5 objawów zakrzepicy. Kiedy iść do lekarza?
Zakrzepica to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Jej wystąpienie może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, a niekiedy nawet śmierci. Niektórzy eksperci twierdzą, że to problem społeczny powiązany z prowadzonym trybem życia. Po czym ją poznać i w porę udać się do lekarza? Oto 5 objawów zakrzepicy.
Czym jest zakrzepica?
Zakrzepica to inaczej choroba zakrzepowo-zatorowa, zapalenie żył lub tromboza . Zbyt gęsta krew w żyłach może powodować zakrzepy. Najczęściej spotyka osoby w podeszłym wieku i unieruchomione w wyniku złego stanu zdrowia, jednak eksperci zaważają, że coraz częściej diagnozuje się ją u osób młodszych .
Utrudniony odpływ krwi z danej okolicy powoduje powstawanie stanów zapalnych. Powstałe w jego wyniku zatory i skrzepliny są w stanie oderwać się i przemieszczać, co może prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet zgonu.
Objawy zakrzepicy
Do głównych objawów zakrzepicy , które może może zaobserwować sama osoba na nią cierpiąca, można zaliczyć 5 dolegliwości:
- zaczerwienienie i siniaki w miejscu powstawania skrzeplin (najczęściej na nogach);
- nawracające obrzęki kończyn i skurcze;
- ból występujący głównie podczas chodzenia;
- uczucie gorąca w kończynach dolnych;
- wrażenie stwardnienia żył.
Bywa, że u zmagających się z zakrzepicą występuje stan podgorączkowy lub gorączka oraz przyśpieszona czynność serca . W konsekwencji może dojść nawet do powstania zespołu zakrzepowego , który niekiedy jest także następstwem bezobjawowego przechodzenia choroby.
Zakrzepica - kiedy udać się do lekarza?
Przyjmuje się, że na ryzyko wystąpienia zakrzepicy są narażone zwłaszcza osoby zmagające się z żylakami , zbyt dużą krzepliwością krwi, białaczką, astmą, przyjmujące leki hormonalne oraz po przejściu udaru i zawału . Oprócz tego do jej powstania może przyczynić się siedzący tryb życia, otyłość, ciąża lub źle wykonana operacja .
Po zaobserwowaniu objawów świadczących o możliwości wystąpienia zakrzepicy należy zgłosić się do lekarza , który przeprowadzi dokładny wywiad, a na jego podstawie zadecyduje o dalszym diagnozowaniu lub leczeniu.
W przypadku zdiagnozowania opisywanego schorzenia, specjalista najczęściej przepisuje odpowiednie leki i wyznacza ich dawkę właściwą dla konkretnego przypadku. Co ważne, jeżeli choroba ma podłoże genetyczne, może nawracać . W takiej sytuacji należy stale monitorować stan zdrowia, a wszelkie niepokojące objawy konsultować ze specjalistą w tym zakresie.
Czytaj także:
Zażywasz ten lek? Nie wychodź na słońce, bo to może być niebezpieczne
Gdy zaczyna się białaczka, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Widać je na skórze
Na ten nowotwór chorował Jerzy Stuhr. Jakie są sygnały ostrzegawcze przy raku krtani?