Zwiń listek i wąchaj. Ta roślina pomoże też na ból ucha – już babcie o tym wiedziały
Ten kwiat dawniej był niezwykle popularny. Łatwo się go rozmnaża, wystarczyło więc wziąć od koleżanki odnóżkę i bezkosztowo można było sobie przyozdobić parapet. Nasze babcie obowiązkowo hodowały "anginki”, bo dobrze wiedziały, że tu nie tylko o estetykę dużego pokoju chodzi. Także o zdrowie.
Geranium ma mnóstwo cennych właściwości prozdrowotnych. Jego olejki eteryczne działają wspierająco na nasz układ oddechowych i mogą być niezastąpione podczas leczenia przeziębień, katarów i wielu innych sezonowych infekcji. Ale to tylko ułamek możliwości tego kwiatka.
Anginka – urocza i pożyteczna roślina
Anginka (Pelargonium graveolens), znana również jako geranium, to roślina o małych, delikatnych liściach, pokrytych drobniutkimi włoskami i intensywnie pachnącymi. Ten zapach to taka mieszanka cytrusów i róż. Ustawiona w pomieszczeniu nie tylko je zdobi, ale i nadaje przyjemnego aromatu. Anginka kwitnie małymi, różowymi kwiatami, dość niepozornymi w porównaniu z typowymi pelargoniami.
Jako roślina doniczkowa nie jest bardzo wymagająca w uprawie i doskonale odnajduje się w warunkach domowych. Wystarczy jej trochę słońca i regularne podlewanie. Za tę odrobinę troski potrafi się wspaniale odwdzięczyć. Anginka ma szereg właściwości cennych dla naszego zdrowia, ale nie tylko. Potrafi również skutecznie odstraszać komary, bo jej zapachu insekty nie znoszą!
Anginka (geranium) – właściwości
Właściwości lecznicze geranium od dawna wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Anginka zawiera m.in. flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C , geraniol czy garbniki. W liściach tej rośliny znajdują się olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Anginka może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w leczeniu różnych dolegliwości. Sprawdza się np. w:
- infekcjach przeziębieniowych, w tym w bólu ucha , przy katarze,
- problemach ze snem – związki lotne działają kojąco,
- migrenach,
- stanach pobudzenia nerwowego, kiedy coś nas niepokoi, martwimy się – ma właściwości uspokajające,
- leczeniu niewielkich ran, podrażnień skóry czy ukąszeń owadów – jest antyseptykiem,
- wspomagająco, przy leczeniu reumatyzmu.
Jak stosować anginkę w domu?
Wykorzystanie anginki w codziennym życiu jest bardzo proste. Nigdy nie polecamy leczenia się na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem , ale warto wiedzieć, że w medycynie ludowej anginka to sposób na:
-
ból ucha
– wystarczy zerwać świeży listek, lekko go zgnieść, aby wydzielił olejki eteryczne, a następnie umieścić go w uchu (nie wpychając zbyt głęboko!). Już po kilku minutach można poczuć ulgę, gdyż działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe liści skutecznie łagodzi dolegliwości,
-
ukąszenia
– należy natrzeć skórę w miejscach ukąszeń owadów, co złagodzi świąd i ból,
-
uspokojenie
– 2-3 liście anginki należy zalać wrzątkiem i zostawić pod przykryciem na 15 minut – w formie takiej herbatki uspokajającej pomoże złagodzić stres i napięcie, rozluźnić się i zrelaksować,
- bolące stawy – przy reumatyzmie warto zastosować nalewkę z anginki: garść rozdrobnionych liści zalewamy 200 ml wódki i odstawiamy w ciemne miejsce na 12 dni. Po tym czasie nalewką można już nacierać bolące miejsca.
Zobacz także:
Tę roślinę warto mieć na parapecie. Pomoże na zaparcia, podniesie odporność i wyprasuje zmarszczki
Zakazana roślina w polskich ogrodach. Zapłacisz nawet milion zł kary
Ten popularny chwast to remedium na wiele problemów zdrowotnych. Nie warto go wyrzucać!