Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Babcia powtarzała, że to „zielone złoto”. Odkryłam, że działa nie tylko na podrażnienia
fot. pixabay/stevepb, freepik

Babcia powtarzała, że to „zielone złoto”. Odkryłam, że działa nie tylko na podrażnienia

2 września 2024

Nie zawsze potrzebujemy drogich kosmetyków, by nasza cera wyglądała zdrowo i pięknie. Niektóre domowe sposoby naszych babć biją je na głowę. Moja zawsze powtarzała, że olej z pestek dyni to „zielone złoto”. Teraz już wiem, że miała rację.

Obecnie olej z pestek dyni używa się głównie w kuchni, jednak nasze babcie wykorzystywały go do poprawiania swojej urody. Ma on tak dobry skład, że nasza cena tylko nam za to podziękuje.

„Zielone złoto”, czyli olej z pestek dyni

Olej z pestek dyni ma wspaniały skład . Znajdziemy w nim ogrom witamin: A, C, D, E, K oraz witamin z grupy B oraz cenne dla naszego organizmu minerały – cynk, selen oraz antyoksydanty, które wspierają organizm w walce z wolnymi rodnikami. Cechuje się też wysoką zawartością kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3 i omega-6.

Od 1 września zmiany dla emerytów na gorsze. Będą się tłumaczyć
Ta kasza to skarbnica błonnika. Działa zbawiennie na organizm, zastąp nią ryż i ziemniaki

Olej z pestek dyni działa jak lek?

Olej z pestek dyni od lat ceniony jest w medycynie naturalnej. Używany jest jako lek na pasożyty oraz naturalny suplement wspomagający prawidłowe funkcjonowanie prostaty. Świetnie sprawdzi się też w trakcie przeziębień, w celu wzmocnienia odporności.

Ponadto stosowany jest profilaktycznie w celu zapobiegania nadciśnieniu, sprzyja regulacji przemian hormonalnych i metabolicznych w organizmie oraz jest stosowany w leczeniu schorzeń pęcherza i dróg moczowych - działa moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Jeśli jest stosowany systematycznie, może zmniejszać niepokój i stany lękowe , poprawia samopoczucie oraz ułatwia zasypianie,

Olej z pestek dyni – jak stosować?

Olej z pestek dyni świetnie sprawdzi się w kuchni. Można dodawać go do sałatek i surówek oraz potraw podawanych na zimno. Pod żadnym pozorem nie należy jednak używać go do smażenia.

Furorę robi jednak w dziedzinie kosmetyki . Babcia zawsze powtarzała mi, że to „zielone złoto”, po którym skóra jest promienna i zdrowa. Wystarczy nałożyć olej na twarz na około 10 minut, a po tym czasie zmyć letnią wodę. Złagodzi też podrażnienia, nawilży cerę i sprawi, że wydzielać się będzie mniej sebum.

Zobacz też:

Tyle wyniesie renta wdowia. ZUS więcej nie da – to pewne

COVID-19 przybiera na sile. Takie objawy daje atakujący Polaków podwariant. Wrócą maseczki?

Gdzie wyrzucać blistry po lekach? Na pewno popełniasz ten fatalny błąd

Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Jakie objawy dają przerzuty raka? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko