Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ten popularny chwast to remedium na wiele problemów zdrowotnych. Nie warto go wyrzucać!
Marta Uler
Marta Uler 15.07.2024 12:40

Ten popularny chwast to remedium na wiele problemów zdrowotnych. Nie warto go wyrzucać!

Właściwości zdrowotne babki zwyczajnej i babki lancetowatej
Fot. Pacjenci/Marta Uler

Babka zwyczajna i babka lancetowata to bliskie krewne, rośliny lecznicze, których właściwości wykorzystywano już w czasach starożytnych. Działają wykrztuśnie i przeciwzapalnie, ale najbardziej kojarzą nam się jako środek na rany, stłuczenia, ukąszenia i obtarcia.

W ogrodach traktowane są jak chwasty. Podczas pielenia grządek wyrywamy je, nawet nie wiedząc, ile dobra w ten sposób wyrzucamy. Bo właściwości babki są nie do przecenienia i warto wiedzieć, jak ją wykorzystywać w pielęgnacji zdrowia.

Babka – sposób na stłuczone kolano i nie tylko

Kiedy byliśmy dziećmi, radzono nam, by przykładać liść babki do zranionego kolana. To pewnie dlatego każdy z nas dobrze wie, jak wygląda ta roślina. Babka zwyczajna ma liście bardziej okrągłe, szerokie, a lancetowata – podłużne i wąskie, przypominające lancety. Ale właściwości lecznicze tych roślin są bardzo podobne, z wyjątkiem może tego, że babka zwyczajna zawiera nieco niej garbników i ma słabsze działanie wykrztuśne niż babka lancetowata.

Babka, najczęściej lancetowata, ale i zwyczajna, stosowana jest w różnych formach: syropów, naparów, herbatek, a także czopków, maści, kropli do oczu i nosa, czy globulek dopochwowych. Odznacza się działaniem przeciwzapalnym, antyseptycznym, antybakteryjnym i ściągającym. Zawiera liczne związki bioaktywne, takie jak: aukubina, katalpol, flawonoidy, garbniki, krzemionka, cynk, potas, magnez, witaminy A, K i C.

Zażywasz ten lek? Nie wychodź na słońce, bo to może być niebezpieczne Oszustwo na "refundację". Możesz stracić wszystkie pieniądze

Babka – właściwości prozdrowotne

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) i babka zwyczajna (Plantago major) to popularne chwasty. Podczas pielenia ogródka, bez namysłu wyrywamy ich liście garściami, a przecież wyrzucamy w ten sposób mnóstwo dobra. Co za marnotrawstwo!

Warto wiedzieć, jak działa babka na nasz organizm. Doskonale nadaje się do:

  • leczenia ran i oparzeń – to prawda, co mówiły nasze mamy i babcie. Świeże liście babki lancetowatej czy zwyczajnej można zmiażdżyć i nałożyć bezpośrednio na ranę lub oparzenie, aby przyspieszyć gojenie i zmniejszyć stan zapalny. Zawarta w babce aukubina działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu roślina jest bardzo skutecza w leczeniu ran i infekcji skóry,
     
  • łagodzenia ukąszeń owadów – wystarczy natrzeć je zgniecionym liściem lub zastosować sok z babki, 
     
  • leczenia infekcji dróg oddechowych – napary z liści babki, zwłaszcza lancetowatej, stosuje się jako środek wspomagający leczenie kaszlu (w tym kaszlu palacza), zapalenia oskrzeli i astmy, 
     
  • leczenia chorób skóry, np. egzemy, łuszczycy, czy trądziku (działa łagodząco i przyspiesza regenerację skóry),
  • uszczelniania naczyń krwionośnych,
     
  • wspierania układu trawiennego – napary z liści babki zwyczajnej pomagają w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz przewlekłych problemów trawiennych, takich jak np. zespół jelita drażliwego,
     
  • leczenia infekcji górnych dróg oddechowych – babka działa wykrztuśnie, powlekająco i łagodząco przy kaszlu i zapaleniu gardła,
     
  • leczenia problemów związanych z układem moczowym – zawarty w niej katalpol działa rozkurczająco i moczopędnie.

Babka zwyczajna i babka lancetowata – jak stosować?

W zależności od potrzeby, czyli od problemu, z jakim się borykamy, możemy na różne sposoby wykorzystywać babkę. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy mnóstwo produktów zawierających wyciągi, syropy, nalewki, ale także susz. Jak je stosować?

  • Napar z babki – łyżkę suszonych liści babki lancetowatej zalewamy wrzątkiem i parzymy przez około 10 minut. Napar pijemy, np. w przypadku problemów z układem pokarmowym, 2-3 razy dziennie.
     
  • Odwar z babki – garść liści należy zalać szklanką wrzącej wody i gotować przez 5 minut. Następnie pozostawić pod przykryciem przez kolejne 15 minut. Po odcedzeniu liści, taki odwar pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki. Pomaga na problemy trawienne, infekcje dróg oddechowych, ale można nim także przemywać podrażnioną skórę, a nawet płukać włosy – doskonale sprawdza się podczas walki z łupieżem.
     
  • Maści i okłady – świeże liście miażdżymy i nakładamy na skórę, np. w miejsce ukąszenia komara, meszki, na niewielkie oparzenie czy zranienie. Można też przygotować maść na bazie wyciągu z liści i oleju kokosowego.

Zobacz także:

Od kiedy wypłaty renty wdowiej? Rząd podjął decyzję

Te produkty mogą wchodzić w interakcję z lekami przeciwkrzepliwymi. Czego nie powinieneś jeść?

3096 zł dodatku do emerytury. Jak otrzymać te pieniądze?