Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Zmiany w wypłacie renty wdowiej i emerytury. ZUS wydał komunikat
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 22.11.2024 07:43

Zmiany w wypłacie renty wdowiej i emerytury. ZUS wydał komunikat

wdowa, renta wdowia, zus
Fot. Canva/KatarzynaBialasiewicz, Getty Images

Złożyłeś wniosek o rentę wdowią? ZUS wydał właśnie komunikat w sprawie możliwości łączenia świadczeń, np. z emeryturą. Już 1 stycznia 2025 r. przepisy wejdą w życie – jednak na wypłatę trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby połączyć oba świadczenia. 

ZUS wydaje komunikat w sprawie świadczeń – komu należy się renta wdowia?

Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jednym jest renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją dostawać, należy jednak spełnić określone warunki. Wnioski do ZUS będzie można składać od 1 stycznia 2025 r.

– „Samo posiadanie statusu wdowy lub wdowca oraz prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby dostać „rentę wdowią”. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń” – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wypłata świadczenia przyznawana jest na zasadach:

  • należy mieć ukończone co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn
  • do dnia śmierci małżonka lub małżonki istniała wspólność małżeńska
  • prawo renty rodzinnej po zmarłym małżonku zostało przyznane nie wcześniej niż w dniu 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)
  • nie został zawarty ponowny związek małżeński

ZUS przypomina, że prawo do wypłaty świadczeń, w tym renty rodzinnej, ustaje w momencie ustania wdowieństwa.  

– „Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną” – mówi Kowalska-Matis.

Aby złożyć wniosek, należy dostarczyć formularz dostępny na PUE/eZUS lub w placówkach ZUS: Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) dostępny będzie od 1 stycznia 2025 r. W przypadku brakujących dokumentów urząd poprosi o ich uzupełnienie. 

Świadczenie dla pacjentów. 100 zł dodatku do energii elektrycznej Przyznano 6 mln złotych odszkodowań medycznych. Ile przysługuje za błąd lekarzy?

Jak połączyć rentę wdowią z emeryturą?

Jeśli jesteś wdową lub wdowcem, możesz wybrać jedną z dwóch przewidzianych opcji: 

  • 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo
  • 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

Świadczeniobiorca może dokonać dowolnego wyboru – czyli bardziej opłacalnego. ZUS przewiduje, że maksymalna suma wypłacanych świadczeń nie może jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury (obecnie to 5 tys. 342 zł i 88 gr). Do tego limitu wliczane są też świadczenia inne wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki.

– „Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś w przyszłym roku złoży od razu wniosek o „rentę wdowią”, a nie będzie miał ustalonego prawa, do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, dostanie odmowę przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia” – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

W przypadku przekroczenia tego limitu, zostanie odliczona nadwyżka. Aby sprawdzić, jaka wysokość świadczenia przysługuje danej osobie, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora na stronie ZUS, który będzie aktywny od 1 stycznia przyszłego roku. Już od stycznia ZUS przyjmuje wnioski o możliwość łączenia obu świadczeń, ale na pierwsze przelewy trzeba będzie zaczekać – rozpoczną się one dopiero od 1 lipca 2025 r. Ponadto, w komunikacie ZUS wyraźnie zaznaczono, że od 1 stycznia 2027 r. wysokość drugiego świadczenia wzrośnie do 25%. 

Łączenie świadczeń to szansa dla wdów i wdowców

Możliwość łączenia świadczeń, czyli renty wdowiej i emerytury, jest o tyle istotna, że pozwala choć w części podreperować budżet rodzinny samotnych seniorów. Koszty życia w pojedynkę maleją nieznacznie, trzeba mieć fundusze na opłaty i leki. Dodatkowe wsparcie finansowe może zatem wpłynąć na poprawę dostępu do opieki zdrowotnej czy profilaktykę i leczenie chorób przewlekłych. Stabilność finansowa wynikająca z nowych uwarunkowań może przełożyć się na poprawę zdrowia psychicznego seniorów. Strata współmałżonka jest zwykle bardzo bolesna, do tego dochodzi samotności konieczność radzenia sobie w pojedynkę. Nie każdy senior może tez liczyć na opiekę najbliższych. Taka sytuacja często wiąże się z poczuciem osamotnienia i niepewności. Wyższe świadczenie nawet w niewielkim stopniu sprawi, że obawa o codzienne wydatki i jakość życia zostanie choć w części zredukowana. 

Zobacz także:

Andrzej Duda podpisał ustawę. Do seniorów trafi ponad 6 tys. złotych

ZUS zwiększa kontrole L4. Od stycznia wchodzą ważne zmiany

Zaledwie 14-dniowe zwolnienie z pracy w ramach L4. Czy rząd będzie przeciwdziałać nadużyciom?