Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Rusza sezon na szparagi. Dlaczego warto je jeść?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 09.04.2024 11:21

Rusza sezon na szparagi. Dlaczego warto je jeść?

Szparagi
Fot. Canva

Szparagi pojawiają się w sklepach już w kwietniu. Są wyjątkowe pod wieloma względami - nie tylko mogą być daniem głównym lub świetnym dodatkiem, ale także są bardzo zdrowe. Podpowiadamy, jak przygotować szparagi, aby w pełni cieszyć się ich zdrowotnymi właściwościami.

Właściwości zdrowotne szparagów

Szparagi są niskokalorycznym warzywem, które w 90 proc. składa się z wody. Zawierają dużo białka, które pomaga budować masę mięśniową. Są także bogate w kwas foliowy, który wspomaga pracę układu krążenia i układu nerwowego. Dodatkowo znajdziemy w nich witaminy E, C i a - czyli naturalne przeciwutleniacze, które pomagają w walce ze stresem oksydacyjnym. 

Witaminy te poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci, a zawarte w szparagach wapń i fosfor wspierają układ kostny. W szparagach znajdziemy także potas (korzystnie działa na serce) oraz błonnik, asparaginę i beta-karoten. Beta-karoten zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. 

Na koniec wspomnimy tylko, że szparagi uważane są na naturalny afrodyzjak, ze względu na zawartość fitoestrogenów, czyli substancji zbliżonych do hormonów estrogenów, przez co podnoszą libido. 

Działają moczopędnie

Szparagi mają właściwości moczopędne dzięki zawartości asparaginy. Wspomagają pracę nerek i pomagają utrzymać prawidłowe nawodnienie. Wiele osób może zaniepokoić dziwny zapach moczu po spożyciu szparagów - wynika on z tego, że podczas rozkładu asparaginy w moczu wytrąca się siarka. Szparagi zalecane są przy infekcjach dróg moczowych, pomagają bowiem wypłukiwać bakterie z pęcherza. 

Jak ugotować szparagi, żeby nie stracić cennych witamin i minerałów?

Nie powinno się gotować szparagów zbyt długo – nie tylko stracą wówczas swoje walory zdrowotne, ale także będą gorzej smakować. Najlepszą opcją jest ugotowanie szparagów na parze, ale jeśli jej nie mamy - zielone szparagi wystarczy gotować 3 minuty, natomiast same ich główki - przelać tylko wrzątkiem.

Zobacz też:

Niedoceniana polska "oliwa północy". Zastąpisz nią drogie oliwy z marketów

Ta grupa krwi przyciąga kleszcze. Jeśli ją masz, uważaj

10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia