Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Te choroby wywołuje przewlekły stres. Nie zgadniesz, które to są
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.03.2024 19:04

Te choroby wywołuje przewlekły stres. Nie zgadniesz, które to są

kobieta z depresją
fot. canva / Mart Production

85% wszystkich wizyt u lekarzy powodują dolegliwości spowodowane przez stres – tak przynajmniej szacują eksperci z amerykańskiego Kansas State University. Dr. Stanisław Golba, wieloletni ordynator Szpitala Miejskiego nr.1 w Katowicach sugeruje, że 40% dorosłych w krajach rozwiniętych doświadcza niepożądanych działań stresu.

Życie bez stresu nie jest możliwe, a w pewnych sytuacjach jest niezbędny. Jednak nadmierna ekspozycja na ten bodziec potrafi przyczynić się do rozwoju wielu chorób i doszczętnie zniszczyć organizm. Długotrwały stres powoduje zaburzenia równowagi biochemicznej i powoduje stany zapalne. Życie w ciągłym napięciu zawsze odbije się na kondycji fizycznej i psychicznej. Jednak można temu zaradzić.

Stres a choroby

Wraz z podnoszeniem się poziomu życia i postępem cywilizacyjnym wielu ludzi ma poważne problemy z chronicznym stresem. Choć nie musimy już walczyć o fizyczne przetrwanie, to wciąż każdego dnia towarzyszą nam czynniki stresogenne, nawet jeśli ich nie odczuwamy lub nie jesteśmy świadomi. Z biegiem czasu nasze ciała i umysły stają się coraz bardziej podtruwane – „ziarna” te w końcu wydają swój owoc, którym nierzadko jest choroba.

„Choroba rzadko jest kwestią przypadku. Na jej rozwój wpływa wiele czynników, ale najczęściej to wcale nie geny, ani inne czynniki obiektywne są głównymi sprawcami. Kluczowe znaczenie mają: nasz styl życia (m.in. sposób żywienia, poziom aktywności fizycznej), ale także sposób radzenia sobie ze stresem i emocjami — reagowania na to, co się nam przydarza — przekonuje cytowana przez PAP dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS

Chorować zaczynamy często wtedy, gdy dzieje się coś złego – może być to utrata pracy, rozwód, problemy relacyjne itp. Towarzyszy im nierzadko silny stres i emocje, z którymi nie zawsze wiemy, jak sobie poradzić. I właśnie to może prowadzić do rozwoju chorób i dolegliwości – w tej sytuacji mówimy o psychosomatycznym rozwoju chorób.

"Silny i przewlekły stres obniża też naszą odporność, co skutkuje zwiększoną podatnością na infekcje. Ponadto, może też nasilać przebieg wielu chorób lub wywoływać ich nawrót (np. astma, alergie) – dodaje dr Agnieszka Jarosz.

Zobacz też: Budzisz się z bólem głowy? Nie bagatelizuj tego, w tej chorobie liczy się czas

Projekt bez nazwy - 2024-03-06T141152.592.png
fot. canva /  SHOTPRIME
Ryzyko zawału mniejsze o 30 proc., a to nie wszystko. Zdrowotne plusy posiadania kota Masz problem ze stresem? Zadbaj o podaż tego pierwiastka, a zauważysz różnicę

Choroby powodowane przez stres

Ta lista jest naprawdę długa. Naukowcy badający wpływ stresu na zdrowie odkryli, że chorób tych może być blisko 80! Przewlekły stres powodować może m.in:

 • infekcje (grypę, przeziębienie, opryszczkę),
 • stany zapalne,
 • ból głowy,
 • ból mięśni,
 • ból kręgosłupa,
 • ból szyi,
 • ból ramion,
 • ból żołądka,
 • zaburzenia seksualne,
 • choroby skórne,
 • choroby autoimmunologiczne.

Życie w przewlekłym stresie zwiększa też ryzyko wystąpienia zaburzeń i chorób psychicznych np. depresji i zaburzeń lękowych oraz zachowań antyspołecznych np. agresji i wrogości.

Stres potrafi zniszczyć również jelita:

-Przyczyny psychologiczne, przede wszystkim czynniki stresogenne mogą doprowadzić do zaburzeń motoryki jelita, bądź tak zwanej nadwrażliwości. W trakcie badań okazało się także, że w zespole jelita drażliwego dochodzi do zaburzeń, dysbiozy jelitowej w szczególności po infekcji, czyli kiedy pacjent przejdzie zakażenie przewodu pokarmowego (bakteryjne, pasożytnicze lub wirusowe). - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Zobacz też: Depresja - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Stres można ujarzmić

Odczuwanie stresu jest czymś zupełnie normalnym. Gdy dopada nas co jakiś czas, wystarczy wziąć ciepły prysznic, przejść się na spacer, poćwiczyć czy porozmawiać z kimś bliskim. Jednak gdy żyjemy w stresie wiele miesięcy, wskazana będzie konsultacja z lekarzem i rozpoczęcie pracy nad zmianą nawyków, dzięki którym złagodzimy objawy stresu. Techniki pomocne w łagodzeniu objawów stresu to:

 • ćwiczenia rozluźniające np. trening autogenny Schultza,
 • ćwiczenia oddechowe,
 • aktywność fizyczna,
 • dieta np. włączenie do codziennego menu orzechów, cytrusów, owsianki, czarnej porzeczki i awokado.

źródło: PAP.pl

Polecane