Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Wykryto ją łącznie w 27 państwach. Zbiera śmiertelne żniwo
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.02.2024 13:11

Wykryto ją łącznie w 27 państwach. Zbiera śmiertelne żniwo

wielbłądzia grypa
canva

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed „wielbłądzią grypą”. Według ustaleń WHO u 36% osób zakażonych dochodzi do zgonu. Czym jest “wielbłądzia grypa”? 

Wielbłądzia grypa atakuje

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że z powodu zakażenia wirusem „wielbłądziej grypy” zmarły dwie osoby w Arabii Saudyjskiej. Od 13 sierpnia 2023 r. do 1 lutego w kraju tym wykryto 4 przypadki infekcji, a dwa z nich skończyły się zgonem. Infekcje pojawiły się w regionie Riyad, Eastern i Qassim – zachorowało 2 mężczyzn i 2 kobiety. 

WHO wyjaśnia, że jedna z zakażonych osób była właścicielem wielbłąda, a druga miała kontakt z wielbłądami. W pozostałych przypadkach nie jest wiadome, co było przyczyną zakażenia.

Zakażenie po raz pierwszy wykryto w 2012 r. w Arabii Saudyjskiej. Od tego momentu zgłoszono tam 2200 zachorowań wśród ludzi – 858 osób zmarło. Łącznie na całym świecie doszło do 2609 zakażeń i 939 zgonów. Chorobę wykryto już w 27 państwach, a najwięcej zgonów zanotowano w Arabii Saudyjskiej. „Wielbłądzia grypa” podobna jest do COVID-19, lecz wykazuje wyższą śmiertelność – WHO ustaliło, że umiera 36% zakażonych.

Zobacz także: Przeszywające słowa Wójcika o stanie zdrowia Ziobry

Groźny wirus atakuje ludzi. Bolesna wysypka prowadzi do śmierci Groźny wirus coraz bliżej Polski. Pierwsze lotnisko wprowadziło kontrole i dezynfekcje

Czym jest wielbłądzia grypa?

Jest to potoczne określenie dla bliskowschodniego zespołu niewydolności oddechowej (MERS). Chorobę wywołuje koronawirus MERS-CoV. Po raz pierwszy zidentyfikowano ją w 2012 r. na Bliskim Wschodzie. Jest to choroba odzwierzęca, więc ludzie mogą nią zarażać się od zwierząt – głównymi nosicielami wirusa są wielbłądy, lecz sposób rozprzestrzeniania się wirusa nie został jeszcze w pełni poznany.

Mers-CoV może powodować różne symptomy – niekiedy są łagodne, niekiedy powodują zgon. WHO ostrzega, że miejscem, w którym może dojść do zakażenia, są placówki opieki zdrowotnej.

Objawami zakażenia są:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • biegunka,
  • nudności,
  • wymioty.

Choroba może spowodować ciężkie zapalenie płuc i niewydolność wielonarządową. Szczególnie niebezpieczna jest dla osób z chorobami współistniejącymi lub z osłabioną odpornością oraz dla seniorów. 

Osoby podróżujące na Bliski Wschód powinny uważać

Podróżnym wybierającym się na Bliski Wschód zaleca się unikania kontaktu z wielbłądami, surowym mlekiem wielbłądzim oraz produktami i żywnością, które mogą być skażone. Wskazane jest także regularne mycie rąk i dbanie o higienę.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl