Zażywasz ten lek? Nie wychodź na słońce, bo to może być niebezpieczne
Słońce jest nam potrzebne do życia. To dzięki niemu w skórze dochodzi do syntezy witaminy D, tak ważnej dla naszego ogólnego zdrowia. Udowodniono także, że światło słoneczne poprawia nasze samopoczucie, a nawet działa antydepresyjnie.
Z drugiej strony, ze słońcem trzeba uważać. I nie chodzi tylko o zbyt długą ekspozycję, ale także o kwestię pewnych leków, które przyjmujemy. Niektóre z nich w połączeniu ze słońcem mogą doprowadzić do niepożądanych reakcji.
Słońce – korzyści dla naszego zdrowia
Słońce generalnie jest naszym sprzymierzeńcem, choć lekarze podkreślają, że trzeba na nie uważać. Jeśli korzystamy z promieni słonecznych rozsądnie, z pewnością przysłużą się one naszemu zdrowiu. A oto korzyści związane z ekspozycją na słońce:
- produkcja witaminy D, która jest niezbędna dla zdrowych kości, układu odpornościowego oraz zdrowia całego organizmu,
- poprawa nastroju, ogólnego samopoczucia, walka z depresją sezonową (SAD),
- regulacja rytmu dobowego, czyli naszego wewnętrznego zegara biologicznego, poprawa jakości snu.
Zagrożenia związane z nadmierną ekspozycją na słońce
Zaleca się jednak, by korzystać ze słońca z umiarem. Przesada w tej kwestii wiąże się bowiem z podwyższonym ryzykiem oparzeń słonecznych, starzenia się skóry, a także raka skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do rozwoju raka, np. czerniaka.
Ponadto trzeba uważać na słońce, kiedy przyjmujemy pewne leki. Ta kombinacja: leki+słońce, bywa przyczyną:
- odczynów fotoalergiczych, do których dochodzi po zażyciu leków oraz wystawieniu skóry na słońce u osób wrażliwych na takie reakcje. Odczyn występuje zwykle po 24-48 godzinach od ekspozycji na promienie słoneczne. Na skórze pojawiają się zmiany alergiczne i świąd, a utrzymują się nawet po zaprzestaniu kontaktu z daną substancją,
- odczynów fotouczulających, które mogą wystąpić u każdej osoby, która zażyła lek i wystawiła skórę na słońce. W tym przypadku reakcja organizmu może pojawić się już po kilku minutach od wystawienia na słońce. Wynika ona z uszkodzenia komórek pod wpływem wolnych rodników, które uwalniają się z przyjętego leku. Odczyn przypomina oparzenia słoneczne i pojawia się tylko na odsłoniętej skórze, a znika przeważnie wkrótce po zaprzestaniu ekspozycji na słońce.
Jakich leków nie należy łączyć ze słońcem?
Jeśli masz przepisany pewien lek, zawsze zapoznaj się z ulotką. Mogą tam znaleźć się ważne dla ciebie informacje, o których lekarz mógł nie wspomnieć. Wielu leków nie należy np. łączyć ze słońcem. Są to:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne – zarówno te działające ogólnie, jak i miejscowo, jak ibuprofen, ketoprofen, naproksen, diklofenak, indometacyna, celekoksyb. Jeżeli smarowałeś takiem lekiem bolącą część ciała, jeżeli łyknąłeś choćby tabletkę na ból głowy – nie wychodź już tego dnia na słońce,
- leki przeciwhistaminowe – cetyryzyna, loratadyna,
- antybiotyki i leki przeciwgrzybicze – np. azytromycyna, doksycyklina, tetracyklina, ciprofloksacyna, ketokonazol, terbinafina,
- leki sercowo-naczyniowe – np. furosemid, bisoprolol, kaptopril, enalapril, atenolol, amiodaron, amilorid, hydrochlorotiazyd,
- leki przyjmowane w chorobach neurologiczneych i psychiatrycznych – lorazepam, midazolam, diazepam, promazyna, haloperidol, doksepina, amitryptylina, karbamazepina,
- leki przeciwcukrzycowe – metformina, glipizyd,
- leki obniżające poziom lipidów – atorwastatyna, simwastatyna, fenofibrat,
- doustne leki antykoncepcyjne,
- niektóre substancje pochodzenia naturalnego, jak wyciąg z dziurawca czy arcydzięgla, także mogą powodować niepożądane reakcje ze słońcem.
Nie jesteś pewien, czy twój lek może powodować nadwrażliwość na słońce? Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. A jeżeli musisz przebywać na słońcu podczas przyjmowania tych leków, używaj kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, noś kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i odpowiednią odzież ochronną.
Zobacz także:
Potwierdzono zakażenie dżumą u człowieka. Władze zalecają ostrożność
Tego nie łącz z ziemniakami. Gnije i fermentuje w jelitach
Od kiedy wypłaty renty wdowiej? Rząd podjął decyzję