Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > 100 tys. kary dla Niedzielskiego? Były minister zdrowia zostanie ukarany
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.11.2023 11:10

100 tys. kary dla Niedzielskiego? Były minister zdrowia zostanie ukarany

Adam Niedzielski
canva

Za ujawnienie danych lekarza były minister zdrowia Adam Niedzielski może otrzymać karę w wysokości 100 tysięcy złotych. Wciąż jednak nie wiadomo, czy kara zostanie nałożona na niego, czy na Ministerstwo Zdrowia – w drugim przypadku karę za to poniosą podatnicy. Dlaczego zachowanie byłego ministra zdrowia było szkodliwe? 


 

Kontrowersyjne zachowanie Adama Niedzielskiego

3 sierpnia w stacji TVN wyemitowany został materiał, w którym poinformowano, że pacjenci ortopedyczni z Poznania nie otrzymali recept na leki przeciwbólowe. Za przyczynę uznano zmiany w przepisach, które weszły w życie 2 sierpnia. W nagraniu znalazła się wypowiedź lek. Piotra Pisuli.

Dzień później Adam Niedzielski skrytykował wspomniany materiał – były minister zdrowia uznał, że informacje w nim zawarte są kłamstwem. Co więcej, we wpisie na Twitterze poinformował, że Piotr Pisula wystawił sobie na receptę na lek z grupy przeciwbólowych i psychotropowych.

„Piotr Pisula w „Faktach” TVN powiedział, że „żadnemu pacjentowi nie udało się wystawić takiej recepty”. Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych" – stwierdził na Twitterze 3 sierpnia Adam Niedzielski.

Zachowanie to wywołało oburzenie wśród medyków. Było to również przyczyną dymisji Niedzielskiego.

Projekt bez nazwy - 2023-11-30T105433.488.png

Surowe kary dla pacjentów za nieodwołanie wizyt? Minister zdrowia zabrał głos Porażające zapowiedzi Niedzielskiego. Wkrótce czeka nas czystka najważniejszych oddziałów

100 tys. złotych kary dla byłego szefa resortu zdrowia

Urząd Ochrony Danych Osobowych wszczął w tej sprawie postępowanie. W tym roku poznany wyrok. Niedzielski może otrzymać maksymalną karę administracyjną w wysokości 100 tys. złotych. Jednak jeśli kara zostanie nałożona na Ministerstwo Zdrowia, to pieniądze zostaną wzięte z budżetu państwa, czyli od podatników. 

Zdaniem części prawników, do których ja też się zaliczam, w tym przypadku odpowiedzialność powinien ponosić Adam Niedzielski. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, to oczywiście mógłby zostać on ukarany kara finansową, która potencjalnie mogłaby wynosić nawet 20 milionów euro”. - komentuje na łamach “Rz” Paweł Litwiński, adwokat i partner w kancelarii Barta Litwiński.

Dlaczego Niedzielski zachował się niewłaściwie?

Wpis Niedzielskiego na Twitterze było naruszeniem prywatności lekarza. Mógł również negatywnie wpłynąć na wizerunek medyka – sami pacjenci mogliby pomyśleć, że jest on ciężko chory. Skutkiem tego mogłaby być utrata zaufania do lekarza. Ponadto pacjenci podczas wizyty nie czuliby się w związku z tym komfortowo.

Niedzielski podał imię, nazwisko i miejsce pracy lekarza. Wskazał także, że wstawił on receptę dla siebie (pro auctre) na leki z grupy, o której mowa była w materiale.