Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zatrucia difenbachią (Diffenbachia) – objawy i postępowanie
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 19.03.2022 01:28

Zatrucia difenbachią (Diffenbachia) – objawy i postępowanie

Zatrucia difenbachią (Diffenbachia) – objawy i postępowanie
pixabay.com

Zatrucia difenbachią – objawy

Komórki difenbachii zawierają kryształy szczawianu wapnia w kształcie igieł zwane rafidami. Jeśli liść jest żuty, kryształy te mogą powodować tymczasowe pieczenie i rumień. W rzadkich przypadkach odnotowano obrzęk tkanek narażonych na działanie rośliny. Przeżuwanie i połknięcie na ogół powodują łagodne objawy. Zarówno w przypadku dzieci, jak i zwierząt, kontakt z dieffenbachią (zwykle podczas przeżuwania) może powodować szereg nieprzyjemnych objawów, w tym:

  • intensywne drętwienie,

  • podrażnienie jamy ustnej,

  • nadmierne ślinienie się

  • miejscowy obrzęk.

Jednak efekty te rzadko zagrażają życiu. W większości przypadków objawy zatrucia difenbachią są łagodne i można je z powodzeniem leczyć środkami przeciwbólowymi, lekami przeciwhistaminowymi lub węglem leczniczym. Niestety, jeśli soki rośliny mają długotrwały kontakt z tkanką śluzową jamy ustnej, może dojść do ciężkiego zatrucia difenbachią. W takich przypadkach objawy zwykle obejmują silny ból, który może utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni. Hospitalizacja może być konieczna w przypadku długotrwałego kontaktu z gardłem, w którym silny obrzęk może wpłynąć na oddychanie.

Narażenie skóry może prowadzić do wysypki, obrzęku, zaczerwienienia i zapalenia skóry. Dotknięcie soku, a następnie dotknięcie oka może prowadzić do podrażnienia oczu, otarć rogówki, a rzadko trwałego uszkodzenia oczu.

Zatrucia difenbachią – postępowanie

W przypadku spożycia rośliny spłucz wodą i wypluj, aby usunąć wszelkie pozostałości roślinne z ust. Jeśli usta nadal są podrażnione, ssanie kawałków lodu może złagodzić ból. Nie należy wmuszać osobie zatrutej płynów. Jeśli osoba nadmiernie ślini się, ma silny obrzęk ust lub trudności z przełykaniem lub oddychaniem, należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie. W przypadku kontaktu z sokiem należy natychmiast dokładnie umyć dotknięty obszar wodą z mydłem. Jeśli sok dostanie się do oczu, niezwłocznie należy przepłukać je wodą przez co najmniej 15 minut. Jeżeli nieprzyjemne objawy zatrucia difenbachią będą się utrzymywać, należy skonsultować się z lekarzem.

Wśród pacjentów szczególnie narażonych na zatrucia difenbachią są dzieci w wieku poniżej 5 lat. Powinniśmy także zrezygnować z trzymania tej rośliny w domu, jeśli posiadamy zwierzęta domowe, ponieważ dla nich, spożycie liści może być śmiertelne.

Tagi: