Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Zmiany dla 8 mln pacjentów już o 1 stycznia. Ministerstwo Zdrowia spieszy się z nowelizacją ustawy
Fot. Piotr Tracz/Kancelaria Sejmu

Zmiany dla 8 mln pacjentów już o 1 stycznia. Ministerstwo Zdrowia spieszy się z nowelizacją ustawy

27 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Efekt nowych przepisów, które wymuszają integrację niezależnych praktyk pielęgniarek i położnych z poradniami Podstawowej Opieki Zdrowotnej może być bolesny, zwłaszcza dla 8 mln pacjentów korzystających z usług pielęgniarek, np. w podczas wizyt domowych. Nowelizacja ustawy jest w trakcie opracowywania, czeka jednak na zatwierdzenie, którego termin musi nastąpić jeszcze w tym roku. Brak proponowanych zmian może z kolei zaowocować chaosem i gorszym dostępem do usług medycznych. Opracowanie współpracy pod kątem legislacyjnym jest zatem konieczne.

Czy POZ przejmą wszystkich pacjentów?

Od stycznia przyszłego roku niezależne praktyki pielęgniarek i położnych mogą zostać zlikwidowane. Dlaczego? Wszystkiemu jest winny wymóg integracji tych praktyk z zespołami POZ, co oznacza brak możliwości samodzielnego funkcjonowania. Pielęgniarki pracujące z lekarzami pierwszego kontaktu nie mają określonych kryteriów współpracy , co powoduje swoisty chaos na gruncie legislacyjnym. Problemem są m.in. wizyty domowe realizowane domu pacjentów, które mają pozostać bez finansowania, mimo iż niezależne praktyki pielęgniarskie to polska tradycja z ponad 20-letnią historią.

Kto zapłaci za nowe recepty na bezpłatne leki? Sejm przyjął projekt ustawy
Błąd lekarza lub pacjenta, który może kosztować sporo pieniędzy. Uważaj, gdy bierzesz L4

System e-zdrowie pod obserwacją

Wizyty w domu pacjenta obejmują nie tylko pomoc w przyjmowaniu leków, ale też badania fizykalne czy profilaktykę chorób. Obecnie w Polsce działa około 1600 takich praktyk, które obejmują 8 mln pacjentów , wypełniając lukę w dostępności podstawowej opieki zdrowotnej. Dodajmy, że pielęgniarki, ale też położne, mają szeroki zakres kompetencji, które mogłyby wykorzystywać w swojej pracy. Przedstawicielki środowiska pielęgniarskiego, m.in. Mariola Łodzińska i Jolanta Łysak, podkreślają jednak, że brak stabilności legislacyjnej będzie utrudniał funkcjonowanie praktyk , ponieważ obecne przepisy nie uwzględniają specyfiki ich pracy, zwłaszcza w zakresie wizyt i opieki nad pacjentem w domu.

Dokument tylko częściowo zaakceptowany

System, którego na co dzień używają w pracy zarówno pielęgniarki, jak i lekarze, wymaga wprowadzenia zmian na polu wymiany informacji. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do wytycznych dotyczących opieki nad pacjentem, przepisanych mu leków czy zleconych badań. Aby to się udało, cały system powinien zostać poddany aktualizacji, a samodzielne praktyki pielęgniarskie kontynuowane na dotychczasowych zasadach. Zmiany mają na celu przede wszystkim zachowanie prawa pacjentów do wyboru oraz wzmocnienie partnerstwa w zespołach POZ. Prace nad nowelizacją ustawy trwają, pielęgniarki jednak mają obawy, czy zmiany uda się zatwierdzić w tym roku. Projekt zmian wymaga jeszcze zgody parlamentu i prezydenta.


Źródło: Rynek Zdrowia

Zobacz także:

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Dlaczego warto oddawać krew?

E-recepty przekraczają granice. Kto realizuje recepty transgraniczne?

Siedzą 60 godzin tygodniowo. Ta grupa ludzi starzeje się w ekspresowym tempie

Czy przychodnia może żądać od ciebie pieniędzy za wydruk badań? Zmiany od grudnia
Zmiany w wypłacie renty wdowiej i emerytury. ZUS wydał komunikat
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko