Pacjenci.pl Żywienie Zdrowy, ale nie dla każdego. Te osoby powinny unikać rabarbaru
Fot. Canva / Getty Images Signature

Zdrowy, ale nie dla każdego. Te osoby powinny unikać rabarbaru

15 kwietnia 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Z początkiem kwietnia rozpoczyna się sezon na rabarbar - popularną w Polsce roślinę, którą wielu z nas kojarzy z ogródkiem u babci i beztroskim okresem dzieciństwa. Ciekawostką jest to, że w jednych krajach uznawany jest za owoc, a w innych za warzywo.

Rabarbar posiada wiele właściwości zdrowotnych, jednak ma pewną wadę i nie każdy może go spożywać. Kto powinien go unikać? Wyjaśniamy.

Rabarbar to źródło witamin i minerałów

Rabarbar charakteryzuje się kwaskowatym smakiem, a jego najsłodszą częścią są ogonki liściowe o czerwonym zabarwieniu. Są powszechnie stosowne jako składnik konfitur, soków czy kompotów, a także jako dodatek do ciast i deserów.

Rabarbar, który jest nam najbardziej znany i kojarzy się z okresem dzieciństwa to rabarbar ogrodowy. W medycynie wykorzystuje się rabarbar lekarski, a ten nieco różni się od tradycyjnego. Jest znacznie większy i może osiągać nawet 3 metry wysokości.

Rabarbar to źródło wielu cennych substancji odżywczych. Znajdziemy w nim między innymi:

  • witaminy: A, E i C,
  • składniki mineralne: potas, sód, magnez, wapń i żelazo,
  • kwas foliowy,
  • błonnik pokarmowy,
  • fitoestrogeny.
Projekt bez nazwy - 2024-04-15T191220.436.png
Fot. Canva / Getty Images
Jedzenie tych produktów grozi rakiem jamy ustnej. Wyeliminuj je z diety
Operacja zmniejszenia żołądka. Kto się do niej kwalifikuje?

Właściwości zdrowotne rabarbaru

Fitoestrogeny obecne w rabarbarze to naturalne związki występujące w roślinach, które posiadają właściwości antyutleniające i grzybobójcze. Wykazują one działanie podobne do kobiecego estrogenu, dlatego spożywanie rabarbaru zalecane jest kobietom cierpiącym na dolegliwości związane z menopauzą. Szczególne znaczenie ma zawarta w rabarbarze rapontycyna.

Ponadto, rabarbar zawiera substancję, która pomaga zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych. Podczas obróbki termicznej rabarbaru, wytwarzany jest polifenol-rapontygeniny posiadający zdolność do hamowania tempa podziału komórek nowotworowych .

Rabarbar jest niskokaloryczny i cechuje się niskim indeksem glikemicznym, dlatego jest przyjazny cukrzykom oraz osobom będącym na diecie redukcyjnej . Według badań, stosowanie dodatkowego leczenia w postaci wyciągu z olejków eterycznych z rabarbaru wykazuje pozytywne działanie na poziom glukozy we krwi na czczo.

Rabarbar ze względu na swoje właściwości przeczyszczające może być pomocny przy problemach ze wzdęciami i zaparciami . Ponadto, wykazuje działanie żółciopędne, wspomagające trawienne oraz pobudzające apetyt.

Właściwości rabarbaru:

  • przeciwzapalne,
  • antynowotworowe,
  • regulujące poziom glukozy we krwi,
  • przeczyszczające,
  • żółciopędne,
  • wspomagające trawienie,
  • pobudzające apetyt.

Zobacz też: Rabarbar to warzywo, czy owoc? Wiele osób jest w błędzie (smakosze.pl)

Komu nie zaleca się spożywania rabarbaru?

Pomimo swoich cennych właściwości prozdrowotnych, rabarbar ma też swoje wady. Posiada duże ilości kwasu szczawiowego , który przyczynia się do wypłukiwania wapnia z kości i degradacji zębów. Z tego względu, rabarbaru powinny unikać osoby cierpiące kamicę nerkową.

Warto dodać, że rabarbar gotowany w wodzie zawiera o połowę mniej szczawianów niż podany na surowo . Niestety, pieczenie nie zmniejsza ilości szczawianów. Możemy jednak dodać do dania jogurt czy maślankę, dzięki czemu uzupełnimy wypłukiwane porcje wapnia.

Przez wzgląd na wysoką zawartość fitoestrogenów, spożywanie rabarbaru nie jest zalecane u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Pamiętajmy, że ze względu na swoje właściwości przeczyszczające, rabarbar zjedzony w dużej ilości może powodować biegunki. Warto też dodać, że spożycie rabarbaru w nadmiarze w skrajnych przypadkach może prowadzić do zatrucia.

Przeczytaj też:

Rusza sezon na szparagi. Dlaczego warto je jeść? (pacjenci.pl)

Pasują do wielu dań. I mają właściwości przeciwcukrzycowe (pacjenci.pl)

Cierpisz na refluks? Unikaj tych warzyw i owoców (pacjenci.pl)

Dieta przy dnie moczonowej? Oto lista zakazanych warzyw
Jak bolą uchyłki jelita grubego? Lekarz wskazał, na co zwrócić uwagę
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja