Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wstrząs mózgu – jak się objawia i jak go leczyć?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:33

Wstrząs mózgu – jak się objawia i jak go leczyć?

Wstrząs mózgu – jak się objawia i jak go leczyć?
pixaby.com

Wstrząs mózgu – objawy

Wstrząs mózgu można podejrzewać, jeśli w wyniku urazu dana osoba traci przytomność zazwyczaj na 15 minut do godziny. Inne objawy, które mogą wskazywać na wstrząs mózgu, to:

krótkotrwałe zaburzenia pracy serca i oddechu,ból głowy,niepamięć wydarzeń, które wystąpiły tuż przed urazem lub/i wydarzeń, które nastąpiły tuż po urazie,nieobecny wyraz twarzy,dezorientacja,wpatrywanie się w jeden punkt,zaburzenia równowagi,rozdrażnienie,niewyraźna i nielogiczna mowa.

Wstrząs mózgu – diagnostyka

U każdego pacjenta, u którego wystąpiła utrata przytomności po urazie głowy, konieczna jest konsultacja lekarska. W trakcie niej lekarz oceni stan ogólny i neurologiczny chorego. Ponadto, medyk rozważy wykonanie dodatkowych badań i oceni wskazania do hospitalizacji. Bardzo ważne jest także to, aby sprawdzić, czy w trakcie urazu nie powstał krwiak mózgu.

W trakcie rozpoznania istotne jest także określenie funkcji neurologicznych pacjenta i ustalenie, czy nie doszło do uszkodzenia szyi lub krwotoku z uszu i nosa, gdyż tego rodzaju krwawienie może wskazywać na złamanie podstawy czaszki.

Wstrząs mózgu – leczenie

U osób, które doznały urazu głowy, ale nie doszło u nich do utraty przytomności, konieczna jest konsultacja lekarska i stosowanie się do jej zaleceń. Może się okazać, że leczenie domowe będzie niewystarczające.

Pogotowie ratunkowe należy wezwać, jeśli chory spadł z dużej wysokości, wystąpiło krwawienie i utrata przytomności na dłużej niż 2 minuty. Zdarzyć się też może, że pacjent na zmianę traci i odzyskuje świadomość. To również powinno być sygnałem do wezwania karetki pogotowia.

Jeżeli chory nie odzyskał świadomości po 2 minutach, nie należy go ruszać, aby nie uszkodzić kręgosłupa.

W przypadku pacjenta ze wstrząsem mózgu konieczna może okazać się krótka obserwacja w szpitalu, która ma na celu wykluczenie potencjalnych powikłań. U osób po wstrząsie mózgu zaleca się spokojny tryb życia, bez wysiłku fizycznego. Nie zaleca się także przebywania na słońcu.

Wstrząs mózgu – powikłania

Wcześniej wspomniane symptomy wstrząsu mózgu mijają samoistnie. Nie oznacza to jednak, że opieka lekarska kilka dni po urazie jest bez znaczenia, bowiem w niektórych przypadkach wstrząs mózgu może prowadzić do przykrych konsekwencji.

Powikłania, które występują po wstrząsie dzieli się na krótkofalowe i długofalowe. Krótkofalowe często występują u pacjentów, którzy doznali poważnego urazu głowy. Wśród nich jest nieznośny ból głowy, który może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. Z kolei powikłania długofalowe charakteryzują się długotrwałą utratą pamięci, problemami neurologicznymi oraz zaburzeniami psychicznymi.

Tagi: