Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Bakterie, które troszczą się o zdrowie psychiczne. Wiesz, gdzie ich szukać?
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 05.01.2024 16:41

Bakterie, które troszczą się o zdrowie psychiczne. Wiesz, gdzie ich szukać?

Psychobiotyki
Fot. Freepik

Jelita to nasz drugi mózg, słyszymy to coraz częściej. Drobnoustroje, które zasiedlają nasz organizm, czyli popularna mikrobiota, działają korzystnie nie tylko na sam układ pokarmowy. Wiemy już, że potrafią poprawić naszą odporność. A niektóre z bakterii mogą także przyczynić się do polepszenia naszego zdrowia psychicznego. To tak zwane psychobiotyki.

Bakterie, które dbają o naszą psychikę

Zdrowa mikroflora jelitowa (inaczej mikrobiota) może wpływać na funkcje neurologiczne i psychiczne poprzez oś jelitowo-mózgową. Niektóre z bakterii zasiedlających nasze jelita, zwane psychobiotykami, mają tu wyjątkowe znaczenie. To od nich w dużej mierze zależy produkcja neuroprzekaźników, takich jak serotonina, czy dopamina, które są związane z regulacją nastroju. I właściwie to wszystko! Proste? 

I tak, i nie. Łatwo bowiem zaburzyć równowagę tych korzystnych dla naszego zdrowia psychicznego bakterii. Alkohol, niezdrowa dieta, "śmieciowe” jedzenie, ale także stres, brak snu, czy leki (głównie antybiotyki), powodują, że zaczyna nam ich brakować bakterii. A wtedy czujemy się gorzej. 

Bakterie, dzięki którym lepiej się czujemy

Wciąż trwają badania nad psychobiotykami. Mogą one okazać się pomocne w chorobie Parkinsona i Alzheimera, działają przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie. Jeśli chodzi o leczenie depresji, opiera się ono głównie o leki należące do tak zwanych selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Ale udowodniono, że pacjenci z depresją mają obniżone poziomy szczepów z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus. Dlatego naukowcy pracują nad alternatywną terapią, w której pacjentów można by leczyć właśnie psychobiotykami.

Najlepiej przebadane jak dotąd psychobiotyki to:

  • Lactobacillus helveticus,
  • Lactobacillus casei,
  • Bifidobacterium longum,
  • Lactobacillus rhamnosus,
  • Lactobacillus fermentum,
  • Bifidobacterium breve,
  • Lactobacillus plantarum.

Wiele z nich dobrze znamy z preparatów osłonowych, które stosujemy podczas antybiotykoterapii. Działają na nasz organizm wielowymiarowo, przydają się także układowi nerwowemu. Najlepiej przebadane są szczepy Lactobacillus helveticus Rosell -52 i Bifidobacterium Longum Rosell -175. Uzyskały nawet rekomendacje dotyczące stosowania w celu redukcji lęku, wspomagania równowagi emocjonalnej oraz łagodzenia objawów żołądkowo-jelitowych wywołanych przez stres.

Gdzie znajdziemy ważne psychobiotyki?

Psychobiotyki możemy spożywać w postaci suplementów diety, ale warto sięgać także po produkty spożywcze, które bogate są właśnie w te bakterie. Popularne kiszonki, jak kapusta, buraki, ogórki czy kimchi to podstawa. Do diety warto wprowadzić także fermentowane produkty mleczne, czyli jogurt naturalny, maślankę i kefir. 

Dieta, która jest najlepsza dla naszych bakterii jelitowych to dieta śródziemnomorska. Nazywana jest dietą przeciwzapalną. Obfituje w warzywa i owoce, chude mięso, ryby i owoce morza, zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek!), orzechy, pestki, nasiona roślin strączkowych. Te pokarmy dostarczają organizmowi wielu witamin, w tym A i D, błonnika, cynku i magnezu (tak ważnego dla układu nerwowego), polifenoli oraz związków flawonowych.

Te ostatnie składniki wykazują silne właściwości przeciwutleniające, ale także wpływają na wzrost lub zahamowanie rozwoju określonych bakterii jelitowych. Rozważmy więc dietę śródziemnomorską – podziękują nam nie tylko nasze jelita, ale i mózg.

Zobacz także:

Probiotyki przy przeroście bakteryjnym jelita (SIBO) - tak czy nie? Pytamy specjalistę

Erytromycyna – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.

Czy można stosować probiotyki na własną rękę? Mamy odpowiedź!

Polecane