Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Jak bolą uchyłki jelita grubego? Lekarz wskazał, na co zwrócić uwagę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 15.04.2024 18:40

Jak bolą uchyłki jelita grubego? Lekarz wskazał, na co zwrócić uwagę

Fot. lek. Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne. Tło: Canva / Africa images
Fot. lek. Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne. Tło: Canva / Africa images

Powoduje je głównie nieprawidłowa dieta, a ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Jakie objawy, w szczególności bólowe mogą sygnalizować, że mamy uchyłki jelita grubego? Pytamy lekarza Jacka Kowerzanowa, gastroenterologa.  

Choroba uchyłkowa jelita grubego należy do chorób cywilizacyjnych i dotyczy dużej części populacji krajów rozwiniętych. - Przyjmuje się, że około 60 proc. osób powyżej 60. roku życia będzie miało uchyłki. Dotyczy to głównie krajów rozwiniętych i związane jest bardzo ściśle z dietą - mówi gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Jak bolą uchyłki jelita grubego?

Uchyłek jelita grubego jest uwypukleniem, małą przepukliną ściany jelita. Liczba uchyłków może się wahać od kilku do kilkudziesięciu. W zależności od tego, która część ściany jelita uległa uwypukleniu, wyróżnia się dwie grupy uchyłków: rzekome oraz prawdziwe.

- Wyróżniamy uchyłki rzekome, kiedy uwypukleniu ulega błona śluzowa i podśluzowa, bądź prawdziwe, gdy uwypukleniu ulega cała ściana jelita grubego. Różnica polega na tym, że uchyłki rzekome występują częściej i głównie lokalizują się po lewej stronie jelita grubego, a prawdziwe pojawiają się rzadziej i wówczas znajdują się po prawej stronie – wyjaśnił w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog lek. Jacek Kowerznow.

U większości osób uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, jednak u niektórych pacjentów może dojść do poważnych powikłań. Część osób odczuwa ból, który najczęściej zlokalizowany jest w lewym dolnym kwadrancie. Mogą towarzyszyć mu wzdęcia, a także zaburzenia rytmu wypróżnień.

- W większości przypadków uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, natomiast u pozostałych osób, głównym objawem jest ból, który lokalizuje się najczęściej w lewym dolnym kwadrancie i może towarzyszyć mu wzdęcie, a także zaburzenia rytmu wypróżnienia, takie jak zaparcie bądź biegunka. Jeżeli do dolegliwości dołączy się gorączka bądź cechy stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych, wtedy mowa o zapaleniu uchyłków jelita grubego - wyjaśnił lek. Jacek Kowerznow. 

Projekt bez nazwy - 2024-04-15T163725.384.png
Fot. Canva / Africa images
Dieta przy dnie moczonowej? Oto lista zakazanych warzyw Jedzenie tych produktów grozi rakiem jamy ustnej. Wyeliminuj je z diety

Jak leczyć chorobę uchyłkową jelita grubego?

Bezobjawowe uchyłki jelita grubego nie wymagają leczenia, jednak warto wprowadzić zmiany w codziennym jadłospisie - wzbogacić dietę w produkty bogate w błonnik pokarmowy oraz ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa. 

Może się zdarzyć, że masa stolca bądź kamienie kałowe zamkną światło uchyłka, a w zalegającej treści będą namnażać się bakterie produkujące coraz większą ilość toksyn i gazów. Wówczas dochodzi do zapalenia uchyłka, co widoczne jest w badaniach laboratoryjnych oraz obrazowych. 

- Zalegająca treść prowadzi do namnażania się flory jelitowej, czyli bakterii, które zaczynają produkować coraz więcej toksyn i gazów. Dochodzi do miejscowego niedokrwienia i aktywowany jest stan zapalny - wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.

 

- W badaniach laboratoryjnych występują podwyższone wartości wykładników stanu zapalnego, na przykład wartości CRP bądź leukocytoza w morfologii krwi. W badaniach obrazowych odnotowuje się m.in. pogrubienie ściany jelita w okolicy zapalenia - dodał lek. med. Jacek Kowerzanow.

Rodzaj leczenia zapalenia uchyłków zależy od nasilenia zapalenia, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W łagodniejszych przypadkach wystarczy zastosować odpowiednią dietę oraz leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Należy jednak unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ mogą pogorszyć stan chorego. 

