To może być znak, że Twoja wątroba ledwo zipie. Przyjrzyj się swoim włosom
Włosy to nie tylko jeden z najważniejszych naszego wyglądu, ale również istotny wskaźnik naszego zdrowia. Problemy z nimi mogą wskazywać na chorą wątrobę. Co dzieje się z włosami, gdy wysiada ten ważny narząd?
Utrata owłosienia a chora wątroba
Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie testosteronu. Gdy wątroba jest uszkodzona, jego produkcja przebiega wolniej, a estrogen dłużej pozostaje w organizmie, powodując zjawisko zwane feminizacją.
Skutkiem feminizacji jest utrata owłosienia na klatce piersiowej i innych częściach ciała (np. na rękach, nogach), rozwój tkanki piersiowej (ginekomastia), obniżone libido oraz zaburzenia erekcji. Objawy te są charakterystyczne szczególnie dla marskości wątroby i nasilają się wraz z postępem choroby.
Kolejnym objawem feminizacji są zmiany w strukturze włosów. Mężczyźni z problemami wątrobowymi często zauważają, że ich włosy stają się miękkie, podobne w dotyku do włosów kobiecych. Zmiany te łatwo dostrzec gołym okiem.
Choroby wątroby – przykłady:
- marskość wątroby – przewlekła choroba prowadząca do stopniowego niszczenia tkanki wątrobowej,
- wirusowe zapalenie wątroby (WZW) – gwałtownie rozwijający się stan zapalny wywołany wirusem, może przechodzić w stan przewlekły,
- polekowe uszkodzenie wątroby – wynikające z przyjmowania niektórych leków,
- niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) – często związane z otyłością i cukrzycą,
- alkoholowa choroba wątroby (AchW) – spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu.
Podejrzenie którejś z chorób wątroby – jakie badania?
Jeśli zauważysz u siebie objawy mogące wskazywać na problemy z wątrobą, w tym zmiany w strukturze włosów, zgłoś się do lekarza i jak najszybciej wykonaj niezbędne badania, takie jak:
- morfologia krwi,
- próby wątrobowe,
- poziom albuminy,
- badania na obecność przeciwciał anty-HCV i antygenu HBs.
Badania te są szybkie i nie wymagają szczególnych przygotowań, poza koniecznością bycia na czczo. Wykonasz je w wielu laboratoriach, a także – jeśli będziesz posiadać skierowanie od lekarza – w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zobacz też:
Tak boli chora wątroba. Po tym poznasz, że narząd wysiada i błaga o pomoc
Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze
"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno