Zawsze budzisz się o tej samej godzinie w nocy? Według medycyny chińskiej to nie przypadek
Nocne pobudki mogą wydawać się przypadkowe, ale jeżeli często jest tak, że patrzysz na zegarek i widzisz niemal tę samą godzinę, może to oznaczać, że twój organizm chce ci coś powiedzieć. Według tradycyjnej medycyny chińskiej działa on według pewnego rytmu dobowego.
Każda godzina powiązana jest w jakiś sposób z narządami w naszym ciele. W pewnych okresach doby pracują one bardziej lub mniej wydajnie. Jeśli natomiast coś zakłóca ich funkcjonowanie, może to objawiać się właśnie nocnymi pobudkami.
Pobudka między 23:00 a 1:00? To może być problem z pęcherzykiem żółciowym
Jeśli regularnie budzisz się niemal zaraz po tym, jak uda ci się zasnąć, to może oznaczać – jak wynika z tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC) – że twój pęcherzyk żółciowy nie pracuje prawidłowo. To właśnie w tych godzinach organizm przetwarza tłuszcze i wydziela żółć, która pomaga w trawieniu. Zaburzenia pracy pęcherzyka mogą wynikać z niewłaściwej diety, spożywania ciężkostrawnych potraw na kolację lub problemów z wątrobą – weź to pod uwagę.
W medycynie chińskiej, w której zdrowie pojmowane jest holistycznie, pęcherzyk żółciowy jest również powiązany z podejmowaniem decyzji i gromadzeniem negatywnych emocji , takich jak np. żal czy frustracja. Jeśli więc często budzisz się zaraz po zaśnięciu, może warto zastanowić się, czy nie przeżywasz nadmiernego stresu lub nie tłumisz w sobie trudnych emocji.
Tu przeczytasz więcej o woreczku żółciowym: Coraz więcej przypadków tego raka i to wśród młodych ludzi. Objawy są nieoczywiste
Budzisz się między 1:00 a 3:00 – sygnał od wątroby
Zgodnie z medycyną chińską godziny między 1:00 a 3:00 w nocy (ale i między 13:00 a 15:00) to czas dla regeneracji wątroby. Wtedy, m.in., oczyszcza ona organizm z toksyn. Jeżeli zatem często budzisz się w tym czasie, może to oznaczać przeciążenie wątroby, spowodowane:
- nieodpowiednią dietą,
- nadmiarem alkoholu,
- stresem.
Tymi nocnymi pobudkami organizm może sygnalizować, że potrzebuje wsparcia, np. w postaci lekkostrawnych posiłków i większej ilości wody.
Z perspektywy emocjonalnej z kolei, wątroba jest związana ze złością i gniewem. Jeśli często przeżywasz frustrację, masz trudności z radzeniem sobie z emocjami lub czujesz się wewnętrznie spięty, twoje nocne pobudki mogą być tego efektem.
Przeczytaj więcej o objawach problemów z wątrobą: To może być znak, że Twoja wątroba ledwo zipie. Przyjrzyj się swoim włosom
![](https://images.iberion.media/images/origin/41_d1c0ba02d9.jpg)
Między 3:00 a 5:00 jest czas płuc i emocji
Jeśli regularnie budzisz się w tych godzinach, może to oznaczać, że twoje płuca wymagają więcej uwagi. Warto tu podkreślić, że w tradycyjnej medycynie chińskiej płuca odpowiadają nie tylko za oddychanie, ale także za energię życiową, czyli qi. Problemy z nimi mogą objawiać się uczuciem duszności, napięciem w klatce piersiowej lub obniżonym nastrojem.
Te godziny są również związane ze smutkiem i żalem. Jeśli przeżywasz trudny okres w życiu, zmagasz się z utratą bliskiej osoby (ale i pracy czy zwierzęcia) lub głęboko skrywanym bólem, twój organizm może reagować właśnie nocnymi pobudkami. W takim wypadku warto na pewno zadbać o emocje i znaleźć sposób na ich wyrażenie, np. poprzez psychoterapię lub, chociażby rozmowę z przyjacielem.
Poczytaj o chorobach płuc: Wielu lekceważy zapalenie płuc, ale to poważne zagrożenie. Zimą umiera 3,5 tys. Polaków
![](https://images.iberion.media/images/origin/42_8fcd3b67b9.jpg)
Coś cię budzi między 5:00 a 7:00? Prawdopodobnie to jelita
Ten z kolei przedział czasowy odpowiada za pracę jelit, które przygotowują się do porannego oczyszczania organizmu. Jeśli budzisz się w tych godzinach i masz trudności z ponownym zaśnięciem, może to być znak, że twoje jelita nie funkcjonują prawidłowo. Warto zwrócić uwagę na dietę. Może powinieneś dostarczyć sobie więcej błonnika i lepiej się nawadniać?
Jeśli zaś chodzi o emocje, wczesne poranne godziny medycyna chińska łączy z poczuciem kontroli nad życiem. Jeśli często budzisz się o świcie z uczuciem niepokoju lub stresu, może to oznaczać, że podświadomie martwisz się o przyszłość lub masz trudności z akceptacją zmian.
Budzisz się o tej samej godzinie każdej nocy? Co robić?
Regularne nocne pobudki z pewnością powinny nam dać do myślenia. I warto zwrócić uwagę zarówno na zdrowie fizyczne, jak i emocjonalne. Pomóc może:
- zmiana diety – unikaj ciężkich posiłków przed snem, ogranicz alkohol i przetworzoną żywność,
- relaks przed snem – techniki oddechowe, medytacja lub delikatne rozciąganie,
- szacunek i uwaga dla własnych emocji – jeśli masz wrażenie, że tłumisz w sobie stres, spróbuj znaleźć sposób na jego wyrażenie, np. poprzez rozmowę z bliska osobą, pisanie pamiętnika, lub zapisz się na psychoterapię,
- regularny rytm snu i czuwania – staraj się kłaść spać i wstawać o podobnej porze, unikać ekranów na godzinę przed snem, wietrzyć sypialnię, itp.
Zauważmy, że tradycyjna medycyna chińska ma wiele tysięcy lat, dużo więcej niż europejska, klasyczna. Pierwsze spisane teksty na jej temat pochodzą z czasów dynastii Zhou (ok. XI w. p.n.e. – 256 r. p.n.e.), a jednym z najstarszych zachowanych dzieł jest "Huangdi Neijing" ("Kanon Medycyny Żółtego Cesarza"), który datuje się na około III–II wiek p.n.e. TCM rozwijała się przez wieki, a łączy w sobie wiedzę o ziołolecznictwie, akupunkturze, masażu, diecie i ćwiczeniach takich jak qigong, czy tai chi. Nawet jeśli nie da się wielu jej twierdzeń potwierdzić naukowo, na pewno nie warto jej całkowicie lekceważyć.