- Należy pamiętać o unikaniu leków z grupy przeciwzapalnych i przeciwbólowych czyli NLPZ-tów, ponieważ mogą wtórnie prowadzić do krwawienia bądź perforacji uchyłka - wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.

U części pacjentów istnieją wskazania do leczenia w warunkach szpitalnych. W cięższym przebiegu choroby podaje się antybiotyki, jednak w przypadku powikłań, zwłaszcza w stanach zagrożenia życia, może być niezbędny zabieg operacyjny. 

- Jeżeli przebieg jest ciężki, mamy do czynienia z osobą starszą, obciążoną wieloma chorobami przewlekłymi, jak na przykład cukrzyca, choroba nerek, marskość wątroby, u kobiet w ciąży lub osób będących w trakcie stosowania immunosupresji, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych. W tych przypadkach rozważana jest antybiotykoterapia - wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.

- W przypadku powikłań choroby uchyłkowej, w szczególności w stanach zagrożenia życia, może być wskazane leczenie operacyjne - dodał lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Jakie są przyczyny choroby uchyłkowej jelita grubego?

Uchyłkowatość jelita grubego należy do chorób cywilizacyjnych. Związana jest wiekiem oraz nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Wiele zależy od nas, jaki tryb życia prowadzimy i jak się odżywiamy. Przyczyny choroby uchyłkowej jelita grubego są następujące: 

  • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso,
  • dieta uboga w błonnik pokarmowy, 
  • siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna,
  • otyłość. 

Co niepokoi specjalistów, choroba uchyłkowa jelita grubego występuje u coraz młodszych osób - już u 40-latków. Jak podkreślił lek. Jacek Kowerzanow, w tej grupie pacjentów przebiega ona bardziej dynamicznie i często dochodzi do stanu zapalnego. 

- Powinniśmy zacząć dbać o siebie. Jest to choroba cywilizacyjna i występuje coraz częściej. Niepokojący jest fakt, że pojawia się ona coraz częściej w młodszym wieku, czyli u osób około 40. roku życia. Należy pamiętać, że u tej grupy chorych przebiega bardziej dynamicznie i często kończy się zapaleniem, więc powinniśmy zwrócić uwagę na dietę, zwiększyć aktywność fizyczną i utrzymywać prawidłową wagę ciała - zaapelował lek. Jacek Kowerzanow.

Przeczytaj też: 

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać? (pacjenci.pl)

Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy (pacjenci.pl)

Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy (pacjenci.pl)

Tak wygląda czerniak. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy
Dermatolog badająca znamiona
Dermatoskopia - dermatolog bada znamiona
Większość ludzi boi się, że znamiona i pieprzyki mogą być czerniakiem. A to mit. - Czerniak zwykle nie powstaje ze znamienia, choć z pozoru wygląda jak znamię - mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg.Może być brązowy, bezbarwny albo czarny. Pojawia się na plecach, pod paznokciami, na rękach, czy nogach. Często mylimy go z niegroźnym pieprzykiem. Jak rozpoznać czerniaka, który jest groźnym nowotworem skóry?Czerniak to rak skóry zaczynający się w komórkach zwanych melanocytami. Jest niebezpieczny ze względu na zdolność do szybkiego o rozprzestrzeniania się na inne narządy. Może przybierać różne postaci – od bezbarwnych guzków po ciemnoczarne plamy. Choć boimy się znamion, zwykle to nie z nich rozwija się rak. –  Zezłośliwienie znamienia jest rzadszą formą powstawania czerniaka, niż powstanie nowego – mówi Maciej Kowalewski z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa.  Jak rozpoznać czerniaka? Podpowiadamy.
Czytaj dalej
Operacja zmniejszenia żołądka. Kto się do niej kwalifikuje?
Operacja bariatryczna
Operacje bariatryczne to zabiegi ratujące zdrowie i życie. Wielu lekarz uważa, że otyłości nie można raz na zawsze wyleczyć, nawet dzięki bariatrii u wszystkich chorych. Operacja zmniejszenia żołądka jest w Polsce refundowana, ale nie każdy się do niej kwalifikuje. Sprawdź, czy Ty tak.Otyłość potrafi odebrać radość życia. Jest przyczyną stygmatyzacji, pogorszenia samopoczucia i zdrowia. Operacje bariatryczne pomagają pokonać chorobę otyłościową, zmienić życie na lepsze. Wielu osobom ratują zdrowie psychiczne, a nawet życie. 
Czytaj dalej