Afobam
Afobam – co to jest?
Opakowanie leku, zawiera 30 lub 100 tabletek (ich kolor i kształt może się różnić), każda z nich posiada 0,25, 05 lub 1 mg alprazomalu (substancji czynnej) oraz substancje pomocnicze: laktozę jednowodną ,celulozę mikrokrystaliczną, skrobię kukurydzianą, stearynian magnezu, laurylosiarczan sodu i bezwodną krzemionkę koloidalną.
Afobam – dawkowanie
Dawka jest dobierana na podstawie stopnia nasilenia objawów i może ulec modyfikacji po zaobserwowaniu indywidualnej reakcji. Standardowo zaleca się 0,25 lub 0,5 mg podawane 3 razy dziennie w przypadku uogólnionego zaburzenia lękowego i zaburzeń depresyjnych. Fobia i zaburzenia z napadami lęku wymagają 0,5 mg lub 1 mg przyjmowanego raz dziennie, przed snem. Maksymalna dawka dobowa podawana podzielnie, której nie wolno przekroczyć wynosi 4 mg. Leczenie powinno mieć krótkotrwały charakter. Po regularnej ocenie stanu pacjenta, lekarz może zadecydować o przedłużenie leczenia, zwłaszcza jeśli objawy nie ulegają nasileniu, stopniowo zmniejszają się i nie wymagają leczenia farmakologicznego. Całkowity okres przyjmowania leku, łącznie z okresem zmniejszenia dawki nie powinien przekroczyć 8-12 tygodni. Chory powinien być poinformowany o czasie stosowania produktu i uświadomiony o możliwości wystąpienia reakcji związanych z odstawieniem Afobamu. Wraz z wydłużeniem długości leczenia i zwiększeniem dawki wzrasta ryzyko uzależnienia się od substancji czynnej, dlatego konieczność kontynuowania terapii wymaga oceny specjalisty.
Afobam - zastosowanie
Substancją czynną leku stanowi alprazolam, który zalicza się do pochodnych benzodiazepiny. Lek powinien być przyjmowany przez możliwie krótki okres, w przypadku zaburzeń lękowych: uogólnionych, z napadami lękowymi, w postaci fobii, depresyjnych i mieszanych z lękiem. Afobam jest szczególnie wskazany dla pacjentów, u których objawy lękowe znacznie się nasiliły, są wyjątkowo uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Afobam – przeciwwskazania
Przeciwwskazania dotyczą nadwrażliwości na jeden ze składników preparatu lub ogólna nadwrażliwość na substancje z grupy benzodiazepinów. Zabrania się przyjmowania leku osobom niepełnoletnim i pacjentom z ciężką niewydolnością wątroby, bezdechem sennym, niewydolnością oddechową i nużliwością mięśni. Osoby w podeszłym wieku powinny otrzymać mniejszą dawkę początkową (0,25 mg). Przekroczenie zalecanej dawki grozi zaburzeniami koordynacji ruchowej, sennością, problemami z mową, zaburzeniami czynności oddechowych i śpiączką. O każdym przedawkowaniu należy niezwłocznie poinformować lekarza.