Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wrodzona stopa płaska – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:33

Wrodzona stopa płaska – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Wrodzona stopa płaska – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
pixaby.com

Wrodzona stopa płaska – przyczyny

Potrzeba czasu zanim kości noworodka się w pełni ukształtują z tego powodu płaskostopie u niemowlaka to rzecz naturalna. Na budowę stopy oraz kostki noworodka składają się tkanki miękkie, chrząstki i tłuszcz. Dodatkowo, sklepienie stopy nie jest do końca widoczne. Deformacje zaczynają być widoczne, kiedy dziecko zaczyna się uczyć chodzić.

Przyczyn wrodzonej stopy płaskiej można doszukiwać się w predyspozycjach genetycznych. Ryzyko jej wystąpienia jest bowiem większe u osób, u których w rodzinie odnotowano przypadki jej wystąpienia.

Inną przyczyną deformacji może być wadliwe połączenie więzadeł, kości i tkanek miękkich wewnątrz stopy. U osób cierpiących na wrodzoną stopę płaską kości są normalne, jednak więzadła są zbyt luźne.

Wrodzona stopa płaska – objawy

W większości przypadków wrodzona stopa płaska nie daje żadnych objawów, a dzieci nie skarżą się na żadne uciążliwe symptomy. Da się jednak zaobserwować szybsze niszczenie butów, a w zaawansowanym stadium odczuwa się ból i zmęczenie.

W skrajnych przypadkach u chorych tworzą się odciski w miejscach, w których stopa ma kontakt z podłożem. Dodatkowo, niestabilność stania powoduje, że ciężar ciała rozkładany jest nierówno.

Wrodzona stopa płaska – diagnostyka i leczenie

W diagnostyce wrodzonej stopy płaskiej najważniejszym elementem jest badanie fizykalne. Medyk na za zadanie ocenić mięśnie oraz ruchomość stopy. Dodatkowo, przydatne są informacje na temat szybkości zużywania obuwia przez dziecko.

W niektórych przypadkach zlecane są dodatkowe badania obrazowe, na przykład rezonans magnetyczny czy badanie rentgenowskie.

Terapia wrodzonej stopy płaskiej powinna być przeprowadzona w ośrodku specjalistycznym, choć zwykle nie wymaga ona interwencji lekarza. Dzieje się często tak, że wada koryguje się sama, jeszcze w okresie dzieciństwa.

Leczenie zachowawcze jest bardzo trudne i może być skuteczne tylko wtedy, kiedy rozpocznie się je w pierwszych dniach życia dziecka. Jest ono jednak niezbędne jako przygotowanie do leczenia operacyjnego, które należy przeprowadzić w pierwszych miesiącach życia. Zdarza się to jednak rzadko.

Warto pamiętać o tym, aby zachęcać dziecko do chodzenia boso, dzięki czemu kształtują się kości i stawy oraz wzmacniają mięśnie.

Tagi: