Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > E-recepty przekraczają granice. Kto realizuje recepty transgraniczne?
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 22.11.2024 08:00

E-recepty przekraczają granice. Kto realizuje recepty transgraniczne?

e-recepta, recepta transgraniczna
Fot. Canva/South_agency, Getty Images

Recepta transgraniczna umożliwia wykupienie leku poza granicami kraju, na terenie dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej. Jak Podaje ministerstwo Zdrowia, receptę transgraniczną można zrealizować wyłącznie za pełną odpłatnością, niezależnie od uprawnień, z których pacjent korzysta w Polsce. Po powrocie do kraju możliwe jest jednak uzyskanie zwrotu kosztów refundacji. Wystarczy złożyć wniosek do NFZ. 
 

Gdzie realizujemy recepty transgraniczne

Recepta transgraniczna to recepta, dzięki której pełnoletni pacjent może wykupić przepisane leki za granicą. Według raportu zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept z 2024 r., Polacy mogą realizować swoje recepty w Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach, Grecji, Litwie, Łotwie, Portugalii i Hiszpanii (z wyjątkami), z kolei w Polsce e-recepty transgraniczne umożliwiły swoim obywatelom kraje takie jak Portugalia, Grecja, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia, Czechy, Chorwacja i Hiszpania. W 2023 roku w Polsce obywatele UE wykupili 350 recept. 

Ważna recepta transgraniczna

Zrealizowanie recepty transgranicznej jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, taka recepta musi zawierać poniższe dane:

  • imię lub imiona i nazwisko pacjenta,
  • data urodzenia pacjenta,
  • imię lub imiona i nazwisko osoby wystawiającej receptę,
  • kwalifikacje zawodowe osoby wystawiającej receptę (tytuł zawodowy),
    kontakt do osoby wystawiającej receptę (adres e-mail lub numer telefonu lub faksu wraz z prefiksem międzynarodowym),
  • adres udzielania świadczenia zdrowotnego (nazwa miejscowości, ulica, numer domu, numer lokalu),
  • w przypadku indywidualnej praktyki lekarskiej (lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej) wykonywanej wyłącznie w miejscu wezwania – adres miejsca przyjmowania wezwań i przechowywania dokumentacji medycznej oraz oznaczenie „Polska” albo skrót „PL”,
  • nazwa międzynarodowa lub handlowa jeżeli:
    -przepisany produkt jest biologicznym produktem leczniczym lub
    -osoba wystawiająca receptę uważa, że jest ona niezbędna ze względów medycznych – należy podać na recepcie zwięzły powód użycia nazwy handlowej
  • postać,
  • dawkę (moc),
  • ilość,
  • sposób dawkowania,
  • data wystawienia recepty,
  • złożony na awersie recepty podpis osoby wystawiającej receptę.
O tych chorobach mówią nam nasze stopy. Fizjoterapeutka: Bardzo wiele możemy z nich wyczytać Po tym poznasz, że zbliża się migrena. Warto znać początkowe objawy

Obowiązkowe Indywidualne Konto Pacjenta

Wystawienie e-recepty transgranicznej przebiega tak samo, jak w przypadku zwykłej recepty. W rzeczywistości każda e-recepta może być receptą transgraniczną, jeśli pacjent zaznaczył tę opcję w IKP. Ale nie dotyczy to wszystkich leków. Należy m.in. pamiętać, że realizacja recepty transgranicznej wyklucza leki z kategorii dostępności „Rpw”, czyli zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe. Ponadto recepta taka nie może być wystawiona na leki recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz” (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania) oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego czy wyroby medyczne.

Czy mogę za granicą kupić lek, którego nie ma w Polsce?

Niektórzy wyjeżdżający z kraju Polacy zastanawiają się, czy lekarz lub inna uprawniona osoba może na e-recepcie transgranicznej przepisać im lek, który nie jest dostępny w Polsce, jednak w miejscu do którego się wybierają, jest on dostępny na receptę.

Niestety, prawo w Polsce nie przewiduje takiej możliwości. W zakresie przepisywania leków panują takie same zasady, jak przy wystawianiu krajowych e-recept. Oznacza to, że dany produkt leczniczy musi być zarejestrowany w Polsce. Opakowanie leku powinno być identyfikowalne po umieszczonym na nim numerze EAN/GTIN.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, e-zdrowie.gov.pl
 

Zobacz także:

„Przychodzi facet do lekarza potwierdzić zdrowie…”. Jak postępować w przypadku

Jak zlikwidować chomicze policzki?

Tani i doskonały sposób na kaszel. W dodatku składniki każdy ma w domu

Androlog, proktolog czy urolog? Czym zajmują się ci specjaliści?
urolog, proktolog, androlog
Jeśli odczuwasz niepokojące dolegliwości związane z układem moczowym, rozrodczym lub jelitowym, wybór odpowiedniego specjalisty ułatwi postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia. Skierowanie otrzymamy od lekarza POZ, warto jednak wiedzieć, z kim – w przypadku konkretnej dolegliwości – będziemy mieć do czynienia. Wśród najczęściej wymienianych specjalistów znajdują się androlog, proktolog i urolog. Każdy z nich zajmuje się innymi schorzeniami. Jak zdecydować, do którego lekarza się udać? Ważne jest, aby zrozumieć różnice w ich specjalizacjach i zakresie leczenia. Sprawdź, który ze specjalistów pomoże rozwiązać określone problemy ze zdrowiem. 
Czytaj dalej
Różnice między nowotworem i łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Urolog tłumaczy
movember, rak prsotaty, prostata, gruczoł krokowy
Choroby prostaty to jedne z najbardziej powszechnych schorzeń, które dotykają mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Mimo rosnącej świadomości społecznej, wielu mężczyzn wciąż unika regularnych badań, co prowadzi do opóźnionego rozpoznania i leczenia. Dlaczego wczesna diagnoza jest tak ważna?Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) i rak prostaty to dwa różne schorzenia, choć mają pewne wspólne objawy. O rozmowę i wsparcie merytoryczne artykułu na temat schorzeń gruczołu krokowego poprosiliśmy ekspertów z Urocentrum w Krakowie, lek. Michała Swolkienia, specjalistę urologa i androloga oraz lek. Piotra Skrudlika, specjalistę urologa.
Czytaj dalej