Wyciąg z pestek grejpfruta na wrzody żołądka. Zaskakujące odkrycie polskich naukowców
Wyciąg z pestek grejpfruta przynosi korzystne rezultaty w leczeniu wrzodów żołądka. Potwierdziło to badanie polskich naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. O odkryciu polskich badaczy pisały amerykańskie media.
Niesamowite właściwości grejpfruta
W grejpfrucie obecne są związki o działaniu antybakteryjnym oraz substancje chroniące komórki przed zniszczeniem, co może łagodzić procesy zapalne w błonie śluzowej żołądka i wspomagać leczenie owrzodzeń.
W grejpfrucie, a szczególnie w ekstrakcie z jego pestek i miąższu, obecne są ogromne ilości przeciwutleniaczy, które hamują rozwój szkodliwych wolnych rodników, uszkadzających komórki.
Wrzody żołądka wywołuje bakteria. Jak ją wyleczyć? Przeczytaj tu:
Mimo że kwaśny, nie podrażnia żołądka
„ Ponieważ grejpfruty są z natury kwaśne, teoretycznie mogą podrażniać śluzówkę żołądka i wydawałoby się, że nie powinny się znaleźć w diecie ludzi cierpiących na wrzody tego narządu. Nasze badania dowodzą jednak, że jest dokładnie odwrotnie" - podkreślił prowadzący badania prof. Tomasz Brzozowski.
Wyciąg z pestek grejpfruta skuteczny w leczeniu wrzodów
Naukowcy z Krakowa przeprowadzili badania na szczurach z wywołanymi wrzodami trawiennymi. W poszczególnych grupach gryzoni podawano różne dawki wyciągu z grejpfrutów - od 2 do 20 mg na kilogram masy ciała.
Zaobserwowano, że po kilku dniach leczenia dawką 10 mg/kg, zredukowano aż o 50% wydzielanie kwasu żołądkowego, który nasila rozwój wrzodów. Ponadto, między 6 a 9 dniem terapii zmniejszyły się rozmiary wrzodów, a także wzrósł przepływ krwi w owrzodzonych miejscach, co przyspiesza gojenie.
Według prof. Brzozowskiego, wyniki badań pokazują, że wyciąg z grejpfruta w połączeniu z innymi metodami może skutecznie wspomóc leczenie wrzodów żołądka.
Źródło: scienceinpoland.pap.pl
Grejpfrut nie tylko na wrzody
Obecne w grejpfrucie flawonoidy i inne związki mają korzystny wpływ na układ krążenia, m.in. pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi i hamują rozwój blaszki miażdżycowej. Badania in vitro wykazały, że sok z grejpfruta obniża w surowicy krwi poziom cholesterolu całkowitego o 16%, a cholesterolu LDL o 21% w porównaniu z grupą kontrolną.
Ponadto, flawonoidy wykazują silne działanie przeciwmutagenne i przeciwnowotworowe , co zostało potwierdzone badaniami.
Inne badania sugerują też, że picie przez dłuższy czas soku z grejpfruta może zapobiegać chorobie Alzheimera.
źródło: CzytelniaMedyczna.pl