Wygląd rąk i nóg, w tym dłoni i stóp dużo mówi o stanie zdrowia. Eksperci tłumaczą, jak oglądać ciało
Obserwując zmiany na rękach i nogach, możemy się wiele dowidzieć o kondycji organizmu. A nawet zorientować się, że w ciele toczy się jakiś proces choroby. Sprawdź, które choroby i dolegliwości rozpoznasz po wyglądzie nóg i dłoni. Artykuł powstał na podstawie rozmów z dr n. med. Marcinem Wełnickim, farmakologiem klinicznym; dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistką reumatologii i chorób wewnętrznych i dr Bartoszem Fiałkiem, reumatologiem.
Ból łydek i czarny palec jako objawy miażdżycy
Odczuwanie bólu łydek podczas niezbyt intensywnej aktywności fizycznej może być objawem miażdżycy. Skóra staje się wówczas blada, pojawia się na niej opuchlizna, a rany goją się wolniej. Gdy tętnice kończyn dolnych stopniowo zaczynają się zwężać, pojawia się chromanie przestankowe:
„ Pacjent idzie i w pewnym momencie odczuwa ból łydek, ud lub pośladków, w zależności od tego, gdzie mamy zwężenie tętnic. Kiedy się zatrzyma, ból ustępuje i może iść znowu. Oznacza to, że wysiłek, który podejmuje, wiąże się z takim zapotrzebowaniem na tlen, na krew, któremu tętnice nie są już w stanie sprostać. Mamy za mały dopływ krwi w stosunku do podjętego wysiłku ”. - powiedział farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.
Miażdżyca nóg obejmuje przede wszystkim naczynia krwionośne stóp i podudzi. W pewnych przypadkach zajmuje nawet duże naczynia udowe. Symptomy bywają widoczne również na palcach, które mogą czernieć.
„ W sytuacji, kiedy krew nie dopływa do nogi, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna staje się zimna i blada, a następnie obumiera, czyli dochodzi do martwicy. Palce mogą zrobić się czarne, a najgorszym wypadku nawet odpaść. Stan ostry stanowi zagrożenie życia i trzeba natychmiast, mówiąc kolokwialnie odetkać naczynie, albo dojdzie do konieczności amputacji całej kończyny dolnej ”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.
Miażdżyca powoduje także zaburzenie czucia w nogach. O chorobie świadczyć może także uczucie drętwienia w okolicy stóp, uczucie kłucia w okolicy stóp i uczucie zimna.
Zaczerwienienie stawu palucha jako objaw dny moczanowej
Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą stawów. Wywołuje ją krystalizacja i fagocytoza moczanu sodu. W tym stanie zwiększa się stężenie kwasu moczowego w organizmie. Charakterystycznymi symptomami są ból i obrzęk stawów:
„ Najczęściej na początku dotyczy pierwszego stawu śródstopno – paliczkowego, czyli wielkiego palucha u stopy, czego objawami są: zaczerwienienie, zapalenie, bolesność, obrzęk, trudności w zginaniu. Jeżeli widzą Państwo u siebie takie objawy, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kryształki mogą się odkładać nie tylko w stawach palucha, ale także m.in. w stawach skokowych, kolanowych, rzadziej w stawach kończyn górnych ”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.
Ból dłoni i nóg jako objawy choroby zwyrodnieniowej stawów
Ból i ograniczona ruchomość stawów to charakterystyczne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów – tu warto uściślić, że brak bólu jest jednoznaczny z tym, że u danej osoby nie występują choroba zwyrodnieniowa stawów. Jego obecność to główny objaw choroby.
„(…) w chorobie zwyrodnieniowej stawów to typowe objawy: ból i ograniczenie ruchomości. Może także dojść do sytuacji poszerzenia obrysu stawów, najczęściej w stawach międzypaliczkowych bliższych czy kolanowych ”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.
Choroba często atakuje stawy, z których najczęściej korzystamy.
„(…)
Bardzo często zajęte są ręce. Jako homo sapiens korzystamy głównie z rąk, pracując skupiamy się na pracy manualnej, korzystając z komputera i myszki, może dojść do nadmiernego obciążenia stawów i wówczas pojawić się może choroba zwyrodnieniowa stawów rąk
”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.
Oprócz wspomnianego bólu i ograniczonej ruchomości chory ma również osłabiony uchwyt. Choroba rozwija się etapowo – w pierwszej fazie ból jest stały lub pojawia podczas przeciążenia ręki. Później może wystąpić obrzęk stawów i guzki, które ograniczają ruchomość . Po dłuższym bezruchu lub po przebudzeniu palce mogą sztywnieć.