Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne 70 procent Polaków może wkrótce poczuć się gorzej z jednego powodu
fot. Andre Picquadio/Pexels

70 procent Polaków może wkrótce poczuć się gorzej z jednego powodu

8 marca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Niestety nadchodzące zmiany nie pozostaną bez wpływu na nasz organizm. Mogą wywołać przykre dolegliwości i pogorszyć samopoczucie. Wiesz, jakich dolegliwości może spodziewać się aż 70 procent z nas i to z tak błahego wydawałoby się powodu, jak zmiana pogody?

Luty był wyjątkowo ciepły, ale wkrótce czeka nas zmiana pogody. Możliwe, że rano zobaczymy trawę pokrytą szronem. Meteopatia, chociaż nie jest chorobą, jest bardzo uciążliwa. Niestety nie ma na nią lekarstwa, można jedynie łagodzić objawy. Co zrobić, by przetrwać zmianę pogody? Zostańcie z nami.

Drastyczna zmiana pogody w Polsce

Dane z unijnego programu Copernicus Climate Change Service pokazują, że tegoroczny luty był najcieplejszy w historii . Średnia temperatura była o o 1,77°C wyższa niż w latach 1850–1900 i o 0,81°C wyższa niż między 1991 a 2020 rokiem.
Synoptycy zapowiadają jednak, że marzec nie będzie tak ciepły . Już w ostatnich dniach pojawiły się poranne przymrozki , a ma być jeszcze zimniej. Wszystko za sprawą arktycznego niżu, który przybył nad Europę. Co może nam dolegać przy nadchodzącej zmianie pogody? Ból głowy, kości, stawów – takie dolegliwości przez zmianę pogody może odczuwać nawet 70 proc. Polaków.

W tym szpitalu bywa jak na wczasach!

Niestety zmiana pogody nie pozostanie  bez wpływu na nasze zdrowie i wiele osób odczuje cały szereg przykrych dolegliwości takich jak ból głowy, ból mięśni, ból stawów – może to być nawet 70 proc. Polaków.

pexels-pixabay-268671.jpg
Wkrótce czeka nas drastyczna zmiana pogody Fot. Pexels / Pixabay

Las i morze naprawdę leczą. Jaki jest ich wpływ na zdrowie?
Te choroby wywołuje przewlekły stres. Nie zgadniesz, które to są

Meteopatia – nadwrażliwość na zmianę pogody

Meteopatia , inaczej meteoropatia, to nadwrażliwość na nagłe zmiany temperatury powietrza, ciśnienia, wilgotności czy wiatru. I chociaż może wywołać szereg skutków zdrowotnych, np. uciążliwe bóle głowy, to nie klasyfikuje się jej jako choroby.


Na meteopatię szczególnie narażone są osoby starsze oraz kobiety. W grupie ryzyka są też osoby z zaburzeniami hormonalnymi oraz przepracowane, żyjące w ciągłym stresie. Co ciekawe, meteopaci częściej mieszkają w miastach.


Z szacunków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że z powodu zmian pogody cierpi nawet 70 proc. osób w wieku od 18 do 75 lat . Przyczyny meteopatii nie są do końca znane.

Wpływ zmiany pogody na organizm. Objawy meteopatii

Pamiętacie reklamę z góralem, który przez ból w nogach przepowiadał deszcz? Właśnie tak “działa” meteopatia. Osoby narażone na nią, gdy ma się zmienić, lub zmienia się pogoda, odczuwają przykre dolegliwości , m.in. ból.

Dolegliwości związane z meteopatią:

  • ból,
  • gorszy nastrój,
  • mniejsza sprawność,
  • senność,
  • opuchlizna,
  • drażliwość,
  • niepokój,
  • lęk,
  • męczliwość,
  • osłabienie,
  • smutek.

Niestety na meteopatię nie ma lekarstwa . Na rynku dostępne są jedynie suplementy poprawiające samopoczucie w trakcie zmian pogody. W składzie zawierają one m.in. wyciąg z korzenia traganka błoniastego i magnez.

Jak przeżyć zmianę pogody? Sposoby na meteopatię

Najlepszą radą dla meteopatów jest to, aby pokonać niechęć do ruchu i postawić na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Nie musi być to bieganie, ale chociażby spacer. Wydzielające się podczas wysiłku endorfiny, dodadzą energii i poprawią nastrój.


Należy również pamiętać o tym, żeby się wyspać, co zregeneruje organizm i poprawi samopoczucie. Meteopaci w trakcie zmian pogody powinni spać minimum 7 godzin dziennie – dzięki temu łatwiej będzie im odzyskać równowagę.


Równie istotna jest zbilansowana dieta . Osoby, które przez zmianę pogody nie czują się na siłach, powinny postawić na dietę lekkostrawną, bogatą w owoce i warzywa. W diecie meteopatów nie może zabraknąć magnezu i witamin z grupy B .

źródło: Wikipedia, IMGW

Zobacz też:

Może chronić przed rakiem żołądka i obniża ryzyko zawału. Polacy wciąż jedzą jej za mało

Bakterie, które troszczą się o zdrowie psychiczne. Wiesz, gdzie ich szukać?

Infekcja intymna - grzybicza czy bakteryjna? Podpowiadamy, jak je odróżnić

Dwie czynności obniżają ryzyko raka nawet o 30 procent! Kluczowa jest liczba minut
Podwyżki emerytur. Nie każdy "załapie" się na "trzynastkę". ZUS ogłosił, kiedy kolejne wypłaty
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja