Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Zakazana roślina w polskich ogrodach. Zapłacisz nawet milion zł kary
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 03.08.2024 08:56

Zakazana roślina w polskich ogrodach. Zapłacisz nawet milion zł kary

pistia rozetkowa
fot. canva/photoimages

Na listę inwazyjnych gatunków obcych w Polsce trafiła nowa roślina, którą duża część ogrodników może mieć w swoich uprawach. Pistia rozetkowa, znana szerzej jako sałata wodna już niedługo będzie uznawana za gatunek, który jest szkodliwy. W niektórych przypadkach można otrzymać wysoką karę. Czy to oznacza, że trzeba się jej natychmiast całkowicie pozbyć?

Nie tylko barszcz Sosnowskiego

Niewątpliwie najbardziej znaną inwazyjną rośliną (IGO) trującą w Polsce jest barszcz Sosnowskiego. Eksperci nie mają wątpliwości, że wyniszczają one rodzimą florę. Co więcej, za uprawę niektórych z nich można nawet otrzymać dużą karę pieniężną, a w niektórych przypadkach trafić do więzienia.

IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów - informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Na liście IGO w Polsce znajdują się między innymi także:

  • bożodrzew gruczołowaty,
  • ambrozja bylicolistna,
  • barszcz Mantegazziego;
  • rdestowiec japoński;
  • klon jesionolistny;
  • róża pomarszczona.

Niektóre z wymienionych roślin są nie tylko zagrożeniem dla ekosystemu, ale także mogą wyrządzić krzywdę ludziom. W przypadku wspomnianego już barszczu Sosnowskiego, soki, które wytwarza w kontakcie z promieniami słonecznymi, powodują oparzenia, a stan zapalny utrzymuje się nawet do 3 dni.

Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc? Nie tylko rumień wędrujący. Borelioza może objawiać się w postaci nietypowego guzka

Sałata wodna na liście roślin zakazanych w Polsce

Od niedawna na liście IGO widnieje także pistia rozetkowa. Już od 2 sierpnia br. będzie traktowana jako gatunek szkodliwy, którego uprawa może odbić się na ekosystemie i gospodarce. Jedynym i stosowanym sposobem na zahamowanie negatywnego wpływu jest jej zwalczanie.

Sałata wodna najczęściej rośnie przy oczkach wodnych, których jak wiadomo, w polskich ogrodach nie brakuje. Jej naturalnym miejsce występowania jest strefa tropikalna i subtropikalna, jednak w naszym klimacie również radzi sobie bardzo dobrze. Co więcej, szybko się rozprzestrzenia, a tym samym wyklucza rodzime gatunku i zaburza naturalne środowisko.

pistia rozetkowa
fot. canva/gettyimages

Uprawa, hodowla i posiadanie pistii rozetkowej w Polsce zakazane

Wszyscy, którzy mają w swoim ogrodzie sałatę wolną i chcą dalej prowadzić jej uprawę, muszą złożyć wniosek o pozwolenie na to do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W innym wypadku mogą narazić się na przykre konsekwencje. Zarówno sprzedaż, transport, jak i przetrzymywanie gatunku z listy IGO bez odpowiedniego zezwolenia może skutkować karą pieniężną.

Kara finansowa za uprawę roślin uznanych za zakazane może opiewać nawet na milion złotych. Niekiedy brak specjalnego pozwolenia wiąże się również z aresztem lub pozbawieniem wolności.

Zobacz też:

Chciałabyś wyjechać do sanatorium z mężem? To możliwe, lecz są pewne warunki

Pacjenci z tymi schorzeniami skorzystają z darmowego sanatorium. Za pobyt zapłaci ZUS

Top 5 sanatoriów w Polsce. Gdzie spędzić urlop? Sanatoria na NFZ i pełnopłatne