływa na ciało i psychikę. Po jakim czasie zauważysz zmiany? Wpływ pogody na nasze samopoczucie - te objawy to znak, że cierpisz na meteoropatię

Czy noc będzie krótsza?

W nocy z 30 na 31 marca wskazówki zegara przesuniemy o godzinę do przodu – tj. z 2 na 3 w nocy. Z tego powodu też będziemy spać godzinę krócej, lecz zyskamy dłuższy dzień. 30 marca słońce zajdzie ok. godziny 18:08, a 31 marca dzień będzie kończył się ok. 19:10

Nie jest to najlepsza wiadomość dla tych, którzy uwielbiają spać. Z tego powodu „stracą” jedną nocną godzinę. Krótszą noc będą mogli jednak odespać – 31 marca wypada Wielkanoc, a 1 kwietnia jest dniem wolnym od pracy.

Zmiana czasu nie pozostaje obojętna dla zdrowia

Dwukrotna zmiana czasu przyczynia się do powstania większej ilości wypadków w pracy i w ruchu drogowym, pogarsza sprawność działania i może powodować atak serca. Co więcej, może nawet obniżyć średnią długość życia.

Pojęcie czasu jest różnie definiowane. Prof. Irena Iskra-Golec na stronie uczelni podkreśla, że dla ludzkiego organizmu istotniejszy jest czas biologiczny, a nie urzędowy. Według prof. Iskry-Golec dwukrotna zmiana wskazań zegarów powoduje zaburzenia między czasem słonecznym, zegarowym i biologicznym.

W szczególności niekorzystne jest przejście z czasu zimowego na letni. Wówczas zwiększa się różnica między tym, co człowieka musi wykonać ze względu na czas urzędowy, a tym co wykonuje zgodnie ze swoim czasem biologicznym.

W dłuższej perspektywie wiąże się to z pogorszeniem zdrowia i zmniejszeniem wydajności w pracy.

źródło: pap.pl, infor.pl